poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Wysoka Sucha Czuba

Wysoka Sucha Czuba


Wysoka Sucha Czuba (ok.1870m) to graniczny szczyt w Głównej Grani Tatr w Tatrach Zachodnich. Znajduje się w odcinku grani pomiędzy Kasprowym Wierchem a Czerwonymi Wierchami i należy do grupy Suchych Czub - najwyższy wierzchołek.
W najbliższym otoczeniu Wysoka Sucha Czuba sąsiaduje za pośrednictwem Pośredniego Kondrackiego Karbu (1799m) z Pośrednią Suchą Czubą (ok.1850m) na zachodzie oraz z Goryczkową Czubą (1913m) poprzez Wyżni Kondracki Karb (ok.1845m) na wschodzie.
Na południe, do dna Doliny Cichej opada z wierzchołka grzęda ograniczona równoległymi do niej żlebami sąsiednich karbów. W najwyższej tylko części na grzędzie występują nieliczne skałki. Na północ, do Doliny Suchej Kondrackiej opada w górnej części ściana o ukośnej podstawie,  rozpoczynająca się w najniższym punkcie około 1600m. Poniżej tej ściany znajdują się piargi i trawniki oraz w zachodniej części, w linii spadku Pośredniego Kondrackiego Karbu, skalna grzęda sięgająca jeszcze około 50 m niżej.

SPACER GRANIĄ
Pośrednia
Sucha Czuba
--Pośredni
Kondracki Karb
--Wysoka
Sucha Czuba
--Wyżni
Kondracki Karb
--Goryczkowa Czuba

Szlaki na Wysoką Suchą Czubę:
Na Wysoką Suchą Czubę nie prowadzą znakowane szlaki. przez sąsiednie przełęcze i po południowej stronie wierzchołka przebiega czerwony szlak, od którego można łatwo się dostać na szczyt.

Z Wyżniego Kondrackiego Karbu
Z Wyżniego Kondrackiego Karbu:
Najłatwiejsza i najkrótsza od szlaku droga. Z wcięcia przełęczy tuż po lewej stronie grani po trawkach, lekko wydeptaną ścieżką 25m w górę bez trudności na wierzchołek (0-, 3 min).Z Pośredniego Kondrackiego Karbu
Z Pośredniego Kondrackiego Karbu:
Z przełęczy (omijając od prawej pierwszy występ skalny z kosodrzewiną) bardzo łatwą granią pod stromą ściankę. Łatwą ścianką przy jej prawej krawędzi (lepsze stopnie) kilka metrów w górę i dalej łatwiejszym już fragmentem grani na wierzchołek (0+, 10 min).
Od strony Pośredniego Kondrackiego Karbu można wejść łatwiej, trawersując początkowo szlakiem. Po minięciu skalnej części szlaku w lewo w górę po trawnikach na grań kilka metrów na zachód od wierzchołka (0-, 10 min).

Z Pośredniego Kondrackiego Karbu

Nasze wejścia:

Położenie na mapie:


Widoki na Wysoką Suchą Czubę:
Wysoka Sucha Czuba z Kondratowego Przechodu
Wysoka Sucha Czuba z okolic Suchego Wierchu Kondrackiego
Wysoka Sucha Czuba z Kondrackiej Przełęczy
Wysoka Sucha Czuba z Krywania
Wysoka Sucha Czuba z Kalackiej Kopy

Autorzy na szczycie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz