Budzowa Przełączka
Na północną stronę (u góry na północno-zachodnią) do Doliny Pańszczycy opada z przełączki długi żleb, natomiast na południe do Dolinki Buczynowej - ciąg rynienek zanikających w południowym żlebie Przełęczy Nowickiego.
Kilkanaście metrów poniżej Budzowej Przełączki po jej południowej stronie przebiega szlak Orlej Perci.
W 3 tomie przewodnika Witolda Henryka Paryskiego przy opisie drogi 291 autor napisał, że przez Budzową Przełączkę przebiega szlak Orlej Perci. Jest to oczywiście pomyłka.
Nazwa przełączki pochodzi od sąsiedniej Budzowej Igły.
Szlaki prowadzące na Budzową Przełączkę:
Nasze wejścia:
Na Budzową Przełączkę nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne. Jest ona położona w terenie udostępnionym dla taternictwa, jednak tylko od strony Buczynowej Dolinki.
Najłatwiej na przełączkę dostać się od szlaku Orlej Perci. Po przejściu przez siodełko z północnej strony na południową rozpoczyna się trawers Buczynowych Turni. Mija się po kilkunastu metrach kilka kominków ze ściankami po obydwu stronach szlaku. Zaraz za tymi kominkami należy opuścić szlak w lewą stronę na umiarkowanie pochylony trawnik przecięty niewielkim usypiskiem. Kilka metrów po trawkach w górę, później w kierunku zachodnim na widoczne z trawnika siodełko przed przełączką. Z siodełka (świetny widok na Budzową Igłę) kilka metrów na Budzową Przełączkę (od szlaku Orlej Perci 0-, 2 minuty).
od szlaku Orlej Perci |
- 13 wrzesień 2015 -> zobacz relację
Położenie na mapie:
Widoki na Budzową Przełączkę:
Widok na Budzową Przełączkę z Doliny Pańszczycy |
Widok na Budzową Przełączkę z Pośredniego Granata |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz