Zadnie Jatki (2020 m) słow. Zadné Jatky to około 800-metrowej długości grzbiet należący do grupy Jatek Bielskich w głównym grzbiecie Bielskich Tatr, w którym oddzielony jest Szaloną Przełęczą (1933m) od Szalonego Wierchu (2061m) po stronie zachodniej oraz Przełączką nad Wielkim Koszarem (1950m) od Pośrednich Jatek (1980m) po stronie wschodniej.
W Zadnich Jatkach wyróżnia się dwa wierzchołki ze względu na ich dwie długie, boczne granie.
Zachodni wierzchołek jest ich najwyższym punktem, a z jego grani opadającej ku Szalonej Przełęczy odgałęzia się północna grań zakończona dopiero nad Mąkową Polaną. w grani tej Zadnie Jatki oddzielone są Szaloną Szczerbiną (ok. 1530m) od położonej tuż za przełęczą Szalonej Turni (1545m), a długa grań opadająca z wierzchołka na szczerbinę zwie się Kozim Klinem.
Jeszcze dłuższa i kilkukrotnie rozgałęziająca się jest boczna, północna grań wschodniego wierzchołka. Najdalej na północ wysunięte stoki tej grani opadają bezpośrednio na Dolinę Ździarską i wieś Ździar. Górna część tej grani zwie się Zadnim Diablim Grzbietem. Pierwszą nazwaną przełęczą w grani jest Przełęcz nad Siką (ok. 1590m), tuż za którą znajduje się Turnia nad Jaworzynką (1626m). Około 200 metrów na północ od punktu zwornikowego z Zadniego Diablego Grzbietu odgałęziają się na północny wschód i północny zachód dwa inne grzbiety, z których północno-zachodni to Ciaskowy Klin łagodnie nachylony, trawiasty grzbiet z pasem urwistych ścian opadających do Doliny Kępy. Zakończeniem tego grzbietu jest kazalnica Ciask. Północno-wschodni grzbiet jest bezimienny i również charakteryzuje się pasem urwistych ścianek po południowej stronie. Oddziela Wielki Koszar od Diablego Żlebu.
Zadnie Jatki, przez swą rozległość i nieco skomplikowaną budowę znajdują się aż nad 4 dolinami:
od NW - Szalony Kocioł, górne piętro Doliny do Regli podchodzący pod Kozi Klin i grań Zadnich Jatek nieopodal ich głównego wierzchołka,
od N - Dolina Kępy rozciągająca się pomiędzy N graniami obydwu wierzchołków i łączącą je grań,
od E - Wielki Koszar, górne piętro Doliny pod Koszary, do której opadają urwiste ściany z okolic głównego wierzchołka oraz jego N grani,
od S - Dolina Przednich Koperszadów - górne piętro Doliny Kieżmarskiej, do którego z większości miejsc grani opadają niewysokie, ale urwiste ścianki, poniżej których występują trzy umiarkowanie strome, trawiaste w górze, kosówkowe niżej, grzędy oddzielone dwoma żlebami.
N otwór Koziej Jaskini przy starej Magistrali
W okolicy głównego wierzchołka, a dokładniej kilkanaście metrów poniżej niego znajduje się Kozia Jaskinia. Ma ona 47 metrów długości i przebija grań na wylot poziomym tunelem. Dawna Magistrala Tatrzańska poprowadzona była tak, żeby turyści mogli ją odwiedzić. Przejście jaskini nie wymaga dodatkowego światła. Otwór przy starej magistrali ponad Doliną Kępy jest niski, ma nieco ponad metr wysokości i dostępny bez trudności. Zaraz za otworem skalny tunel stopniowo się powiększa i po chwili doprowadza do dużego (około 2,5 x 10,5 m) otworu południowego ponad Doliną Przednich Koperszadów z widokiem na otoczenie Doliny Kieżmarskiej. Do tego otworu da się zejść z wierzchołka kilkunastometrową, łatwą (0+) ścianką.
Duży, S otwór Koziej Jaskini w Zadnich Jatkach
Nazwa grupy Jatek Bielskich pochodzi od wypasającego się na nich bydła, które podobno spadało z ich poderwanych grani - stąd "Jatki".
Szlaki prowadzące na Zadnie Jatki:
Na Zadnie Jatki nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne. Szczyt należy do Tatr Bielskich, jest więc poza terenem udostępnionym dla taternictwa i wchodzenie nań jest nielegalne.
Z Szalonej Przełęczy:
Z przełęczy dowolnie w górę szeroką granią po łagodnie nachylonych trawnikach omijając nieliczne skałki do punktu zwornikowego dla północnej grani głównego wierzchołka. Stamtąd trawiastą granią bez trudności na najwyższy punkt masywu (0-, 15 min).
Z przełączki śladami dawnej Magistrali Tatrzańskiej szeroką granią początkowo na wschodni wierzchołek (Magistrala omija go po południowej stronie). Później ponownie powrót na Magistralę i razem z nią lekko po północnej stronie długiej, poziomej grani do miejsca, w którym stary szlak zaczyna omijać główny wierzchołek. Stamtąd od szlaku granią w górę po trawnikach na wierzchołek (0-, 20 min).
Z Przechodu około 250 metrów w górę lesistą, gęsto zakrzaczoną granią pod uskok Szalonej Turni. Stamtąd po prawej stronie po stromych trawach i pojedynczych skalnych płytach miejscami widoczną ścieżką tuż pod W ścianą Szalonej Turni (wspomniany w przewodniku WC-5 droga 13A skład desek w nyży skalnej w 2018 roku nadal tutaj leżał) i dalej poniżej W ścian najniższej części Koziego Klina. Po minięciu najniższej grupy skał Koziego Klina w lewo w górę stromymi trawnikami omijając skalne występy (i od prawej kolejną grupę skał z oknem skalnym w Kozim Klinie) na grzbiet. Grzbietem w górę na W grań Zadnich Jatek, z których na pobliski wierzchołek (0-, miejscami strome trawy, 1 godzina 30 minut).
Z przełęczy początkowo przez gęstą kosówką (miejscami słabo widoczna ścieżka) z czasem ustępującą miejsca trawnikom, mało stromym Zadnim Diablim Grzbietem w górę na E wierzchołek Zadnich Jatek (można też go pominąć skracając nieco drogę), skąd w prawą na odległy wierzchołek główny (0-, 1 godzina).
Uwaga: Na popularnej mapie Sygnatury wschodni wierzchołek Zadnich Jatek oznaczony jest błędnie jako Pośrednie Jatki - prosty dowód: oddzielająca je Przełączka nad Wielkim Koszarem nie leżała by nad Wielkim Koszarem:-) Podobnie, choć nieco lepiej wygląda sytuacja na mapach wyd. Compass.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz