środa, 21 sierpnia 2013

Czuba nad Karbem

Czuba nad Karbem

Czuba nad Karbem (1896 m) słow. Čuba nad Karbom to niezbyt wyróżniający się szczyt w północnej grani Kościelca (2155m) opadającej na przełęcz Karb (1853m). Od Kościelca oddziela Czubę nad Karbem kilkumetrowe, nienazwane wcięcie w grani.
Na stronę wschodnią opada z Czuby nad Karbem wysoka na około 200 metrów ściana ograniczona w dolnej części Żlebem Zaruskiego i skalisto-trawiastą depresją powyżej niego od ścian Kościelca. Poniżej ściany znajdują się umiarkowanie strome trawniki oddzielone pasem piargów z kosówką od tafli wody Czarnego Stawu Gąsienicowego. Na zachodnią stronę do Zielonej Doliny Gąsienicowej opada z Czuby nad Karbem piarżyste zbocze bez wyraźnej granicy oddzielającej je od zboczy dolnej grani Kościelca.
Odrębną nazwę Czuba nad Karbem zawdzięcza swej wschodniej ścianie, przez którą wytyczono kilka zimowych dróg taternickich.

SPACER GRANIĄ
Mały
Kościelec
|
Karb
\
Czuba nad Karbem
|
Kościelec


ze szlaku na Kościelec
Szlaki prowadzące na Czubę nad Karbem:
Nieopodal wierzchołka Czuby nad Karbem po jego zachodniej stronie przebiega czarny znakowany szlak z Karbu na Kościelec. Wierzchołek jest od tego szlaku osiągalny bez trudności (0-) w niespełna minutę. Szlak z Karbu należy opuścić około 40 metrów powyżej przełęczy, w okolicy skrętu szlaku w prawo.

Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Widoki na Czubę nad Karbem:
Widok na Czubę nad Karbem
Czuba nad Karbem z Małego Kościelca
Widok na Czubę nad Karbem
Czuba nad Karbem z Czarnej Doliny Gąsienicowej
Widok na Czubę nad Karbem
Czuba nad Karbem z grani Kościelca
Autorzy na szczycie:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz