piątek, 5 lipca 2013

Spalone Siodło

Spalone Siodło


Spalone Siodło (ok.1210m) to reglowa, lesista przełączka w polskich Tatrach Zachodnich należąca do grupy Hrubego Regla. Dokładnie jest położona w krótkiej, bocznej grańce Czerwonego Gronika (1294m), od którego grzebietu oddziela jedyną w tej grani Kończystą Turnię (1248m).
Spalone Siodło znajduje się bezpośrednio nad Doliną Kościeliską, do której wprost na Wyżnią Kirę Miętusią opada na zachód wyraźny, głęboki żleb. Na stronę południowo wschodnią, do dolnej części Gronikowskiego Żlebu (i dalej z nim do Doliny Miętusiej) opada z siodła stromy, płytowy Gładki Żleb.

Spalone Siodło jest rzadko odwiedzane przez turystów. Na samym siodełku jest niewielka polanka, jednak otoczona lasem, nie przedstawia praktycznie żadnych tatrzańskich widoków. Jedynym powodem odwiedzania przełęczy jest wędrówka w kierunku Kończystej Turni.

SPACER GRANIĄ
Niżnie Stanikowe Siodło
\
Czerwony Gronik-Wyżnie Stanikowe Siodło
/\
Spalone SiodłoSiodło za Zawiesistą
/
Kończysta Turnia

Szlaki na Spalone Siodło:
Na Spalone Siodło nie prowadzą żadne znakowane szlaki. Najłatwiej dostać się na przełęcz wędrując z Niżniego bądź z Wyżniego Stanikowego Siodła.

Z Niżniego Stanikowego Siodła:
Z przełęczy na południe początkowo wyraźną, lekko wznoszącą się ścieżką. Przy pierwszym przerzedzeniu drzew teren zaczyna się podnosić i pojawiają się pierwsze skałki Czerwonego Gronika. Początkowo trawersem tuż poniżej skałek od prawej. Przy lekko przerzedzonym lesie pojawi się widok na Kończystą Turnię. Stamtąd skośnie w dół ku niewidocznej z daleka polance Spalonego Siodła (0-, 15 min).
ominięcie pierwszych skałek

zejście z trawersu na Spalone Siodło

trawers skałek i zejście na Spalone Siodło
z Wyżniego Stanikowego Siodła

Z Wyżniego Stanikowego Siodła:
Z przełęczy przez grzbiet Czerwonego Gronika i dalej na zachód granią, bądź w jej pobliżu po prawej stronie do miejsca, w którym przerywa się pas skałek Czerwonego Gronika. Przez tą przerwę na lewą stronę grzbietu do wiatrołomów, z których najwyższą częścią dalej na zachód lekko obniżając się wprost na Spalone Siodło (0-, 15 min).

Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Widoki na Spalone Siodło:
Spalone siodło ze szlaku na Małołączniak
Spalone Siodło z Polany na Stołach
Spalone Siodło z Zawiesistej Turni
Spalone Siodło z Giewontu

Autorzy na przełęczy:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz