poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Świnica

Świnica

Świnica (2301m) słow. Svinica to dwuwierzchołkowy, zwornikowy szczyt w Grani Głównej Tatr Wysokich, na granicy polsko-słowackiej. Znajduje się pomiędzy Świnicką Przełęczą (2051m), która oddziela go od Pośredniej Turni (2128m) i Walentkową Przełęczą (2100m), która oddziela go od Walentkowego Wierchu (2156m) poprzedzonego Walentkową Granią. W grani bocznej Gąsienicowa Przełączka (2260m) oddziela Świnicę od Gąsienicowej Turni (2280m).
W masyw Świnicy wliczamy dwa wierzchołki Świnicy - wyższy (2301m) i niższy, znany jako "wierzchołek taternicki" (2291m), rozdzielone Świnicką Szczerbiną Niżnią (2278m) oraz Świnicką Kopę (2298m) oddzieloną od głównego wierzchołka Świnicką Szczerbiną Wyżnią (2295m). Ciekawe jest, że Świnicką Kopę, oddaloną zaledwie paręnaście metrów od głównego wierzchołka Świnicy niektóre źródła, np. WHP1, traktują już jako oddzielny szczyt, jednocześnie traktując ponad dwa razy bardziej odległy, taternicki wierzchołek jako drugi wierzchołek Świnicy. Józef Nyka z kolei w swoim przewodniku o Świnickiej Kopie i jej wierzchołku nawet nie wspomina. Wedle nas, Świnica powinna być szczytem trzywierzchołkowym o wierzchołkach rozdzielonych ww. szczerbinami, pozostajemy jednak przy nieco już utartej Świnickiej Kopie.

SPACER GRANIĄ
Pośrednia Turnia
\
Świnicka Przełęcz--Świnica (pn-zach.)
\
Świnicka
Szczerbina
Niżnia
\
Świnica--Świnicka
Szczerbina Wyżnia
--Świnicka
Kopa
/|
WrótkaŚwinicki
Przechód
|
Walentkowa
Przełęcz
\
|Walentkowa Kopka
Walentkowa
Grań
|
Walentkowy
Wierch

Świnica wznosi się nad trzema dolinami: od północy jest to Dolina Zielona Gąsienicowa (ściślej jej dwa górne piętra - Świnicka Kotlinka i Zadnie Koło), od południowego wschodu jest to Dolinka pod Kołem stanowiąca górne piętro Doliny Pięciu Stawów Polskich oraz od południowego zachodu - Dolina Walentkowa, stanowiąca również górne piętro Doliny Cichej.

Główny wierzchołek Świnicy jest zwornikiem dla wielokrotnie rozgałęziającej się grani nazywanej ogólnie Wschodnią Granią Świnicy. Stanowi również najwyższy punkt nad otoczeniem Doliny Suchej Wody oraz w całej gminie Zakopanego.


Wchodząc na Świnicę nawet wczesnym latem może być
 potrzebny sprzęt zimowy
Ze Świnicy na południowy zachód opada Żleb Blatona - noszący nazwę od Jana Blatona, który w nim zginął poślizgując się na zalegającym płacie śniegu. Niestety, wypadki w tamtym miejscu i obecnie nie należą do rzadkości - w żlebach masywu Świnicy, w miejscach przebiegu znakowanego szlaku do późnej wiosny (czasem nawet i do lata) utrzymuje się śnieg. Kronika TOPR jest "bogata" w wypadki (również śmiertelne) z tych żlebów. Szczyt Świnicy, z racji bycia najwyższym w okolicy jest również szczególnie niebezpieczny podczas burzy - szczególnie przyciąga pioruny.

W okresie zimowym najczęściej wchodzi się na "wierzchołek taternicki" Świnicy, właśnie ze względu na niebezpieczeństwo lawinowe podczas trawersowania wyżej wymienionych żlebów. Ze "taternickiego wierzchołka" granią, na główny wierzchołek Świnicy można przejść I-kowo.

Pierwotnie Świnica nosiła nazwę Świniej Skały, prawdopodobnie przez trudny szczyt do zdobycia, lub, według innej teorii, poprzez podobieństwo do świńskiego łba. Walery Eljasz pisze już nazwę Świnnica, do obecnej chwili jedynie ucięto jedno "n".

Niegdyś planowano budowę kolejki zębatej na Świnicę, a w okolicy (na Liliowem), luksusowego hotelu. Na szczęście na planach się skończyło.

Świnica jest popularnym celem wśród turystów rozpoczynających wycieczkę na Kasprowym Wierchu. Istnienie kolejki również powiększa statystykę wypadków w okolicy Świnicy.


Szlaki prowadzące na Świnicę:
- czerwony szlak prowadzący z Kasprowego Wierchu na Zawrat, i dalej Orlą Percią aż na Krzyżne.

Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Panorama ze Świnicy:
Panorama ze Świnicy
Widok ze Świnicy w stronę Granatów
Panorama ze Świnicy
Widok ze Świnicy na otoczenie Doliny Cichej
Panorama ze Świnicy
Widok ze Świnicy na Tatry Zachodnie
Panorama ze Świnicy
Widok ze Świnicy w stronę Walentkowego Wierchu
Panorama ze Świnicy
Widok ze Świnicy na Dolinę Pięciu Stawów i Tatry Wysokie
Widok ze Świnicy na Dolinę Gąsienicową

Panorama ze Świnicy
Widok ze Świnicy w stronę Kasprowego Wierchu

Widoki na Świnicę:
Widok na Świnicę z Kasprowego Wierchu
Widok na Świnicę z Kasprowego Wierchu
Widok na Świnicę ze Szpiglasowego Wierchu
Widok na Świnicę ze Szpiglasowego Wierchu
Widok na Świnicę z Kościelca
Widok na Świnicę z Kościelca

Autorzy na szczycie:


4 komentarze:

 1. Bardzo lubię ten szczyt, od zawsze wydawało mi się, że ma to COŚ. :D
  Super robota z tymi opisanymi panoramami ze Świnicy! Są bardzo szczegółowe, nie mówiąc już o bardzo dobrej jakości zdjęć. Czuję, że podszkolę się w topografii Tatr. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo miło nam to czytać, a Świnica rzeczywiście jest szczególna - chociażby przez to, że w okolicy to chyba najbardziej przyciąga wzrok :) Miłej "nauki" więc życzymy! :)

   Usuń
 2. Robicie świetną robotę na tym Blogu. Takiego opisu trasy właśnie szukałem, nie spodziewałem się nawet, że znajdę coś tak dobrze udokumentowanego. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie ma problemu!
  Gdyby był potrzebny opis jakiegoś konkretnego szczytu czy przełęczy, nie wykluczone, że możemy się o niego postarać:-)

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń