Szalony Wierch
Grań Główna Tatr skręca na wierzchołku Szalonego Wierchu o 90 stopni, natomiast dalej w kierunku wschodnim biegnie długi grzbiet główny Tatr Bielskich. W nim najbliższym szczytem są Zadnie Jatki (2020m) oddzielone Szaloną Przełęczą (1933m).
Kilkadziesiąt metrów na wschód od wierzchołka odbiega z jego grani na północ jeszcze jeden grzbiet. Jest to Wielki Szalony Klin, który dzieli się na dwa grzbiety kilkadziesiąt metrów poniżej jego miejsca oddzielenia od głównego grzbietu Tatr Bielskich. Północny, krótszy z tych grzbietów to Mały Szalony Klin, natomiapst północno wschodni to dalsza część Wielkiego Szalonego Klina.
Hemli przy szczelinie na wschodniej grani |
Większość całego, rozległego masywu pokryta jest trawnikami. Przewaga skał jest jedynie w okolicach wierzchołka od strony południowo-zachodniej (jedna pokaźniejsza turnia w górnej części Głupiego Żlebu przypominająca wyglądem Miedzianą Pałę - czyżby Szalona Pała?:). Niewielkie ścianki opadają też po zachodniej stronie Małego Szalonego Klina.
We wschodniej grani Szalonego Wierchu znajdują się dwie szczeliny kilkumetrowej długości i kilkunastometrowej głębokości. Jedna to Szalona Dziura (z drugim, mniejszym otworem na trawniku kilka metrów obok) nieopodal Szalonej Przełęczy, druga w pobliżu jedynej w tej grani większej wypukłości.
Pochodzenie nazwy Szalonego Wierchu nie jest jasne. Ważna jest różnica w nazwach polskiej i słowackiej.
Hlúpy - dosłownie oznacza "głupi". W polskim nazewnictwie istnieje w okolicy Głupi Żleb, pozostałe obiekty są "szalone".
Szlaki prowadzące na Szalony Wierch:
Na Szalony Wierch nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne. Szczyt należy do Tatr Bielskich, jest więc poza terenem udostępnionym dla taternictwa i wchodzenie nań jest nielegalne.
z Szalonego Przechodu |
Z przełęczy wprost w górę granią do okolic pierwszych skałek, później nieco na prawo od grani omijając podszczytowe skałki bez trudności na wierzchołek (0-, 20 min).
Z Szalonej Przełęczy |
Z przełęczy, mijając Szaloną Dziurę, łagodnie wznoszącą się granią wprost na widoczną u góry trawiasto-skalistą wypukłość, z dołu sprawiającą wrażenie wierzchołka. Omijając ją po lewej stronie (bądź wprost przez nią - odrobinę trudniej), a następnie omijając drugą w tej grani szczelinę, wprost w górę bez trudności na wierzchołek (0-, 15 min).
Z Szerokiej Przełęczy Bielskiej |
Z przełęczy początkowo zielonym szlakiem w kierunku Szalonego Przechodu do momoentu, gdzie szlak skręca ostro w prawą i rozpoczyna trawers. Stamtąd granią początkowo łagodnie po trawkach w górę, później przez usypisko małych kamieni i dalej, miejscami usypistym terenem, wprost na widoczne z dala siodło na prawo od wierzchołka. Z siodełka, omijając podszczytowe skałki bez trudności na wierzchołek (0-, 35 min).
Nasze wejścia:
- 5 czerwiec 2015 -> zobacz relację
Panorama z Szalonego Wierchu:
Widok w kierunku Jatek Bielskich |
Widok w kierunku Łomnicy |
Widok w kierunku Lodowego Szczytu |
Szalony Wierch z Koperszadzkiej Grani |
Szalony Wierch ze Ździaru |
Szalony Wierch z Płaczliwej Skały |
Szalony Wierch z pasma Magury Spiskiej |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz