niedziela, 7 lipca 2013

Pańszczycka Przełączka Pośrednia

Pańszczycka Przełączka Pośrednia


Pańszczycka Przełączka Pośrednia (2145m), słow. Prostredná paňščická štrbina to niewielka przełęcz w bocznej, tzw. Wschodniej Grani Świnicy, dokładniej - w północnej grani Skrajnego Granata. Oddziela Zadnią Pańszczycką Czubę (2174m) na południowym wschodzie od Skrajnej Pańszczyckiej Czuby (2155m) na północny.
Na zachód, do Czarnej Doliny Gąsienicowej opada z przełączki żleb ograniczony grzędami sąsiednich Pańszczyckich Czub, uchodzący do dłuższego i większego żlebu opadającego z Pańszczyckiej Przełączki Wyżniej.
Na stronę Doliny Pańszczycy również opada z przełęczy żleb ograniczony grzędami i również uchodzący do innego żlebu (północno-wschodniego żlebu Skrajnego Granata tworzącego się tuż poniżej jego wierzchołkowych skał). Północno-wschodni żleb jest na dole poderwany około 40-metrowym, trudnym progiem.

SPACER GRANIĄ
Pańszczycka
Przełęcz
\
Skrajna Pańszczycka Czuba
|
Pańszczycka Przełączka Pośrednia
\
Zadnia Pańszczycka Czuba
|
Pańszczycka Przełączka Wyżnia

Szlaki prowadzące na Pańszczycką Przełączkę Pośrednią:

Na Pańszczycką Przełączkę Pośrednią nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne. Jest ona położona w terenie udostępnionym dla taternictwa, jednak tylko od strony Czarnej Doliny Gąsienicowej.

z sąsiednich przełęczy
Można się na nią dostać z sąsiednich przełączy granią lub z obejściami wierzchołków Pańszczyckich Czub. Z obydwu przełęczy przejście nie wykazuje żadnych trudności (0-) i trwa najwyżej 5 minut, jednak najniższa trudność z dna dolin to łatwo (0+).
UwagaPrzewodniki WHP 2 (droga 226A) i WC 18 (droga 49) odcinek od Pańszczyckiej Przełęczy do Pańszyckiej Przełączki Wyżniej oceniają na "bardzo łatwo (0)". Według nas jest to ocena zawyżona.

Wedle przewodnika WC 18 można również łatwo (0+) wejść na przełęcz zachodnim żlebem (oraz wcześniej żlebami Pańszczyckiej Przełęczy i Pańszczyckiej Przełączki Wyżniej).


Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Widoki na Pańszczycką Przełączkę Pośrednią:
Widok na Pańszczycką Przełączkę Pośrednią
Widok na Pańszczycką Przełączkę Pośrednią z Doliny Pańszczycy 
Widok na Pańszczycką Przełączkę Pośrednią
Widok na Pańszczycką Przełączkę Pośrednią z Małego Wołoszyna 
Widok na Pańszczycką Przełączkę Pośrednią
Widok na Pańszczycką Przełączkę Pośrednią z Wierchu pod Fajki
Widok na Pańszczycką Przełączkę Pośrednią z Małego Kościelca
Widok na Pańszczycką Przełączkę Pośrednią z Małego Kościelca
Autorzy na przełęczy: 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz