Mały Kościelec (1866m) słow. Malý Koščielec to szczyt w bocznej grani Tatr zwanej Wschodnią Granią Świnicy. Znajduje się w polskiej części Tatr Wysokich. Jest to szczyt , a raczej długi grzbiet zwieńczający Grań Kościelców - północną grań odchodzącą od Zawratowej Turni. Od Kościelca (2155m) oddziela go przełęcz Karb (1853m), natomiast na północy stoki grzbietu Małego Kościelca opadają wśród kosówek wprost na Halę Gąsienicową. Mały Kościelec wznosi się nad dwoma odnogami Doliny Gąsienicowej. Od zachodu otacza go Zielona Dolina Gąsienicowa, od wschodu z kolei Czarna Dolina Gąsienicowa. W zasadzie Mały Kościelec stanowi grzbiet długości ok. 1 kilometra z kulminacją ok. 150 metrów od Karbu.
Na Mały Kościelec prowadzi szlak turystyczny. Bywa często odwiedzany przy okazji wycieczek na Kościelec lub Karb, sam w sobie jednak rzadko staje się celem. Widok z Małego Kościelca jest ograniczony do najbliższego otoczenia graniowego ze względu na znacznie niższą wysokość od pobliskich grzbietów. Można z niego jednak podziwiać całą Dolinę Gąsienicową, ciekawie również prezentuje się z niego Kościelec.
Granitowy "Kamień Karłowicza".
Ze stoków Małego Kościelca w lutym 1909 roku zeszła lawina, przysypując Mieczysława Karłowicza, który wybrał się na narciarską wędrówkę w okolice Czarnego Stawu Gąsienicowego. Ku pamięci taternika, w miejscu wypadku umieszczono "Kamień Karłowicza", na którym wygrawerowano napis: Non omnis moriar (Nie wszystek umrę) oznaczający pewnego rodzaju nieśmiertelność artysty ze względu na jego twórczośći swastyką - symbolem lubianym i używanym przez Mieczysława Karłowicza (oczywiście używał go do 30 lat przed wybuchem II Wojny Światowej). "Kamień" jest dobrze widoczny ze szlaku nad Czarny Staw Gąsienicowy z Murowańca, kilkadziesiąt metrów poniżej ścieżki ułożonej z granitowych bloków.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz