środa, 7 sierpnia 2013

Pańszczycka Turnia

Pańszczycka TurniaPańszczycka Turnia (2102m) słow. Paňščická veža to urwista turnia w bocznej, północno-wschodniej grani Wierchu pod Fajki (2134m), od którego północno-zachodniego wierzchołka oddzielona jest wcięta na kilka metrów Przełączką pod Fajki (ok. 2095m).
Pańszczycka Turnia znajduje się całkowicie nad Doliną Pańszczycą. Północno - wschodnia ściana zawieszona nad Żółtym Kotłem nie robi szczególnego wrażenia. Na uwagę zasługuje natomiast urwista ściana południowa, pionowa i gładka w górnej części, doskonale widoczna z okolic niższego wierzchołka Wierchu pod Fajki.
Z niektórych rejonów Doliny Pańszczycy Pańszczycka Turnia prezentuje się jako rzucająca się w oczy skalna iglica.


SPACER GRANIĄ
Pańszczycka
Turnia
/
Przełączka pod Fajki
/
Wierch pod Fajki
(pn-zach)
\          
Wierch pod Fajki

Szlaki prowadzące na Pańszczycką Turnię:

Na Pańszczycką Turnię nie prowadzi żaden znakowany szlak. Jest ona położona nieopodal terenu udostępnionego dla taternictwa, jednak znajduje się już tylko nad Doliną Pańszczycą, w obrębie której nie wolno się wspinać.

Z Przełączki pod Fajki
Najłatwiej dostać się na wierzchołek znad Czarnego Stawu Gąsienicowego za pośrednictwem Żółtej Przełęczy i Przełączki pod Fajki. Z tej ostatniej łatwą, nieznacznie wznoszącą się granią lub tuż po jej lewej stronie (z prawej strony urwisko) na wierzchołek (0+, z Przełączki pod Fajki w 2 minuty).Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Uwaga - na popularnej mapie Orlej Perci Wyd. Sygnatura w skali 1:5000 Pańszczycka Turnia wraz z oddzielającą ją Przełączką pod Fajki są błędnie umieszczone w grani opadającej z Wierchu pod Fajki ku Żółtej Przełęczy.

Widoki na Pańszczycką Turnię:
Widok na Pańszczycką Turnię
Widok na Pańszczycką Turnię z Doliny Pańszczycy
Widok na Pańszczycką Turnię
Widok na Pańszczycką Turnię z Doliny Pańszczycy
Widok na Pańszczycką Turnię
Widok na Pańszczycką Turnię z Wielkiej Buczynowej Turni
Autorzy na szczycie:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz