Dolina Międzyścienna
Pod Grań Główną Tatr Bielskich dolina podchodzi na odcinku od Murania (po uściśleniu nazewnictwa już tylko od Pośredniego Murania) po NE kraniec grzbietu Rogowej. Jej E ograniczeniem jest N grań Pośredniego Murania przebiegająca przez Zakrywę i Międzyścienną Przełęcz oraz skręcająca ostro ku SW na wierzchołek Kiczory.
Dolina Międzyścienna ma kształt podkowy o rogach skierowanych ku NE. Jako koniec doliny traktuje się w źródłach Międzyścienną Przełęcz, choć wzosi się ona znacznie wyżej. Murański Żleb sięga podstawy N ściany Murania na wysokości około 1500 m, a przecież i otoczona skalnym murem Jagnięca Zagroda jest też poniekąd piętrem doliny.
Poprzez ww granie Dolina Międzyścienna graniczy z Doliną Nową na odcinku od Międzyściennej Przełęczy po Pośredni Murań, Doliną Jaworową i jej pierwszą E odnogą, Bujakowym Żlebem na odcinku od Pośredniego Murania do Rogowej oraz z granicą Tatr, którą stanowi Jaworowy Potok w pobliżu Drogi Wolności za najniższą częścią Rogowej oraz za grzbietem Kiczory.
Ograniczenia Doliny:
- N stoki Kiczory
- Kiczora
- Międzyścienna Przełęcz
- Niżnia Międzyścienna Turnia
- Wyżnia Międzyścienna Turnia
- Zakrywa
- Pośredni Murań
- Zadnia Murańska Przełęcz
- Murańska Turnia
- Pośrednia Murańska Przełęcz
- Murańskie Kopki
- Skrajna Murańska Przełęcz
- Mały Murań
- Siodło za Rogową
- Czerwona Skałka Murańska
- Rogowa
- Jaworowy Potok
Coś z historii...
Nazwa polska "Dolina Międzyścienna" pojawia się w przewodnikach i na mapach dopiero w drugiej połowie ostatniej dekady XX wieku. Używa jej już w swym przewodniku po Tatrach Bielskich Tadeusz Szczerba. Równolegle, niemal w tym samym czasie ukazał się IV tom przewodnika Władysława Cywińskiego, w którym to autor operuje historyczną nazwą "Dolina między Ścieny". Ma ta nazwa swój urok, aczkolwiek przemianowanie jej na Dolinę Międzyścienną wydaje się mieć uzasadnienie na podobnej linii, co zmiana z "Doliny Pięcistawy" na "Dolinę Pięciu Stawów".
W latach 1879-1926 obszar doliny był własnością księcia Christiana Hohenlohego i stanowiła część jego obszaru myśliwskiego. 10 lat po śmierci księcia jego włości tatrzańskie odkupił rząd czechosłowacki.
W Dolinie Międzyściennej prowadzona była przed laty intensywna gospodarka leśna, o której pisze jeszcze w 1997 roku Władysław Cywiński - wyraźna błotnista droga biegnąca w górę Murańskiego Żlebu z Wyżniej Międzyściennej Polany. Oglądana po 20 latach ta część eksploatowanego terenu wygląda zupełnie inaczej, jakby natura zabliźniła prowadzone w dolinie prace leśne.
Do Doliny Międzyściennej nie prowadzą znakowane szlaki.
Z Drogi Wolności w Jaworzynie Tatrzańskiej:
Na przeciwko zabudowań w pobliżu E końca Jaworzyny z Drogi Wolności w prawo w leśną drogę przekraczając po około 100 metrach most nad Jaworowym Potokiem, a zaraz za nim z lekkim wzrostem wysokości - najniższą część grani Rogowej. Później już droga zmierza do dna doliny i biegnie w pobliżu Międzyściennego Potoku dwukrotnie go przekraczając jeszcze przed polanami.
Po około 1,5 km marszu droga i cała dolina skręca ostro w lewo i biegnie ku Międzyściennej Przełęczy. Dalej kolejno przez krótką (ok. 150m) Niżnią i długą (niespełna 1 km) Wyżnią Międzyścienną Polanę (piękne widoki na najbliższe otoczenie) do końca doliny, który wg. przewodników stanowi Międzyścienna Przełęcz (0-, 45 minut).
Nasze wycieczki doliną:
- 3 maj 2018-> zobacz relację
Położenie na mapie:
Obiekty w dolinie:
Niżnia Międzyścienna Polana |
Wyżnia Międzyścienna Polana |
Murański Żleb |
Jagnięca Zagroda |
Otoczenie doliny:
Widok na Mały Murań |
Widok na Międzyścienne Turnie |
Widok na Murań |
Widok na Kiczorę |
Widok na Zakrywę |
Widoki na Dolinę Międzyścienną:
Dolina Międzyścienna z Niżniej Międzyściennej Turni |
Dolina Międzyścienna z Pośredniej Murańskiej Przełęczy |
Dolina Międzyścienna z Nowej Baszty |
Dolina Międzyścienna z Zakrywy |
Autorzy w dolinie:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz