niedziela, 30 czerwca 2013

Ździarska Przełęcz

Ździarska PrzełęczŹdziarska Przełęcz (1081m) słow. Sedlo pod Prislopom, Ždiarske sedlo, to przełęcz znajdująca się na granicy Tatr w Tatrach Bielskich. Stanowi początek (lub koniec) Grani Głównej Tatr. W najbliższym otoczeniu oddziela położony na południe od przełęczy Długi Wierch (1129m) w Tatrach od znajdującego się na północy Przysłopu (1214m) położonego już w pasmie Magury Spiskiej.

Ździarska Przełęcz oddziela dwie doliny - po zachodniej stronie jest to Dolina Goliasowska, natomiast po stronie wschodniej przełęczy znajduje się Dolina Średnica. Obydwoma dolinami, tak jak i przez przełęcz przebiega północna granica Tatr.
Przez Ździarską Przełęcz poprowadzona jest tzw. Droga Wolności łącząca Łysą Polanę ze słowackimi podtarzańskimi miejscowościami, wzdłuż drogi ustawiono słupy energetyczne. Jest też na przełęczy niewielki parking umożliwiający zatrzymanie się i podziwianie nieco przysłoniętej lasem grani Tatr Bielskich.

SPACER GRANIĄ
Przysłop
|
Ździarska Przełęcz
|
Długi Wierch
|
Podspadzkie Siodło

Dla ambitnych taterników Ździarska Przełęcz jest najczęstszym początkiem prób przejścia Grani Głównej Tatr. Wiedzie z niej do Błotnego Siodła leśna droga, zakazana dla ruchu turystycznego.

Nazwa przełęczy pochodzi od miejscowości Ździar (słow. Zdziar) zlokalizowanej na wschód od przełęczy. Często używa się podobnych nazw w języku polskim: Zdziar, Żdżar. Biorąc pod uwagę pochodzenie nazwy i wymowę słowacką, najdokładniej brzmi jednak Ździar - i za taką nazwę oponujemy.
Szlaki prowadzące na Ździarską Przełęcz:

Na przełęcz nie prowadzą znakowane szlaki turystyczne piesze, choć ruch pieszy na Drodze Wolności jest jak najbardziej legalny. Tą samą drogą wiedzie przez przełęcz szlak rowerowy.  około 300 metrów na północ od przełęczy znajduje się zachodni kraniec niebieskiego szlaku wiodącego granią Magury Spiskiej.

  • Ze Ździaru (od zielonego szlaku na Szeroką Przełęcz Bielską): ↑0:30h, ↓0:25h, ↑150m, ↓85m (podejście i zejście)
  • Od zachodniego krańca szlaku graniowego Magury Spiskiej: ↑0:05h, ↓0:05h, ↓↑85m 


Nasze wejścia:

Położenie na mapie:Panorama ze Ździarskiej Przełęczy:

Widok ze Ździarskiej Przełęczy na otoczenie Doliny Waksmundzkiej (na zachód) 
Widok ze Ździarskiej Przełęczy na Główną Grań Tatr Bielskich (na południe)
Widok ze Ździarskiej Przełęczy na otoczenie Hawrania i Nowego Wierchu (na południowy zachód)
Północna grań Nowego Wierchu ze Ździarskiej Przełęczy

Widoki na Ździarską Przełęcz:


Autorzy na przełęczy:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz