sobota, 10 sierpnia 2013

Murańskie Kopki

Murańskie Kopki

Murańskie Kopki (ok. 1390 m) słow. Muráňske kôpky to dwie zalesione skałki w NW grani Murani w Tatrach Bielskich. Są podobnej wysokości, a rozdziela je wcięte na kilka metrów, równie zalesione siodełko.
Oddzielone są Pośrednią Murańską Przełęczą (ok.1370m) od Murańskiej Turni (1431m) na SE oraz Skrajną Murańską Przełęczą (ok.1340m) od Małego Murania (1356m) na NW. Ku pierwszej z wymienionych przełęczy opada ze E kopki około 8-metrowy, stromy uskok, natomiast w kierunku drugiej nieco łagodniejsza, za to silnie zarośnięta grań.
Zarówno na stronę Doliny Jaworowej jak i do Doliny Międzyściennej opadają z obydwu kopek niezbyt wysokie, skaliste ścianki. W znacznej części są one porośnięte gęstym lasem. Poniżej skalistej części teren po stronach Doliny Jaworowej zlewa się ze zboczami sąsiednich przełęczy. W najwyższej części Doliny Międzyściennej istnieje kilkadziesiąt metrów pod granią skalne wybrzuszenie o pionowych ściankach sięgających 40 metrów wysokości.
Bardzo bujna roślinność porastająca obydwie kopki oraz bliskość ścian Małego Murania, Murania czy odsłoniętej Murańskiej Turni sprawiają, że Murańskie Kopki są w swym otoczeniu dość niezauważalne.

SPACER GRANIĄ
Mały Murań---Skrajna Murańska Przełęcz
\
Murańskie Kopki
\
Pośrednia Murańska Przełęcz
\
Murańska Turnia

Szlaki na Murańskie Kopki:
Na wierzchołki Murańskich Kopek nie prowadzą znakowane szlaki. Wędrówka ich granią jest uciążliwa ze względu na bardzo gęstą roślinność utrudniającą lokalizację granicy podłoża oraz wyszukanie łatwej drogi.

granią Murańskich Kopek
Z Pośredniej Murańskiej Przełęczy na Skrajną Murańską Przełęcz:
Z Pośredniej Murańskiej Przełęczy w górę stromą, dobrze urzeźbioną, ale kruchą ścianką (nieco łatwiej kilka metrów na prawo od grani) w górę około 8 metrów dość trudno (II) na łatwy teren i nim kilka metrów na wolny od roślinności wierzchołek E kopki. Z niego bardzo łatwo (0) przez zarośnięte, międzywierzchołkowe siodełko na W wierzchołek (również odsłonięty, dający pewien widok na okolicę). Z W wierzchołka stromo w dół pośród kosodrzewinowo - świerkowej gęstwiny różnej wysokości w dół około 50 metrów łatwo (0+, piękny widok na grań i ściany Małego Murania) na Skrajną Murańską Przełęcz tuż przy początku Murańskiego Konia (0+, miejsce II, 20 minut).

granią na E Murańską Kopkę
na prawo od grani na E Murańską Kopkę
zejście na Skrajną Murańską Przęłęcz

Uwaga: Przy schodzeniu z W kopki w kierunku Małego Murania trudno jest wybrać właściwą drogę zejścia. Według WC-4, droga 140 wycena trudności wynosi "0+, bardzo bujna roślinność". To właśnie przytaczana niejednokrotnie bujna roślinność powoduje kłopoty w wyszukaniu najlepszej drogi zejścia. Schodzenie innymi wariantami jest trudniejsze (wyższe trudności techniczne, bardzo strome trawy, omszałe skałki). 

Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Panorama z Murańskich Kopek:
Widok na Murań
Widok na Dolinę Jaworową
Widok na  Bździochową Grań
Widok na Jaworowy Mur
Widok na otoczenie Doliny Szerokiej
Widok na Mały Murań

Widoki na Murańskie Kopki:
Murańskie Kopki z Doliny Jaworowej
Murańskie Kopki z Niżniej Międzyściennej Turni
Murańskie Kopki z Doliny Międzyściennej (z Wyżniej Międzyściennej Polany)
Murańskie Kopki z Nowej Baszty
Murańskie Kopki z Golicy

Autorzy na szczycie:

2 komentarze:

  1. Cześć, fajny wpis. Zdjęcia majestatyczne. Chciałem podpytać o drogę granią z Nowego Wierchu na Murań? Czy jest gdzie opis i wycena tej grani.

    Pzdr.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam,
    krótki opis jest w przewodniku WC-4. Wycena to dwa miejsca II przy podchodzeniu na Murań, przy czym jedno według opisu można obejść (też nie łatwo, I po stromych trawach na Murański Karbik). W grani na Murań jest II-kowy uskok 10m, którego obejść się nie da. Z własnego doświadczenia znam jedynie grań z Nowego Wierchu do Bujakowego Przechodu, ta jest bez trudności po trawnikach.

    pozdrawiam,
    Wojtek

    OdpowiedzUsuń