wtorek, 13 sierpnia 2013

Mały Kościelec

Mały Kościelec


Mały Kościelec
Mały Kościelec (1866m) słow. Malý Koščielec to szczyt w bocznej grani Tatr zwanej Wschodnią Granią Świnicy. Znajduje się w polskiej części Tatr Wysokich. Jest to szczyt , a raczej długi grzbiet zwieńczający Grań Kościelców - północną grań odchodzącą od Zawratowej Turni. Od Kościelca (2155m) oddziela go przełęcz Karb (1853m), natomiast na północy stoki grzbietu Małego Kościelca opadają wśród kosówek wprost na Halę Gąsienicową. Mały Kościelec wznosi się nad dwoma odnogami Doliny Gąsienicowej. Od zachodu otacza go Zielona Dolina Gąsienicowa, od wschodu z kolei Czarna Dolina Gąsienicowa. W zasadzie Mały Kościelec stanowi grzbiet długości ok. 1 kilometra z kulminacją ok. 150 metrów od Karbu.

Na Mały Kościelec prowadzi szlak turystyczny. Bywa często odwiedzany przy okazji wycieczek na Kościelec lub Karb, sam w sobie jednak rzadko staje się celem. Widok z Małego Kościelca jest ograniczony do najbliższego otoczenia graniowego ze względu na znacznie niższą wysokość od pobliskich grzbietów. Można z niego jednak podziwiać całą Dolinę Gąsienicową, ciekawie również prezentuje się z niego Kościelec.

SPACER GRANIĄ
Mały
Kościelec
|
Karb
\
Czuba nad Karbem
|
Kościelec

Granitowy "Kamień Karłowicza".
Ze stoków Małego Kościelca w lutym 1909 roku zeszła lawina, przysypując Mieczysława Karłowicza, który wybrał się na narciarską wędrówkę w okolice Czarnego Stawu Gąsienicowego. Ku pamięci taternika, w miejscu wypadku umieszczono "Kamień Karłowicza", na którym wygrawerowano napis: Non omnis moriar (Nie wszystek umrę) oznaczający pewnego rodzaju nieśmiertelność artysty ze względu na jego twórczość i swastyką - symbolem lubianym i używanym przez Mieczysława Karłowicza (oczywiście używał go do 30 lat przed wybuchem II Wojny Światowej). "Kamień" jest dobrze widoczny ze szlaku nad Czarny Staw Gąsienicowy z Murowańca, kilkadziesiąt metrów poniżej ścieżki ułożonej z granitowych bloków.

Szlaki prowadzące na Mały Kościelec:
- czarny szlak prowadzący znad Czarnego Stawu Gąsienicowego na Mały Kościelec, Karb i dalej na Kościelec.

Nasze wejścia:
Położenie na mapie:

Panorama z Małego Kościelca:
Panorama z Małego Kościelca
Widok z Małego Kościelca na masyw Świnicy
Panorama z Małego Kościelca
Widok z Małego Kościelca na Zieloną Dolinę Gąsienicową
Panorama z Małego Kościelca
Widok z Małego Kościelca w stronę Doliny Suchej Wody 
Panorama z Małego Kościelca
Widok z Małego Kościelca na otoczenie Czarnej Doliny Gąsienicowej
Panorama z Małego Kościelca
Widok z Małego Kościelca na Kościelec 
Widoki na Mały Kościelec:
Mały Kościelec z Kasprowego Wierchu
Mały Kościelec z Zadniego Granata
Mały Kościelec z Kościelca
Autorzy na szczycie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz