wtorek, 13 sierpnia 2013

Kopa Kondracka

Kopa Kondracka


Kondratova kopa
Kopa Kondracka (2005m) słow. Kondratova kopa to zwornikowy szczyt znajdujący się w Głównej Grani Tatr Zachodnich, na granicy polsko-słowackiej. Zaliczany jest do masywu Czerwonych Wierchów, jest najniższym z nich.
W Głównej Grani, od Małołączniaka (2096m) oddziela go Małołącka Przełęcz (1929m), a od Suchego Wierchu Kondrackiego (1890m) Przełęcz pod Kopą Kondracką (1863m). Na północ od Kopy Kondrackiej odchodzi boczna grań w stronę Giewontu. W tej grani, od masywu Giewontu (1894m), a konkretniej od Kondrackiej Kopki (1770m) Kopa Kondracka oddzielona jest Kondracką Przełęczą (1725m).
Kopę Kondracką otaczają trzy doliny. Od północnego wschodu jest to górne piętro Doliny Kondratowej, do którego opada umiarkowanie nachylony, trawiasty stok zwany Wielkim Szerokim; od północnego zachodu jest to najwyższe piętro Doliny Małej Łąki - Wyżnia Świstówka, do której z wierzchołka opadają łagodne stoki, a z grani biegnącej na północ od Kopy - Koprowy Żleb. Od południa natomiast z Kopy Kondrackiej opadają nieco bardziej strome trawiaste stoki do Dolinki Rozpadłej, górnego piętra walnej Doliny Cichej.

SPACER GRANIĄ
Kondracka
Kopka
|
Dziadek
\
Kondracka
Przełęcz
Mnichowe Siodło|
\|
Babka --Siodło za Babką----- |
Mnichowe Turnie----- | -----Kondratowe Baszty
Koprowe Mniszki----- |
|
Małołączniak-------Małołącka
Przełęcz
------------Kopa
Kondracka
------------Przełęcz pod
Kopą Kondracką
-------Suchy Wierch
Kondracki

Z łagodnie nachylonej, ponad 1 km długości grani opadającej w stronę Kondrackiej Przełęczy, w pobliżu tej przełęczy występują po obydwu stronach urwiste skały. Po stronie wschodniej wyróżnia się Kondratowe Baszty. Nie są to szczyty, a jedynie urwiste ścianki zawisające nad Doliną Małego Szerokiego (Piekłem). Po stronie zachodniej rozciągają się na północ od Koprowego Żlebu Mnichowe Turnie. Ich wierzchołki znajdują się ponad 100 metrów pod granią. Z bardziej znanych obiektów w tej okolicy są Mnich Małołącki, Dziadek i Babka. Występuje tu również szereg innych nazwanych wierzchołków, niewielki przełączki, żlebki, jaskinie i upłazy. Nazwewnictwo okolicy jest bardzo bogate.

Kopa Kondracka jest dość popularnym celem wśród turystów, m.in. z racji przynależności do grona Czerwonych Wierchów i bliskości Schroniska na Hali Kondratowej. Szczyt jest popularny również zimą, chociaż wychodząc nań z Doliny Kondratowej czy też z Doliny Małej Łąki trzeba się liczyć z zagrożenie lawinowym na odcinkach podejściowych na Kondracką Przełęcz oraz na Przełęcz pod Kopą Kondracką.

Nazwa Kopy Kondrackiej pochodzi od Hali Kondratowej, której z kolei jak wielu obiektów w Tatrach nazwa pochodzi od byłych właścicieli tych terenów.


CZERWONE WIERCHY


Czerwone Wierchy


Czerwonymi Wierchami nazywa się grupę czterech szczytów w grani głównej Tatrach Zachodnich: (od zach.) Ciemniak (2096m), Krzesanica (2122m), Małołączniak (2096) i Kopę Kondracką (2005m). Dla Słowaków jednak Červené vrchy oznaczają masyw od Ciemniaka aż po Kasprowy Wierch, obejmując też Goryczkowe Czuby.
Swoją nazwę biorą od porastającego je situ skucina, który na jesień nadaje im czerwonawą barwę. Są swoiste ze względu na rozległą panoramę Tatr Wysokich, jaka się z nich roztacza oraz urwiste północne stoki, co jest i było przyczyną częstych wypadków w ich rejonie.
W masywie Czerwonych Wierchów znajdują się najbardziej rozległe i najgłębsze tatrzańskie jaskinie.

Sit skucina
Sit skucina porastający stoki Małołączniaka


Szlaki prowadzące na Kopę Kondracką:


- czerwony szlak prowadzący Główną Granią od Kasprowego Wierchu na Kopę Kondracką, a następnie przez Czerwone Wierchy na Ciemniak i w dół przez Adamicę do Doliny Kościeliskiej.

- szlak prowadzący z Doliny Małej Łąki na Kondracką Przełęcz i dalej na Kopę Kondracką

  • Ze Schroniska na Hali Kodratowej na Kopę Kondracką (przez Kondracką Przełęcz): ↑2:15h,  ↓1:45h, ↑↓680m
  • Z Kuźnic na Kopę Kondracką (przez Przełęcz pod Kopą Kondracką: ↑3:35h,  ↓2:45h, ↑↓1010m m
  • Z Kasprowego Wierchu na Kopę Kondracką: ↑1:40h,  ↓1:40h, ~300m, (suma podejść), ~280m (suma podejść)
  • Z Gronika (wylotu Doliny Małej Łąki) na Kopę Kondracką: ↑4:00h,  ↓3:00h, ↑↓1070m
  • Z Kir przez Adamicę i Czerwone Wierchy: ↑5:30h,  ↓4:35h, ↑↓1370m (suma podejść)


  Nasze wejścia:  Położenie na mapie:


  Kopa Kondracka na mapie


  Panorama z Kopy Kondrackiej:


  Panorama z Kopy Kondrackiej
  Widok z Kopy Kondrackiej w stronę Tatr Zachodnich (na zachód)

  Panorama z Kopy Kondrackiej
  Widok z Kopy Kondrackiej na Giewont (na północ)
  Panorama z Kopy Kondrackiej
  Widok z Kopy Kondrackiej na Kasprowy Wierch (na wschód)

  Panorama z Kopy Kondrackiej
  Widok z Kopy Kondrackiej na Kopy Liptowskie (na południowy wschód)


  Widoki na Kopę Kondracką:

  Widok na Kopę Kondracką z Małołączniaka
  Widok na Kopę Kondracką spod Goryczkowej Czuby


  Autorzy na szczycie:


  Gościnnie z Izą i Bartkiem
  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz