Pośrednia Turnia
W kierunku Zielonej Doliny Gąsienicowej z wierzchołka opada grzęda dzieląca ekspozycje turni na północną i wschodnią. Północna ściana znajduje się bezpośrednio nad Zieloną Doliną Gąsienicową i ograniczona jest na zachodzie Skrajnym Żlebem. Wschodnie, iście trójkątne zbocze znajduje się już nad górnym piętrem doliny - Świnicką Kotlinką. Przez tą ostatnią przebiega na Świnicką Przełęcz stromymi zboczami turni czarno znakowany szlak, bardzo niebezpieczny w okresie lawinowym. Bezpieczniej jest wchodzić na grań (czy ją opuszczać) północno-wschodnią grzędą Pośredniej Turni.
Na stronę południową do środkowej części Doliny Walentkowej opada z turni zbocze ograniczone żlebami sąsiednich przełęczy, usłane w znacznej części rumowiskiem skalnym.
Pośrednia Turnia i sąsiednia Skrajna Turnia nazwy swe wg W.H. Paryskiego zawdzięczają położeniu w stosunku do Świnicy.
Pośrednia Turnia w zimowej szacie gościła przez długi czas jako główne zdjęcie tego bloga:-)
Szlaki prowadzące na Pośrednia Turnia:
Na wierzchołek Pośredniej Turni nie prowadzą znakowane szlaki. Jego południowym zboczem kilkadziesiąt metrów poniżej trawersuje czerwony szlak z Kasprowego Wierchu na Świnicę wyprowadzający na sąsiednie przełęcz turni. Z każdego miejsca tego szlaku jest on najwyżej bardzo łatwo (0) dostępny dowolnie w górę jednolitym niemal terenem (od szlaku 0, do 10 minut).
ze Skrajnej Przełęczy |
od czerwonego szlaku |
Nasze wejścia:
- 8 czerwiec 2014 - zobacz relację
- 24 marzec 2012 - zobacz relację
Położenie na mapie:
Widoki na Pośrednią Turnię:
Pośrednia Turnia z Hali Gąsienicowej |
Pośrednia Turnia ze szlaku na Świnicę |
Pośrednia Turnia ze Świnicy |
Pośrednia Turnia spod Kościelców |
Pośrednia Turnia ze Skrajnej Turni |
Autorzy na szczycie:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz