niedziela, 5 maja 2013

Smreczyński Staw

Smreczyński Staw


Smreczyński Staw
Smreczyński Staw (1226m) znajduje się między Dolinami Tomanową, a Pyszniańską, na przedłużeniu Jaferowego Grzbietu. Jest to największy staw w Polskich Tatrach Zachodnich. Otoczony reglowym lasem świerkowym słynie z pięknych widoków na odcinek głównej grani Tatr oraz na Bystrą - najwyższy szczyt Tatr Zachodnich. Nazwa stawu pochodzi od znajdującej się nieopodal  zarastającej Wyżniej Smreczyńskiej Polany. Otoczenie Smreczyńskiego Stawu to ścisły rezerwat - część matecznika obejmującego tereny Doliny Pyszniańskiej. W stawie występuje m.in. rzadka roślina krasnorost słodkowodny. Staw stopniowo zarasta.  Zasilany jest przez okresowy potok.
Do Smreczyńskiego Stawu prowadzi czarno znakowany szlak ze Schroniska na Hali Ornak. Jest dość często odwiedzany przez turystów z racji bliskości schroniska. Przy brzegu stawu znajduje się podest z ławeczkami.

Smreczyński Staw od dawna jest popularnym celem wycieczek. Świadczy o tym chociażby fakt, że pod koniec XIX wieku nad stawem PTT postawiło altanę. Z racji, że obiekt dość szybko popadał w ruinę (dewastowanie, czy też działanie wilgoci), pomimo remontowania dotrwał do lat 30. XX wieku - ostatnie wspomnienie o altanie pochodzi z 1937 roku.
Ciekawostką jest fakt, że w okresie międzywojennym powstał plan podniesienia poziomu wody w stawie w celu... wybudowania nad nim sportowego ośrodka. Plany na szczęście popadły w niepamięć.


Parametry stawu:
wymiary: ok. 110 x 100 m
powierzchnia: 0,75 ha
głębokość: 5,3 m
objętość: 13 540 m3


Nad Smreczyński Staw można dojść:

- czarnym znakowanym szlakiem wiodącym od Schroniska na Hali Ornak.


Nasze wejścia:

Położenie na mapie:
Smreczyński Staw - mapa


Panorama znad Smreczyńskiego Stawu:
Smreczyński Staw - panorama
Widok znad Smreczyńskiego Stawu  na Grań Główną (na południowy zachód)
Smreczyński Staw - panorama
Widok znad Smreczyńskiego Stawu na grań Ornaków (na zachód)

Widoki na Smreczyński Staw:
Smreczyński Staw z Ornaku
Smreczyński Staw z Ornaku



2 komentarze:

  1. Wydawało mi się zawsze, że on taki głęboki jest. Może przez to otoczenie - przez nie sprawia wrażenie takie ciemnej toni.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie tak, ma dość małą przejrzystość wody poprzez dużą ilość żyjątek i wszelkiej maści zielska w nim :)

      Usuń