sobota, 17 sierpnia 2013

Goryczkowa Czuba

Goryczkowa Czuba

Goryczkowa Czuba
Goryczkowa Czuba (1913 m) słow. Goričkova kopa lub Horičkova kopa to dwuwierzchołkowy, zwornikowy szczyt w Tatrach Zachodnich w Głównej Grani Tatr, znajdujący się na granicy polsko-słowackiej.
W Głównej Grani Tatr od Pośredniego Wierchu Goryczkowego (1874 m) oddzielona jest Przełęczą Goryczkową Świńską (1801 m), od Wysokiej Suchej Czuby (ok. 1870 m) zaś Wyżnim Kondrackim Karbem (ok. 1845 m). W źródłach poprzedzających 13 tom przewodnika Władysława Cywińskiego przełęcz ta zwana była Wysokimi Wrótkami. W północnej, bocznej grani Kondratowego Wierchu (1837 m) oddziela Goryczkową Czubę Kondratowy Przechód (ok. 1820 m) od uprzednio wspomnianego. Zwornikiem dla tej grani jest zachodni, prawdopodobnie wyższy wierzchołek Goryczkowej Czuby.

SPACER GRANIĄ
Kondratowy Wierch
|
Kondratowy Przechód
|
Wysoka
Sucha Czuba
--Wyżni
Kondracki Karb
--Goryczkowa Czuba---Przełęcz Goryczkowa
Świńska
---Pośredni Wierch
Goryczkowy

Szczyt otaczają trzy doliny. Od południa, od strony słowackiej jest to Dolina Cicha, do której z wierzchołków opadają dwie długie, grzędy rozdzielone wielkim żlebem. Od północnego zachodu szczyt otacza Sucha Dolina Kondratowa, a od północnego wschodu Dolina Świńska. 

Szlak trawersujący wierzchołek może być zimą niebezpieczny ze względu na podcinanie stoków. 

Nazwa Goryczkowa Czuba pochodzi od nazwiska Goryczka, nie od rośliny goryczki.


Szlaki prowadzące na Goryczkową Czubę:

Na wierzchołek Goryczkowej Czuby nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny. Kilkadziesiąt metrów poniżej szczytu przebiega czerwony szlak graniowy biegnący od Kasprowego Wierchu w stronę Czerwonych Wierchów. Z różnych miejsc tego szlaku można się dostać na Goryczkową Czubę w około 10 minut.

z Przełęczy Goryczkowej Świńskiej
Od strony Przełęczy Goryczkowej Świńskiej można wejść na szczyt bez trudności (0-). Szlak należy opuścić w miejscu, w którym zaczyna on trawersować wierzchołek po południowej stronie. Z tego miejsca wyraźną ścieżką po trawnikach i borówkach pomiędzy szczytowymi blokami na wschodni wierzchołek.

Z Wyżniego Kondrackiego Karbu
Z zachodniej strony wejście granią jest bardziej kłopotliwe. Początkowo również wyraźną ścieżką pośród traw pod szczytowe skałki i nimi (0+) na "przedwierzchołek" ze słupkiem granicznym, z którego na wierzchołek zachodni.
Trudności przed wierzchołkiem można ominąć zarówno z lewej jak i z prawej strony. Z lewej - trawersując skałki szczytowe trawnikami na siodełko w północnej grani, z którego również po trawnikach na zachodni wierzchołek. Również z prawej strony można wejść po trawnikach. Szlakiem należy podejść nieco dalej i tam skręcić w górę na trawki. Są one jednak bardziej strome i niewygodne, a pod wierzchołkiem już po skałkach.


z Kondratowego Przechodu
Można również bez trudności dostać się na obydwa wierzchołki z Kondratowego Przechodu omijając skałkowo-kosówkową grań po trawnikach z prawej strony. Początkowo na wymienione wcześniej siodełko pod zachodnim wierzchołkiem, z którego bez trudności na wierzchołki.

Nasze wejścia:
Położenie na mapie:
Goryczkowa Czuba na mapie


Panorama z Goryczkowej Czuby:
Panorama z Goryczkowej Czuby
Widok z Goryczkowej Czuby w stronę Giewontu (na północny zachód)
Panorama z Goryczkowej Czuby
Widok z Goryczkowej Czuby w stronę Zawratu Kasprowego (na północny wschód)
Panorama z Goryczkowej Czuby
Widok z Goryczkowej Czuby w stronę Kasprowego Wierchu (na wschód)
Panorama z Goryczkowej Czuby
Widok z Goryczkowej Czuby w stronę Hrubego Wierchu (na południowy wschód)
Panorama z Goryczkowej Czuby
Widok z Goryczkowej Czuby na Dolinę Cichą (na południe)
Panorama z Goryczkowej Czuby
Widok z Goryczkowej Czuby na Czerwone Wierchy (na zachód)


Widoki na Goryczkową Czubę:
Widok na Goryczkową Czubę
Goryczkowa Czuba z Przełęczy Kondrackiej
Widok na Goryczkową Czubę
Goryczkowa Czuba z Kopy Magury
Widok na Goryczkową Czubę
Goryczkowa Czuba z Myślenickich Turni
Goryczkowa Czuba
Goryczkowa Czuba z Kasprowego Wierchu
Goryczkowa Czuba
Goryczkowa Czuba z Kopy Kondrackiej
Goryczkowa Czuba z Małej Krokwi

Autorzy na szczycie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz