poniedziałek, 22 lipca 2013

Budzowa Przełączka

Budzowa Przełączka 


Budzowa Przełączka (ok. 2125m), słow. Budzova štrbina to niewielka przełączka we Wschodniej Grani Świnicy pomiędzy położonym tuż nad przełączką wierzchołkiem Budzowej Igły (2130m) na zachodzie (raczej na północnym zachodzie) od znacznie odleglejszej Wielkiej Buczynowej Turni (2184m) na wschodzie (dokładniej - północnym wschodzie).
Na północną stronę (u góry na północno-zachodnią) do Doliny Pańszczycy opada z przełączki długi żleb, natomiast na południe do Dolinki Buczynowej - ciąg rynienek zanikających w południowym żlebie Przełęczy Nowickiego.
Kilkanaście metrów poniżej Budzowej Przełączki po jej południowej stronie przebiega szlak Orlej Perci.
W 3 tomie przewodnika Witolda Henryka Paryskiego przy opisie drogi 291 autor napisał, że przez Budzową Przełączkę przebiega szlak Orlej Perci. Jest to oczywiście pomyłka.
Nazwa przełączki pochodzi od sąsiedniej Budzowej Igły.

SPACER GRANIĄ
Przełęcz Nowickiego---Budzowa Igła--Budzowa Przełączka----Wielka Buczynowa Turnia
|\
Buczynowe SiodłoBuczynowa Przełęcz

Szlaki prowadzące na Budzową Przełączkę:
Na Budzową Przełączkę nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne. Jest ona położona w terenie udostępnionym dla taternictwa, jednak tylko od strony Buczynowej Dolinki.

od szlaku Orlej Perci
Najłatwiej na przełączkę dostać się od szlaku Orlej Perci. Po przejściu przez siodełko z północnej strony na południową rozpoczyna się trawers Buczynowych Turni. Mija się po kilkunastu metrach kilka kominków ze ściankami po obydwu stronach szlaku. Zaraz za tymi kominkami należy opuścić szlak w lewą stronę na umiarkowanie pochylony trawnik przecięty niewielkim usypiskiem. Kilka metrów po trawkach w górę, później w kierunku zachodnim na widoczne z trawnika siodełko przed przełączką. Z siodełka (świetny widok na Budzową Igłę) kilka metrów na Budzową Przełączkę (od szlaku Orlej Perci 0-, 2 minuty). od szlaku Orlej Perci
UwagaPoruszając się w okolicach grani powyżej szlaku Orlej Perci należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość strącenia kamieni! Odnotowano już na Orlej Perci wypadek śmiertelny spowodowany  strąceniem przez turystę kamienia i jego uderzeniem w głowę turystki wędrującej szlakiem.  Nasze wejścia:

  Położenie na mapie:


  Widoki na Budzową Przełączkę:
  Widok na Budzową Przełączkę
  Widok na Budzową Przełączkę z Doliny Pańszczycy
  Widok na Budzową Przełączkę
  Widok na Budzową Przełączkę z Pośredniego Granata
  Autorzy na przełęczy: 


  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz