Czarnostawiańska Przełęcz
Do Doliny Hińczowej początkowo na S, niżej na SW opada z przełęczy depresja złożona częściowo z piargów, płytowych ścianek i w środkowej części pasa skalistych ścianek. Dolne piarżyska nikną w Wielkim Hińczowym Stawem.
Na NE stronę wprost do Wyżniego Czarnostawiańskiego Kotła przełęcz opada raczej skalisto trawiastą, kruchą ścianą niż wklęsłą formacją. Osiągnięcie przełęczy z tej strony przekracza turystyczne trudności.
Nazwa przełęczy pochodzi od Czarnego Stawu pod Rysami.
Szlaki prowadzące na Czarnostawiańską Przełęcz:
Na Czarnostawiańską Przełęcz nie prowadzą żadne znakowane szlaki. Jest położona w terenie udostępnionym dla taternictwa.
Z wierzchołka kilkadziesiąt metrów łatwą (0+) niemal poziomą granią do jej SE końca, dalej umiarkowanie stromą granią w dół najpierw przez skałki, nieco niżej przez trawniki do kolejnego pasa ścianek. Dalej najłatwiej przez krótkie ścianki nieco po lewej stronie grani (wąskim zachodzikiem w prawo i zacięciem w dół po prawej stronie grani jest trochę trudniej) na kolejne trawniki i nimi powracając na grań lekko po jej prawej stronie na przełęcz (0+, 10 minut).
Nasze wejścia:z Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego |
- 6 sierpień 2013 -> zobacz relację
Położenie na mapie:
Widoki na Czarnostawiańską Przełęcz:
Czarnostawiańska Przełęcz z Białczańskiej Przełęczy Wyżniej |
Czarnostawiańska Przełęcz z Wołowca Mięguszowieckiego |
Czarnostawiańska Przełęcz z Wyżniej Koprowej Przełęczy |
Czarnostawiańska Przełęcz z grani Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego |
Autorzy na przełęczy:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz