niedziela, 7 lipca 2013

Wyżnia Przełączka pod Ptakiem

Wyżnia Przełączka pod Ptakiem


Wyżnia Przełączka pod Ptakiem (2125m) słow. (stara nazwa) Malá bučinová štrbina to bardzo wąska przełączka we Wschodniej Grani Świnicy oddzielająca wschodni wierzchołek Małej Buczynowej Turni (2172m) na zachodzie od Ptaka (2138m) na północnym wschodzie. Z Ptaka opada wprost na najniższe wcięcie przełęczy niemal pionowa, choć niewysoka ścianka.
Na północ, do Doliny Pańszczycy opada z przełęczy głęboki i groźnie wyglądający z góry żleb, natomiast na stronę południową, w kierunku Doliny Roztoki opadają dość strome w górnej części trawniki zanikające kilkadziesiąt metrów poniżej w żlebie Przełączki pod Ptakiem.
żleb opadający do Pańszczycy

W przewodniku szczegółowym Władysława Cywińskiego tom 18 nastąpiła zmiana nazwy przełęczy. Poprzednia - Mała Buczynowa Przełączka, zdaniem autora nie była odpowiednia (i odpowiednio utrwalona) ze względu na brak jakiegokolwiek "kontaktu" z Buczynową Dolinką. Zaproponowana nazwa wydaje się dobra.SPACER GRANIĄ
Ptak--Przełączka
pod Ptakiem
/
Mała Buczynowa
Turnia
--Mała Buczynowa
Turnia (wsch)
--Wyżnia Przełączka
pod Ptakiem
/
Buczynowa
Przełęcz
---Mała Buczynowa
Turnia (pd-zach)
\
\
Buczynowy
Przechód

Szlaki prowadzące na Wyżnią Przełączkę pod Ptakiem:
Na Wyżnią Przełączkę pod Ptakiem nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne. Stanowi ona granicę terenu udostępnionego dla taternictwa. Wejście na przełączkę jest więc dozwolone jednak tylko od strony Doliny Roztoki.

ze szlaku Orlej Perci
Najłatwiej na przełęcz wejść od szlaku Orlej Perci przebiegającego pośród trawników po jej południowej stronie. Ze szlaku stromymi trawkami w górę około 25-30 metrów bez trudności na przełęcz (0-, 3 minuty).

Uwaga: Z przewodników można wyczytać, że wejście na przełęcz nie wykazuje żadnych trudności (0-). Z definicji "0-" nie wymaga użycia rąk, natomiast przy "0" ręce wykorzystuje się tylko do utrzymania równowagi.
Często poza tatrzańskimi ścieżkami spotyka się tak strome trawy, że wykorzystuje się ręce do podpierania i chwytania chociażby kęp. Czy autorzy przewodników zawsze chadzają/chadzali po nich wyprostowani? Wątpliwe, ale ocena "0-", (bo trawa, a nie skały?). Stromy trawiasty teren, jest trudniejszy od równie nachylonego skalistego, w którym znajdą się pewne stopnie i chwyty. Jak ktoś by się uparł, i na Kościelec wszedłby bez użycia rąk, jednak nie na tym polega ocena trudności. Wedle nas powyższe wejście (i jemu podobne) powinno być wyceniane na "0" bardzo łatwo.

Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Widoki na Wyżnią Przełączkę pod Ptakiem:
Widok na Wyżnią Przełączkę pod Ptakiem
Widok na Wyżnią Przełączkę pod Ptakiem z grani Żółtej Turni
Widok na Wyżnią Przełączkę pod Ptakiem
Widok na Wyżnią Przełączkę pod Ptakiem z Wielkiego Kopieńca
Autorzy na przełęczy:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz