sobota, 13 lipca 2013

Kościelcowa Przełęcz

Kościelcowa Przełęcz

Kościelcowa Przełęcz (2110 m) słow. Štrbina v Koščielci, Koščielcová štrbina to przełęcz w północnej grani Zawratowej Turni należąca do Grani Kościelców, w polskich Tatrach Wysokich. Oddziela Zadni Kościelec (2162m) na południu od Kościelca (2155m) na północy. Ten ostatni opada wprost na przełęcz blisko 50-metrowej wysokości stromą, ostrą granią. Grań biegnąca w kierunku Zadniego Kościelca jest łagodniejsza, choć również posiada kilkumetrowy, łatwy do obejścia uskok.
Do Zielonej Doliny Gąsienicowej w kierunku północno zachodnim opada z przełęczy skośny, szeroki, płytowo-trawiasty żleb zawieszony nad ściankami Zadniego Kościelca i pod urwiskami Kościelca, wyprowadzający na piargi w dolinie kilkadziesiąt metrów nad Długim Stawem. Na stronę wschodnią wprost do Kościelcowego Kotła z przełęczy opada zróżnicowany teren, częściowo skalisty, poprzecinany żlebkami i zachodami, w dolnej części bardziej urwisty.

SPACER GRANIĄ
Karb
\
Czuba nad Karbem
|
Kościelec
|
Kościelcowa
Przełęcz
|
Zadni Kościelec-----Kościelcowe Kopki
|
Mylna Przełęcz

Nazwa przełęczy pochodzi od sąsiedniego Kościelca.

Szlaki prowadzące na Kościelcową Przełęcz:
Na Kościelcową Przełęcz nie prowadzą żadne znakowane szlaki. Jest ona położona w terenie udostępnionym dla taternictwa i stanowi dogodny dostęp do południowej grani Kościelca.

Z Karbu:
Z siodła przełęczy wyraźną, początkowo niemal poziomą ścieżką trawers tuż przy zachodniej ścianie Kościelca do momentu, w którym jej podstawa zaczyna się mocno podnosić. Następnie w górę również przy podstawie ściany Kościelca kilkadziesiąt metrów do zrównania się z trawnikami nad ścianą Zadniego Kościelca. Przez płytową część żlebu trawers na te trawniki i nimi w górę zakosami aż na siodło przełęczy (0-/0, 30 minut).
z Karbu na Kościelcową Przełęcz
trawers ściany Kościelca
wyjście na przełęcz
Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Widoki na Kościelcową Przełęcz:
Widok na Kościelcową Przełęcz
Kościelcowa Przełęcz z Suchej Doliny Stawiańskiej
Widok na Kościelcową Przełęcz
Kościelcowa Przełęcz z Pośredniej Turni
Widok na Kościelcową Przełęcz
Kościelcowa Przełęcz z Granatów
Widok na Kościelcową Przełęcz
Kościelcowa Przełęcz z Pośredniej Turni zimą
Autorzy na przełęczy:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz