sobota, 13 lipca 2013

Przełączka nad Małym Koszarem

Przełączka nad Małym Koszarem


Przełączka nad Małym Koszarem (1964m) słow. Sedlo nad Malým Košiarom to niewielka przełączka w głównym grzbiecie Tatr Bielskich oddzielająca Pośrednie Jatki (1980m) na północnym zachodzie od głównego wierzchołka Skrajnych Jatek (2012m) na południu. Na przełączce grań skręca o około 45 stopni na południe.
Do Doliny Przednich Koperszadów opada z przełączki oraz spod ścianek wschodniej części Pośrednich Jatek szeroka, umiarkowanie stroma depresja współtworząca po połączeniu z depresją Przełączki nad Wielkim Koszarem Żleb spod Jatek. Na wschód, do Małego Koszaru, górnego piętra Doliny pod Koszary opada z przełączki trawiaste zbocze ograniczone od zachodu ściankami Pośredniego Diablego Grzbietu. Nieco niżej zbocze podcięte jest niewysokimi ściankami zamykającymi od góry Mały Koszar.


Nazwa przełączki pochodzi od położonego na wschód od niej kotła - Małego Koszaru.

SPACER GRANIĄ
Przełączka nad
Wielkim Koszarem
\
Pośrednie Jatki
\
Przełączka nad
Małym Koszarem
|
Skrajne Jatki-- )(
\
Skrajne Jatki
(pd-wsch)
\
)(

Szlaki prowadzące na Przełączkę nad Małym Koszarem:
Na Przełączkę nad Małym Koszarem nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne. Należy do Tatr Bielskich więc nie jest udostępniona dla taternictwa. Wchodzenie na przełączkę nie jest legalne.

z Pośrednich Jatek
Z Pośrednich Jatek:
Najwyższy punkt grani Pośrednich Jatek jest na ich wschodnim krańcu, tuż nad przełączką. Z niego kilkanaście metrów w dół po trawkach obok pojedynczych płatów kosówki bez trudności na przełączkę (0-, 1 minuta).


ze Skrajnych Jatek
Ze Skrajnych Jatek:
Z głównego, pn-zach wierzchołka Skrajnych Jatek wprost na północ łagodnie nachyloną granią w dół po trawkach omijając pojedyncze płaty kosówki bez trudności na przełączkę (0-, 5 min).
Na przełączkę można się też ze wschodniej strony grani dojść starą Magistralą Tatrzańską, trawersującą po północnej stronie wierzchołki Skrajnych Jatek.

Uwaga: podczas wędrówki granią można łatwo pomylić właściwą przełączkę z pierwszą od wschodu "przerwą w południowych ściankach"  Pośrednich Jatek. Właśnie ta przerwa bardziej wydaje się być przełączką. Dodatkowo mylący może być opis w Przewodniku Władysława Cywińskiego, traktujący o położeniu Przeziorowej Dziury "około 20 metrów na zachód od najwyższego punktu Pośrednich Jatek". W rzeczywistości jest to około 20 metrów na zachód, ale od najwyższego punktu po pierwszej przerwie w południowych ściankach. I tylko informacja z przewodnika o dwóch przerwach w ściankach oraz brak wzmianki w opisie Skrajnych Jatek o dodatkowej kopce w ich grani zapewnia o właściwym siodle przełączki.

Nasze wejścia:

Położenie na mapie:
Uwaga: Na popularnej mapie Sygnatury lokalizacja Przełączki nad Małym Koszarem może być utrudniona przez błędne zlokalizowanie napisu "Pośrednie Jatki" - został on przesunięty na wschodni wierzchołek Zadnich Jatek.

Widoki na Przełączkę nad Małym Koszarem:
Widok na Przełączkę nad Małym Koszarem
Przełączka nad Małym Koszarem z Zielonej Doliny Kieżmarskiej
Widok na Przełączkę nad Małym Koszarem
Przełączka nad Małym Koszarem z okolic Szalonego Przechodu
Widok na Przełączkę nad Małym Koszarem
Przełączka nad Małym Koszarem z grani Bujaczego Wierchu
Widok na Przełączkę nad Małym Koszarem
Przełączka nad Małym Koszarem z grani Pośrednich Jatek
Autorzy na przełęczy:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz