wtorek, 20 sierpnia 2013

Długi Wierch

Długi WierchDługi Wierch (1129m) słow. Dlhý vrch, to pierwszy szczyt w Grani Głównej Tatr (maszerując Granią Główną w kierunku wschód-zachód) w Tatrach Bielskich. Oddzielony jest Ździarską Przełęczą (1081m) od znajdującego się już poza Tatrami Przysłopu (1214m) w pasmie Magury Spiskiej, oraz Podspadzkim Siodłem (1103m) od Małego Przysłopu (1135m).
Nazwanie Długiego Wierchu "szczytem" jest dość wyolbrzymione, bardziej pasuje tutaj określenie garb czy wzgórze. Z obsadzonego młodnikiem, względnie widokowego wierzchołka opada na zachód zalesiony, przeszło 1,5-kilometrowy grzbiet o tej samej nazwie (nadający nazwę szczytowi). Grzbiet ten oddziela Dolinę Czarnego Potoku i Dolinę Podspadzką od Doliny Goliasowskiej. Podspadzka i Goliasowska podchodzą pod sam wierzchołek. Na wschód z Długiego Wierchu opadają łagodne stoki do Doliny Średnicy.

Wschodnimi stokami Długiego Wierchu wiedzie ze Ździarskiej Przełęczy do Błotnego Siodła leśna droga, zakazana dla ruchu turystycznego.

SPACER GRANIĄ
Przysłop
|
Ździarska Przełęcz
|
Długi Wierch
|
Podspadzkie Siodło
|
Mały Przysłop

Na mapach często w miejscu wierzchołka pojawia się nazwa Średnica (słow. Strednica). Wedle przewodnika WC, jest to pomyłka, gdyż "... nazwa ta od lat dotyczyła szerokiego siodła nad górną częścią Ździaru położonego już w Magurze Spiskiej". W nazwie Długiego Wierchu dodaje się czasem przymiotnik Podspadzki - jedynie dla orientacji położenia szczytu.


Szlaki prowadzące na Długi Wierch:

Na szczyt nie prowadzą znakowane szlaki turystyczne. Jest on dostępny bez trudności (0-) zarówno od Ździarskiej Przełęczy jak i z Podspadzkiego Siodła początkowo drogą leśną łączącą obydwie przełęcze, wiodącą stokami Długiego Wierchu, później pomiędzy młodnikami świerku i "gałęziastymi rumowiskami" w kilka minut na wierzchołek. Nasze wejścia:


Położenie na mapie:


Długi Wierch - mapaPanorama z Długiego Wierchu:

Panorama z Długiego Wierchu
Widok z Długiego Wierchu na grań Nowego Wierchu (na południowy zachód)

Panorama z Długiego Wierchu
Widok z Długiego Wierchu na grań Tatr Bielskich (na Południe)

Panorama z Długiego Wierchu
Widok z Długiego Wierchu na zachód

Panorama z Długiego Wierchu
Widok z Długiego Wierchu na południowy wschód


Widoki na Długi Wierch:


Widok na Długi Wierch z okolic Ździaru
Widok na Długi Wierch z okolic Ździaru


Autorzy na szczycie:1 komentarz:

  1. Ja specem od Tatr nie jestem także z błędu nie wyprowadzam. Podziwiam te piękne zdjęcia i winszuje posiadanej wiedzy. Miłego wędrowania. Ja także Tatry kocham.

    www.kasinyswiat.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń