Kocioł Kasprowy
Do Grani Głównej Tatr podchodzi na odcinku od Beskidu (choć nie od samego wierzchołka) do Kasprowego Wierchu. Po drugiej stronie tej grani znajduje się Dolina Cicha. Kolejnym ograniczeniem jest północno wschodnia grań Kasprowego Wierchu do mniej więcej połowy odległości pomiędzy Wyżnim i Niżnim Kasprowym Siodłem, skąd granica opada zboczem do progu doliny.
Próg Kotła Kasprowego jest mało wyraźny i raczej umowny. Stanowi go połączenie dolnej części grzędy Beskidu zamykającej Kocioł od wschodu ze zboczem Uhrocia Kasprowego.
Dnem doliny w jej dolnej części oraz grzędą Beskidu przebiega żółty szlak na Suchą Przełęcz. Szlak ten przecina też najwyższą, podgraniową część zbocza doliny.
Ograniczenia Doliny:
- Beskid
- Wyżnie Kasprowe Siodło
- Uhrocie Kasprowe
Coś z historii:
Niejakim problemem w literaturze jest nazwa dolinki. Początkowo w przewodnikach pojawiało się określenie "Sucha Dolina Stawiańska, zwana też Kotłem Kasprowym". Na mapach starszej daty przeważała Sucha Dolina Stawiańska. Mapa WiT wydana w 2012 roku, oponująca za nazwami z serii przewodników Władysława Cywińskiego podaje już Kocioł Kasprowy, choć sam ich autor opisując problem wskazuje, że "dla pełnej symetrii" pasowała by nazwa "Kocioł Gąsienicowy" - to w nawiązaniu do Kotła Goryczkowego. Patrząc jednak na tą samą mapę, można dopatrzeć się innego, bliższego związku - sąsiedztwo Suchej Doliny Stawiańskiej z Suchą Doliną Kasprową. Naszym zdaniem, każda z tych nazw może być słuszna (często na blogu pojawia się Sucha Dolina Stawiańska) byleby nie było ich więcej niż jedna.
Przez Kocioł Kasprowy poprowadzono w 1938 roku pierwszy w Polsce wyciąg narciarski. Niestety, jego błędy konstrukcyjne nie pozwalały na wykorzystanie do przewozu osób do 1962 roku, w którym to zastąpiono pierwotny wyciąg saniowy koleją krzesełkową.
Przez Kocioł Kasprowy poprowadzono w 1938 roku pierwszy w Polsce wyciąg narciarski. Niestety, jego błędy konstrukcyjne nie pozwalały na wykorzystanie do przewozu osób do 1962 roku, w którym to zastąpiono pierwotny wyciąg saniowy koleją krzesełkową.
Szlaki wiodące Kotłem Kasprowym:
- żółty szlak prowadzący z Murowańca na Suchą Przełęcz przez grzędę Beskidu i Kocioł Kasprowy. |
Nasze wycieczki doliną:
- 8 czerwiec 2014 -> zobacz relację
Obiekty w dolinie:
kolej krzesełkowa "Gąsienicowa" |
Kolej krzesełkowa Gąsienicowa - w sezonie narciarskim z kursuje Zielonej Doliny Gąsienicowej na Kasprowy Wierch przez Kocioł Kasprowy wyciąg krzesełkowy.
Wywozi spragnionych "białego szaleństwa" (i nie tylko) 4-osobowymi krzesełkami z wysokości około 1600 metrów na wysokość około 1950 metrów.
Otoczenie doliny:
Widok z żółtego szlaku na Uhrocie Kasprowe |
Widok z żółtego szlaku na Kasprowy Wierch |
Widok z żółtego szlaku na górną część grani Uhroca Kasprowego |
Co zobaczymy z Kotła Kasprowego:
Widok z Kotła Kasprowego na Grań Kościelców i Świnicę |
Widok z Kotła Kasprowego ku Żółtej Turni |
Widok z Kotła Kasprowego w kierunku Doliny Suchej Wody |
Widoki na Kocioł Kasprowy:
Kocioł Kasprowy z Zielonej Doliny Gąsienicowej |
Kocioł Kasprowy z grani Beskidu |
Kocioł Kasprowy z Kasprowego Wierchu |
Kocioł Kasprowy z Karbu |
Autorzy w dolinie:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz