Kondracka Przełęcz (1725 m) słow. Kondratovo sedlo to szeroka przełęcz w bocznej grani Tatr Zachodnich, odgałęziającej się na północ od Kopy Kondrackiej. Oddziela Kopę Kondracką (2005m) od Giewontu, ściślej od Kondrackiej Kopki (ok. 1770m). Przełęcz położona jest nad dwoma dolinami: od zachodu jest to Dolina Małej Łąki, do której spod przełęczy opada Głazisty Żleb. Od wschodu Kondracką Przełęcz otacza Dolina Małego Szerokiego, będąca górnym piętrem Doliny Kondratowej.
Kondracka Przełęcz jest tłumnie odwiedzana przez turystów, którzy wybierają się na Giewont lub Czerwone Wierch z Kuźnic. Dowodem tego jest zdegradowane i dosłownie mówiąc rozdeptane przez turystów otoczenie przełęczy. Z przełęczy rozpościera się piękny widok na Tatry Wysokie i dość ograniczony przez masyw Czerwonych Wierchów widok na Tatry Zachodnie.
Nazwa Kondrackiej Przełęczy pochodzi od Hali Kondratowej, której z kolei jak wiele innych obiektów w Tatrach nazwa pochodzi od byłych właścicieli tych terenów. Kondracka Przełęcz niegdyś nazywana była także Przełęczą nad Piekłem. Piekło jest to niewielka kotlinka pod stromymi skałkami wiszącymi nad Doliną Małego Szerokiego (od strony południowej).
Z Kondracką Przełęczą wiąże się pewna historia. Na Giewoncie zdarzył się wypadek - grupa ludzi została porażona piorunem. Na miejsce wypadku pobiegł ratownik TOPR stacjonujący na Hali Kondratowej. Dojście ze schroniska na Kondracką Przełęcz zajęło mu... 14 minut, po 20 minutach od wezwania pomocy był już na szczycie:-)
Szlaki prowadzące na Kondracką Przełęcz:
- niebieski szlak prowadzący z Kuźnic przez Dolinę Kondratową na Kondracką Przełęcz i dalej na Giewont,
- żółty szlak prowadzący Doliną Małej Łąki na Kondracką Przełęcz, dalej na Kopę Kondracką.
Z Kuźnic na Kondracką Przełęcz: ↑ 2:35 h ↓ 1:50 h ↑↓ 730 m
Z Gronika na Kondracką Przełęcz (przez Dolinę Małej Łąki): ↑ 2:40 h ↓ 2:10 h ↑↓ 800 m
Od wylotu Doliny Strążyskiej na Kondracką Przełęcz (przez Przełęcz w Grzybowcu): ↑ 3:15 h ↓ 2:40 h ↑↓ 875 m (szlak na odcinku Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz jest zamykany w sezonie zimowym ze względu na duże ryzyko lawinowe)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz