środa, 7 sierpnia 2013

Ptak

Ptak


Ptak (2138m) słow. Vták to turnia we Wschodniej Grani Świnicy o bardzo oryginalnym (z "Pańszczyckiego" punktu widzenia) kształcie. Oddzielona jest Wyżnią Przełączką pod Ptakiem (2125m) na południowym zachodzie od wschodniego wierzchołka Małej Buczynowej Turni (2172m) oraz Przełączką pod Ptakiem (2105m) od Kopy nad Krzyżnem (2135m) na wschodzie.
W kierunku obydwu przełęczy z wierzchołka opadają strome i trudne granie, na stronę zachodnią - z pionowym uskokiem.
Na północną stronę, do Pańszczycy opada z wierzchołka urwista ścianka o około 90 metrowej wysokości. Na stronę południową, w kierunku Doliny Roztoki część skalista zajmuje tylko górne 30 metrów i jest częściowo umiarkowanie stroma. Poniżej już tylko trawniki.

Jakże trafna nazwa turni wzięła się od tego, co przypomina w widoku z północnej strony. Poprzednio turnia była nazywana "Piórem".

SPACER GRANIĄKopa nad Krzyżnem
/
Ptak--Przełączka
pod Ptakiem
/
Mała Buczynowa
Turnia
--Mała Buczynowa
Turnia (wsch)
--Wyżnia Przełączka
pod Ptakiem
/
Mała Buczynowa
Turnia (pd-zach)

Szlaki prowadzące na Ptaka:
Na wierzchołek Ptaka nie prowadzi żaden znakowany szlak. Jest on położony tuż poza granicą terenu udostępnionego dla taternictwa, przez co wychodzenie na szczyt nie jest dozwolone.

Wierzchołek Ptaka można osiągnąć na kilka sposobów o zbliżonych trudnościach.

Z Wyżniej Przełączki pod Ptakiem:
z Wyżniej Przełączki pod Ptakiem
Z przełączki bardzo łatwy (0) trawers uskoku po jego prawej stronie po trawkach z minimalnym obniżeniem pod niewielką grzędę opadającą z wierzchołka na południe.  Po tych skałkach dalej poziomy trawers po niewielkiej, poziomej krawędzi (trudniejsze miejsce) kilka metrów na widoczną z dala, poziomą półkę w grzędzie. Z półki na drugą stronę grzędy kilka metrów poziomo po, po czym skośnie w górę pęknięciami w pochyłych płytach nieco trudno (I) na grań i granią w ekspozycji na wierzchołek (I, 5 minut).
Jest to krótka, ale wymagająca "jedynka".
Niewiele łatwiej jest przejść z półki w grzędzie po trawkach kilka metrów dalej, i skośnie w górę dołączając ławo (0+) do drogi z Przełączki pod Ptakiem.


drogi na Ptaka
drogi na Ptaka
Z Przełączki pod Ptakiem:
Z przełączki kilka metrów Orlą Percią, po czym w górę za pierwszym uskokiem w grani po trawkach bardzo łatwo (0) powrót na grań. Stamtąd w górę nieco trudno (I) po niemal pionowej, spękanej ściance pod drugi uskok. Omijając go od lewej, tuż za nim zacięciem ponownie w górę na grań i granią w ekspozycji na wierzchołek Ptaka  (I, 5 minut).

Nasze wejścia:
Położenie na mapie:

Widoki na Ptaka:
Widok na Ptaka
Widok na Ptaka z grani Żółtej Turni
Widok na Ptaka
Widok na Ptaka z Małego Wołoszyna
Widok na Ptaka
Widok na Ptaka z Kopy nad Krzyżnem (autor na szczycie:)
Autorzy na szczycie:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz