środa, 10 lipca 2013

Skrajna Murańska Przełęcz

Skrajna Murańska Przełęcz

Skrajna Murańska Przełęcz (ok. 1340 m) słow. Predné muráňske sedlo, Nižné muráňske sedlo to najniższa z trzech Murańskich Przełęczy położonych w NE grani Murania w Tatrach Bielskich. Oddziela Murańskie Kopki (ok.1390m) na SE od Małego Murania (1356m) na NW. Z W Murańskiej Kopki opada ku przełęczy skalista, miejscami stroma i mocno zarośnięta grań. Ku Małemu Muraniowi biegnie z przełęczy unikalna z początku grań, bardzo wąska (miejscami mniej niż pół metra), połoga grań o niemal pionowych ściankach bocznych z rosnącą wysokością. Ta część grani nazywa się Murańskim Koniem. Najniższe wcięcie przełęczy znajduje się na jego E krańcu.
Do Doliny Jaworowej na SW opada z przełęczy opada z przełęczy dość stromy w górze i ograniczony ściankami stok pełen wiatrołomów. W dolnej części stok łagodnieje i osiąga dno doliny tuż na NW od Polany pod Muraniem.
Na stronę Doliny Międzyściennej ku N opada z przełęczy również bardzo strome na górze, zalesione zbocze stanowiące wspólną depresję wraz ze zboczem sąsiedniej Pośredniej Murańskiej Przełeczy. Dno doliny depresja ta osiąga dokładnie przy zakręcie naprzeciw "narożnych" skałek Kiczory.

SPACER GRANIĄ
Siodło za Rogową
\
Mały Murań---Skrajna Murańska Przełęcz
\
Murańskie Kopki
\
Pośrednia Murańska Przełęcz

Szlaki na Skrajną Murańską Przełęcz:
Na Skrajną Murańską Przełęcz nie prowadzą znakowane szlaki.

Z Zadniej Murańskiej Przełęczy przez Murańskie Kopki:
Z Zadniej Murańskiej Przełęczy omijając Murańską Turnię bez trudności (0-) na Pośrednią Murańską Przełęcz (tam opis) i dalej łatwo (0+) z jednym miejscem dość trudnym (II) przez Murańskie Kopki (tam opis) na Skrajną Murańską Przełęcz (0+, miejsce II, 30 minut).

Uwaga: Według opisu drogi nr 136 WC-4 w kierunku odwrotnym można przejść z Zadniej Murańskiej Przełęczy na Skrajną Murańską Przełęcz bez trudności (0-) omijając Murańską Turnię i Murańskie Kopki poniżej ich ścian po stronie Doliny Jaworowej. 

Z Doliny Międzyściennej pod ścianą Małego Murania:
Drogę biegnącą dnem doliny należy opuścić jeszcze przed jej ostrym skrętem ku Niżniej Międzyściennej Polanie. Stamtąd zboczem (w nim nieznaczna depresja) w górę niezbyt wygodnym lasem (w dole ładne jawory, w górze głównie świerki) aż pod widoczną z daleka N ścianę Małego Murania. Przy tej ścianie w lewo lekko w górę mijając po drodze kilkumetrową skalną nyżę (pełną odcisków niedźwiedzich łap i sierści). Pod samą przełęczą las staje się bardzo stromy (na 20 metrach wysokości mogą się pojawić trudności).  Po pokonaniu stromizny już blisko E końca Murańskiego Konia i siodła Skrajnej Murańskiej Przełęczy (0-, 20 metrów bardzo stromego lasu, 50 minut).

z Doliny Międzyściennej
w górę przy N ścianie Małego Murania
nyża skalna w ścianie Małego Murania
Nasze wejścia:

Położenie na mapie:


Widoki na Skrajną Murańską Przełęcz:
Skrajna Murańska Przełęcz z Doliny Jaworowej
Skrajna Murańska Przełęcz z Niżniej Międzyściennej Turni
Skrajna Murańska Przełęcz z Wyżniej Międzyściennej Polany
Skrajna Murańska Przełęcz z Golicy

Autorzy na przełęczy:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz