Budzowa Igła
Niezbyt wysokie, ograniczone żlebami i rynnami sąsiednich przełęczy ścianki opadają z wierzchołka na stronę północną w kierunku Doliny Pańszczycy i południową - do Buczynowej Dolinki.
Nazwa turniczki pochodzi od nazwiska tragarza Józefa Budza, który pracował z ks. Walentym Gadowskim oraz Franciszkiem Henrykiem Nowickim nad utworzeniem szlaku Orlej Perci.
Dużym problemem okazuje się dokładna lokalizacja Budzowej Igły. Doskonale widoczna z nielicznych, odległych miejsc jednocześnie jest niemal niezauważalna dla spacerowiczów Orloperciowych, przechodzących kilkanaście metrów pod jej wierzchołkiem.
Być może to też jest problemem pojawiających się błędów w przewodnikach tatrzańskich. Analizując przyczynę niezgodności należy sięgnąć najpierw do Chmielowskiego (drogi 124 i 125), gdzie dokładnie opisano przebieg "łatwiejszej" i "trudniejszej" Orlej Perci w rejonie Wielkiej Buczynowej Turni (nie wspomina jeszcze w tamtym czasie autor o Budzowej Igle). Wedle opisów można wywnioskować, że do momentu minięcia Budzowej Przełączki obydwa warianty przebiegały identycznie. Dopiero za przełączką wariant trudniejszy piął się w górę ku wierzchołkowi Wielkiej Buczynowej Turni, a łatwiejszy wiódł tak, jak dzisiejszy szlak.
Przed ukazaniem się przewodnika WHP, pojawiły się w nazewnictwie Budzowa Igła i Budzowa Przełączka. Z niewiadomych przyczyn (pomylenie turni? słaba pamięć o przebiegu szlaku?) W. H. Paryski pisze o ostatecznym przejściu Orlej Perci z północy na południe na Budzowej Przełączce (droga 291A). Opis wyprowadzający na grań z północy odpowiada faktycznemu stanowi Orlej Perci, tylko przełączka niewłaściwa. Zauważa to Stanisław Groński, którego cytuje w swym przewodniku Władysław Cywiński. Obydwaj Panowie stwierdzają pomylenie turni przez Paryskiego i przeniesienie nazwy Budzowej Igły na prostokątny ząb tuż na wschód od Przełęczy Nowickiego.
Wszystko byłoby więc w porządku, jednak dalsze warianty przebiegu drogi WHP (291 D, E) z Budzowej Przełączki na Wielką Buczynową Turnię są zgodne z prawdą, z czego wynika, że WHP pisze o prawdziwej Budzowej Przełączce. Co więcej, opis zejścia z Budzowej Igły na Budzową Przełączkę w WHP (292 B,C) oraz w WC-18 (147 A,B) są niemal identyczne - autorzy piszą o tej samej turniczce.
Dlaczego zatem S. Groński i W. Cywiński stwierdzili, że W. H . Paryski przeniósł nazwę na inną turnię?
Naszym zdaniem jest to tylko błąd WHP w opisie przebiegu Orlej Perci, która nie przebiega, i nie przebiegała przez Budzową Przełączkę.
Szlaki prowadzące na Budzową Igłę:
Na Budzową Igłę nie prowadzi żaden znakowany szlak. Jest ona położona w terenie udostępnionym dla taternictwa, jednak tylko od strony Buczynowej Dolinki.
Najłatwiej na wierzchołek dostać się od szlaku Orlej Perci. Należy go opuścić na siodełku, na którym szlak przechodzi z północnej strony na południową po raz ostatni przed długim trawersem Buczynowych Turni (kilkanaście metrów przed zapadającymi w pamięć kominkami ze ściankami po obydwu stronach szlaku). Z graniowego siodełka początkowo poziomo po trawnikach, później lekko w górę po południowej stronie grani do końca trawek. Stamtąd kilka metrów stromo w górę bardzo kruchym zacięciem z powrotem na grań i dalej kruchą granią (a raczej po jej prawej stronie chwytając się grani) omijając pierwszy graniowy ząb na drugi, nieco wyższy. Na całym odcinku należy uważać czego się chwyta - znaczna część chwyconych skał i stopni się rusza (od szlaku II, 5 minut).
ze szlaku Orlej Perci |
ze szlaku Orlej Perci |
Nasze wejścia:
- 13 wrzesień 2015 -> zobacz relację
Położenie na mapie:
Widoki na Budzową Igłę:
Widok na Budzową Igłę z Żółtej Turni |
Widok na Budzową Igłę z Doliny Pańszczycy |
Widok na Budzową Igłę z Pośredniego Granata |
Budzowa Igła z Budzowej Przełączki |
Autorzy na szczycie:
"Budzova ihla to skalna igliczka we Wschodniej Grani Świnicy." - Świnicy?
OdpowiedzUsuńTak. Tak jak Kościelec, Koszysta, Granaty.
Usuńpozdrawiam
Posypuję głowę popiołem ;) Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńE tam, właśnie słuszne spostrzeżenie. Jednak jak już tak znawcy w literaturze określają wstępnie przynależność szczytów i przełęczy to niech zostanie:-)
Usuńpozdrowienia