wtorek, 20 sierpnia 2013

Długi Wierch

Długi Wierch


Długi Wierch (1129m) słow. Dlhý vrch, to pierwszy szczyt w Grani Głównej Tatr (maszerując Granią Główną w kierunku wschód-zachód) w Tatrach Bielskich. Oddzielony jest Ździarską Przełęczą (1081m) od znajdującego się już poza Tatrami Przysłopu (1214m) w pasmie Magury Spiskiej, oraz Podspadzkim Siodłem (1103m) od Małego Przysłopu (1135m).
Nazwanie Długiego Wierchu "szczytem" jest dość wyolbrzymione, bardziej pasuje tutaj określenie garb czy wzgórze. Z obsadzonego młodnikiem, względnie widokowego wierzchołka opada na zachód zalesiony, przeszło 1,5-kilometrowy grzbiet o tej samej nazwie (nadający nazwę szczytowi). Grzbiet ten oddziela Dolinę Czarnego Potoku i Dolinę Podspadzką (w dolnej części również Dolinę Hawranią) od Doliny Goliasowskiej. Podspadzka i Goliasowska podchodzą pod sam wierzchołek. Na E z Długiego Wierchu opadają łagodne stoki do Doliny Średnica.

E stokami Długiego Wierchu wiedzie ze Ździarskiej Przełęczy do Błotnego Siodła leśna droga, zakazana dla ruchu turystycznego.

SPACER GRANIĄ
Przysłop
|
Ździarska Przełęcz
|
Długi Wierch
|
Podspadzkie Siodło
|
Mały Przysłop
Na mapach często w miejscu wierzchołka pojawia się nazwa Średnica (słow. Strednica). Wedle przewodnika WC-4 jest to pomyłka, gdyż "... nazwa ta od lat dotyczyła szerokiego siodła nad górną częścią Ździaru położonego już w Magurze Spiskiej". W nazwie Długiego Wierchu dodaje się czasem przymiotnik Podspadzki - dla dookreślenia.

Szlaki prowadzące na Długi Wierch:
Na szczyt nie prowadzą znakowane szlaki turystyczne. Jest on dostępny bez trudności (0-) zarówno od Ździarskiej Przełęczy jak i z Podspadzkiego Siodła początkowo drogą leśną łączącą obydwie przełęcze, wiodącą stokami Długiego Wierchu, później pomiędzy młodnikami świerku i "gałęziastymi rumowiskami" w kilka minut na wierzchołek. 

Nasze wejścia:
Położenie na mapie:
Długi Wierch - mapa

Panorama z Długiego Wierchu:
Panorama z Długiego Wierchu
Widok z Długiego Wierchu na grań Nowego Wierchu (na południowy zachód)
Panorama z Długiego Wierchu
Widok z Długiego Wierchu na grań Tatr Bielskich (na Południe)
Panorama z Długiego Wierchu
Widok z Długiego Wierchu na zachód
Panorama z Długiego Wierchu
Widok z Długiego Wierchu na południowy wschód

Widoki na Długi Wierch:
Widok na Długi Wierch z okolic Ździaru
Widok na Długi Wierch z okolic Ździaru

Autorzy na szczycie:

1 komentarz:

  1. Ja specem od Tatr nie jestem także z błędu nie wyprowadzam. Podziwiam te piękne zdjęcia i winszuje posiadanej wiedzy. Miłego wędrowania. Ja także Tatry kocham.

    www.kasinyswiat.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń