środa, 14 sierpnia 2013

Skrajne Jatki

Skrajne Jatki

Skrajne Jatki (2012m) słow. Predné Jatky to dwuwierzchołkowy szczyt w głównym grzbiecie Tatr Bielskich oddzielony Przełączką nad Małym Koszarem (1964m) od Pośrednich Jatek (1980m) na północnym zachodzie oraz w najbliższym otoczeniu nienazwaną "niby-przełęczą" od Golicy Bielskiej (1981m) na południowym wschodzie.
Wedle literatury, wyższy o ok. 1 metr jest wierzchołek północno-zachodni.
Na południowo-zachodnią stronę z obydwu wierzchołków w kierunku Doliny Przednich Koperszadów obrywają się kilkudziesięciometrowej wysokości ściany, ściana wierzchołka niższego jest niemal pionowym urwiskiem. W ścianę głównego wierzchołka wrzyna się rozległa grzęda rozciągająca się w dole od północnej części Bielskiej Równi po wschodni kraniec Wspólnej Pastwy. Grzęda ta rozdziela Żleb spod Jatek od Strażkowskiego Żlebu opadającego z grani pomiędzy głównym wierzchołkiem Skrajnych Jatek, a wierzchołkiem Golicy Bielskiej. Środkowa część tego żlebu jest gęsto obrośnięta kosówką. Z międzywierzchołkowej przełączki Skrajnych Jatek opada do niego skośny, trawiasty zachodzik.
Na stronę północno-wschodnią do górnego piętra Doliny pod Koszary - Małego Koszaru opadają z wierzchołkowej grani pochyłe, trawiaste łąki poprzecinane pojedynczymi pasami  skałek, nieco niżej znajduje się łukowaty pas ścianek zamykających od góry Mały Koszar.

SPACER GRANIĄ
Pośrednie Jatki
\
Przełączka nad
Małym Koszarem
|
Skrajne Jatki-- )(
\
Skrajne Jatki
(pd-wsch)
\
)(
\
Golica Bielska

Nazwa grupy Jatek Bielskich pochodzi od wypasającego się na nich bydła, które podobno spadało z ich poderwanych grani. Ale była jatka!:) Spotyka się też na mapach i w literaturze nazwę Przednie Jatki. Pierwotnie nazwa ta obejmowała również obecną Golicę Bielską, jednak chyba lepiej byłoby pozostawić Skrajne Jatki szczytem trójwierzchołkowym.

Szlaki prowadzące na Skrajne Jatki:
Na Skrajne Jatki nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne. Szczyt należy do Tatr Bielskich, jest więc poza terenem udostępnionym dla taternictwa i wchodzenie nań jest nielegalne.

z Bujaczej Przełęczy
Z Bujaczej Przełęczy: 
Grań w okolicach Skrajnych Jatek ma ok. 700 metrów długości, jest łagodnie nachylona, bardzo szeroka opadająca pochyłymi trawnikami na północ, urwista na południe i pozbawiona jakichkolwiek trudności. Wierzchołki trawersowała stara Magistrala Tatrzańska, po której pozostała wyraźna ścieżka. Z przełęczy najwygodniej tą ścieżką do okolic międzywierzchołkowego siodełka Skrajnych Jatek i stamtąd po trawkach w górę na wyższy, pn-zach wierzchołek. Można ścieżkę opuścić wcześniej wchodząc również na niższy wierzchołek albo też Golicę Bielską (0-, 20 min). 

Z Przełączki nad Małym Koszarem można również wejść na główny wierzchołek bez trudności granią w kilka minut.

Nasze wejścia:
Położenie na mapie:

Panorama ze Skrajnych Jatek:
Skrajne Jatki - panorama
Widok ze Skrajnych Jatek na Bujaczy Wierch
Skrajne Jatki - panorama
Widok ze Skrajnych Jatek na regle Tatr Bielskich
Skrajne Jatki - panorama
Widok ze Skrajnych Jatek w kierunku Szalonego Wierchu

Panorama ze Skrajnych Jatek
Widok w stronę Jagnięcego Szczytu
Panorama ze Skrajnych Jatek
Widok na Dolinę Kieżmarską
Widoki na Skrajne Jatki:
Widok na Skrajne Jatki
Skrajne Jatki znad Zielonego Stawu Kieżmarskiego
Widok na Skrajne Jatki
Skrajne Jatki z południa - zbliżenie
Widok na Skrajne Jatki
Skrajne Jatki z okolic Szalonego Przechodu
Widok na Skrajne Jatki
Skrajne Jatki z pasma Magury Spiskiej
Widok na Skrajne Jatki
Skrajne Jatki z grani Bujaczego Wierchu
Autorzy na szczycie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz