piątek, 7 czerwca 2013

Dolina Przednich Koperszadów

Dolina Przednich Koperszadów


Dolina Przednich Koperszadów  słow. Predné Meďodoly to jedno z górnych pięter walnej Doliny Kieżmarskiej znajdujące się na granicy Tatr Wysokich i Bielskich po słowackiej stronie.
Dolina sięga pod Grań Główną Tatr na krótkim odcinku od punktu zwornikowego dla Bielskiej Kopy w Koperszadzkiej Grani, nieco powyżej Pośredniej Przełęczy pod Kopą do Szalonego Wierchu.
Dolina Przednich Koperszadów rozciąga się na długości około 2,5 km na wysokościach od około 1400m do 2061m - najwyższy w jej otoczeniu Szalony Wierch.
Dnem doliny przepływa Potok spod Kopy, w jego najbliższym otoczeniu przeważają trawniki okalane dość gęstą kosodrzewiną. Stoki i żleby opadające do doliny z sąsiednich szczytów są raczej łagodne i trawiaste. Wyjątkiem są podszczytowe partie Jatek Bielskich oraz miejscami skaliste stoki Bielskiej Kopy.
Granica doliny jest  w południowej części rozleglejsza aniżeli widnieje to na mapach (z reguły jest to tylko górna część kończąca się mniej więcej na wysokości Bielskiej Kopy. W konsekwencji, przez południową część doliny wiedzie część zielonego szlaku ze Schroniska pod Szarotką do węzła szlaków przy Wielkim Białym Stawie jak również fragmentami po północnej stronie Białego Potoku i zachodniej Potoku spod Kopy - szlak niebieski z Matlarów.

Nazwa doliny pochodzi z języka niemieckiego od rudy miedzi.

Ograniczenia Doliny:
- Szalony Wierch
- Szalona Przełęcz
- Zadnie Jatki
- Przełączka nad Wielkim Koszarem
- Pośrednie Jatki
- Przełączka nad Małym Koszarem
- Skrajne Jatki
- nienazwana przełęcz
- Golica Bielska
- południowa grzęda Golicy Bielskiej
- Wspólna Pastwa
- Biały Potok
- południowo-wschodni grzbiet Bielskiej Kopy
- Bielska Kopa
- Wyżnia Przełęcz pod Kopą
- Pośrednia Przełęcz pod Kopą
- Mała Bielska Kopka
- Przełęcz pod Kopą
- Szalona Kazalnica
- Szalony Przechód

Coś z historii...
Dawniej wiódł przez Dolinę Przednich Koperszadów na Przełęcz pod Kopą znakowany szlak odgałęziający się od zielonego szlaku na południowo-wschodnim krańcu Bielskiej Równi. Do dziś pozostała po tym szlaku dość wyraźna w górnej części ścieżka.

Szlaki wiodące Doliną Przednich Koperszadów:
- zielony szlak ze Schroniska pod Szarotką wiodący południową częścią doliny do węzła szlaków nad Wielkim Białym Stawem,
- niebieski szlak z Matlarów wiodący południowym krańcem doliny do węzła szlaków nad Wielkim Białym Stawem.

Znaczna część Doliny Przednich Koperszadów nie jest udostępniona dla ruchu turystycznego, ani taternickiego. Można przejść przez dolinę tak od zielonego szlaku na Bielskiej Równi jak i od Przełęczy pod Kopą. W tym drugim wariancie łatwiej wypatrzeć ścieżkę pozostałą po starym szlaku. Marsz przez całą dolinę nie wykazuje trudności (z Przełęczy pod Kopą do zielonego szlaku 0-, 30 min).

Nasze wycieczki doliną:
Położenie na mapie:

Obiekty w dolinie:


Bielska Rówień
Bielska Rówień - rozległa trawiasta łąka rozciągająca się pomiędzy wschodnimi grzędami Bielskiej Kopy, a południowo-zachodnim stokiem opadającym ze Skrajnych Jatek na wysokościach około 1510m-1570m. Południową częścią Bielskiej Równi  prowadzi zielony szlak ze Schroniska pod Szarotką do Doliny Białych Stawów. Przy szlaku 


Niewielki Potok spod Kopy na Bielskiej Równi
Potok spod Kopy - niewielki strumień przepływający przez całą dolinę, zbierający wody z otaczających ją stoków. Największe zlewnie potoku tworzą się w gałęziach Szalonego Żlebu, okolicach Przełęczy pod Kopą i w Żlebie spod Jatek. Na drodze potoku nie spotyka się uskoków czy progów, płynie spokojnie nie robiąc większych szumów:-)


Koperszadzka Płaśń w centrum zdjęcia
Koperszadzka Płaśń - niewielka rówienka w górnej części doliny, rozciągnięta pomiędzy wszystkimi siodełkami Przełeczy pod Kopą. Szlak łączący Przełęcz pod Kopą z Wyżnią Przełęczą pod Kopą wiedzie wprost przez tę rówienkę.


Jerusalem - zarośnięty stok na lewo od Bieskiej Kopy
Jeruzalem - trawiasto-lesisto-kosówkowy stok umiarkowanie nachylony od strony Doliny Białych Stawów w kierunku Bielskiej Równi. Dawniej na stoku tym działał wyciąg narciarski. 
Otoczenie doliny:
Dolina Przednich Koperszadów
Widok w kierunku Bielskiej Kopy
Dolina Przednich Koperszadów
Widok w kierunku Szalonego Wierchu
Otoczenie Doliny Przednich Koperszadów
Widok w kierunku Jatek Bielskich

Co zobaczymy z Doliny Przednich Koperszadów:
Panorama z Doliny Przednich Koperszadów
Widok z Doliny Przednich Koperszadów na Kieżmarski Szczyt
Widoki na Dolinę Przednich Koperszadów:
Widok na Dolinę Przednich Koperszadów
Dolina Przednich Koperszadów z Golicy Bielskiej
Widok na Dolinę Przednich Koperszadów
Dolina Przednich Koperszadów z Szalonego Wierchu

Autorzy w dolinie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz