poniedziałek, 10 czerwca 2013

Dolina Międzyścienna

Dolina Międzyścienna


Dolina Międzyścienna  słow. Medzistenná dolina, dolina Medzisteny to pierwsza od W dolina w Tatrach Bielskich. Położona jest w większości w pasie reglowym.
Pod Grań Główną Tatr Bielskich dolina podchodzi na odcinku od Murania (po uściśleniu nazewnictwa już tylko od Pośredniego Murania) po NE kraniec grzbietu Rogowej. Jej E ograniczeniem jest N grań Pośredniego Murania przebiegająca przez Zakrywę i Międzyścienną Przełęcz oraz skręcająca ostro ku SW na wierzchołek Kiczory.
Dolina Międzyścienna ma kształt podkowy o rogach skierowanych ku NE. Jako koniec doliny traktuje się w źródłach Międzyścienną Przełęcz, choć wzosi się ona znacznie wyżej. Murański Żleb sięga podstawy N ściany Murania na wysokości około 1500 m, a przecież i otoczona skalnym murem Jagnięca Zagroda jest też poniekąd piętrem doliny.
Poprzez ww granie Dolina Międzyścienna graniczy z Doliną Nową na odcinku od Międzyściennej Przełęczy po Pośredni Murań, Doliną Jaworową i jej pierwszą E odnogą, Bujakowym Żlebem na odcinku od Pośredniego Murania do Rogowej oraz z granicą Tatr, którą stanowi Jaworowy Potok w pobliżu Drogi Wolności za najniższą częścią Rogowej oraz za grzbietem Kiczory.

Ograniczenia Doliny:

- N stoki Kiczory
- Kiczora
- Międzyścienna Przełęcz
- Niżnia Międzyścienna Turnia
- Wyżnia Międzyścienna Turnia
- Zakrywa
- Pośredni Murań
- Zadnia Murańska Przełęcz
- Murańska Turnia
- Pośrednia Murańska Przełęcz
- Murańskie Kopki
- Skrajna Murańska Przełęcz
- Mały Murań
- Siodło za Rogową
- Czerwona Skałka Murańska
- Rogowa
- Jaworowy Potok

Coś z historii...
Nazwa polska "Dolina Międzyścienna" pojawia się w przewodnikach i na mapach dopiero w drugiej połowie ostatniej dekady XX wieku. Używa jej już w swym przewodniku po Tatrach Bielskich Tadeusz Szczerba. Równolegle, niemal w tym samym czasie ukazał się IV tom przewodnika Władysława Cywińskiego, w którym to autor operuje historyczną nazwą "Dolina między Ścieny". Ma ta nazwa swój urok, aczkolwiek przemianowanie jej na Dolinę Międzyścienną wydaje się mieć uzasadnienie na podobnej linii, co zmiana z "Doliny Pięcistawy" na "Dolinę Pięciu Stawów". 

W latach 1879-1926 obszar doliny był własnością księcia Christiana Hohenlohego i stanowiła część jego obszaru myśliwskiego. 10 lat po śmierci księcia jego włości tatrzańskie odkupił rząd czechosłowacki.

W Dolinie Międzyściennej prowadzona była przed laty intensywna gospodarka leśna, o której pisze jeszcze w 1997 roku Władysław Cywiński - wyraźna błotnista droga biegnąca w górę Murańskiego Żlebu z Wyżniej Międzyściennej Polany. Oglądana po 20 latach ta część eksploatowanego terenu wygląda zupełnie inaczej, jakby natura zabliźniła prowadzone w dolinie prace leśne.

Szlaki wiodące Doliną Międzyścienną:
Do Doliny Międzyściennej nie prowadzą znakowane szlaki.

Z Drogi Wolności w Jaworzynie Tatrzańskiej:
Na przeciwko zabudowań w pobliżu E końca Jaworzyny z Drogi Wolności w prawo w leśną drogę przekraczając po około 100 metrach most nad Jaworowym Potokiem, a zaraz za nim z lekkim wzrostem wysokości - najniższą część grani Rogowej. Później już droga zmierza do dna doliny i biegnie w pobliżu Międzyściennego Potoku dwukrotnie go przekraczając jeszcze przed polanami. 
Po około 1,5 km marszu droga i cała dolina skręca ostro w lewo i biegnie ku Międzyściennej Przełęczy. Dalej kolejno przez krótką (ok. 150m) Niżnią i długą (niespełna 1 km) Wyżnią Międzyścienną Polanę (piękne widoki na najbliższe otoczenie) do końca doliny, który wg. przewodników stanowi Międzyścienna Przełęcz (0-, 45 minut).

Nasze wycieczki doliną:

Położenie na mapie:

Obiekty w dolinie:
Niżnia Międzyścienna Polana
- Niżnia Międzyścienna Polana - pierwsza z dwóch, położona nieznacznie niżej, za to znacznie mniejsza polana w Dolinie Międzyściennej. Ma około 200 metrów rozpiętości (idąc drogę niewiele ponad 100 metrów). Znajduje się tuż za zakrętem w dolinie i tuż przed wylotem Murańskiego Żlebu, który kończy się wąskim pasem lasu oddzielającym obydwie doliny.









Wyżnia Międzyścienna Polana
- Wyżnia Międzyścienna Polana - jedna z największych tatrzańskich polan. Pojawiają się z niej piękne widoki na najbliższe otoczenie całej doliny wyjaśniające dosadnie pochodzenie jej nazwy. Polana jest długa na blisko 900 metrów, jej szerokość przekracza 200 metrów i biegnie na na kierunku SW-NE ku Międzyściennej Przełęczy, przed którą zaczyna się już zwarty las. Po paśniku na polanie opisanym w przewodniku WC-4 nie ma śladu, natomiast droga wiodąca doliną na samą przełęcz jest w dobrym stanie.








Murański Żleb
- Murański Żleb - jedyna wyróżniająca się odnoga Doliny Międzyściennej. Żleb opada od podnóży N ściany z wysokości około 1500 m ku NW na dno doliny wprost na wąski pas lasu rozdzielający ww Międzyścienne Polany. Pewnego rodzaju ciekawostką jest, że las rośnie właśnie tam, gdzie uchodzi dno żlebu, natomiast już kilka metrów obok lasu nie ma:-)









Jagnięca Zagroda
- Jagnięca Zagroda - traktują jako nadrzędne kryteria hydrologiczne, jest to najwyższa część Doliny Międzyściennej. Jest to w mocnym przybliżeniu trójkątny obszar otoczony skalnymi uskokami, zawarty pomiędzy ramionami Pośredniego Murania oraz skalnym murem opadającym ku Dolinie Międzyściennej. W środku linii opadającej właśnie ku tej dolinie występuje wyraźne zagłębienie terenu, a tuż pod ścianami - widoczne z daleka skalne nyże. Jagnięca Zagroda to dość pochyły teren rozciągający się na wysokościach ok. 1800 - 1450 m. Najwyższa jej część sięga wierzchołka Pośredniego Murania, natomiast najniższa - NW uskoku grani zawieszonej ponad Zadnią Murańską Przełęczą. W takiej rozpiętości wysokości wyróżnić można zarówno tereny trawiaste, kosodrzewinowe jak i lesiste (limbowe). Nazwę swą, nadaną przez Stanisława Eljasza Radzikowskiego,  Jagnięca Zagroda zaczerpnęła od wypasania w niej sezonowo owiec transportowanych wg. Władysława Cywińskiego przez "kluczowe miejsce" na grzbietach Juhasów. 

Otoczenie doliny:
Widok na Mały Murań
Widok na Międzyścienne Turnie
Widok na Murań
Widok na Kiczorę
Widok na Zakrywę

Widoki na Dolinę Międzyścienną:
Dolina Międzyścienna z Niżniej Międzyściennej Turni
Dolina Międzyścienna z Pośredniej Murańskiej Przełęczy
Dolina Międzyścienna z Nowej Baszty
Dolina Międzyścienna z Zakrywy

Autorzy w dolinie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz