niedziela, 7 lipca 2013

Pańszczycka Przełączka Wyżnia

Pańszczycka Przełączka Wyżnia


Pańszczycka Przełączka Wyżnia (ok. 2170m), słow. Vyšná paňščická štrbina to wąska przełączka we Wschodniej Grani Świnicy, - pierwsza przełęcz w północnej grani Skrajnego Granata (2225m), którego oddziela od Zadniej Pańszczyckiej Czuby (2174m) na północny. Przełączka jest położona tuż pod wierzchołkiem tej ostatniej.
Na północny-zachód do Czarnej Doliny Gąsienicowej opada z przełączki długi i głęboki żleb uchodzący do szerokiego piarżyska żlebu Pańszczyckiej Przełęczy.
W kierunku Doliny Pańszczycy z przełęczy opada najpierw na wschód krótkie zbocze do żlebu Skrajnego Granata (stanowiącego ograniczenie tego żlebu), a później na północ już tylko wymieniony żleb.SPACER GRANIĄ
Pańszczycka Przełączka Pośrednia
\
Zadnia Pańszczycka Czuba
|
Pańszczycka Przełączka Wyżnia
|
Skrajny Granat--Granacka Przełęcz
|
Skrajna Sieczkowa Przełączka


Szlaki prowadzące na Pańszczycką Przełączkę Wyżnią:

Na Pańszczycką Przełączkę Wyżnią nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne. Jest ona położona w terenie udostępnionym dla taternictwa, jednak tylko od strony Czarnej Doliny Gąsienicowej.

Z Orlej Perci:

Można dostać się na Pańszczycką Przełączkę Wyżnią z okolic Granackiej Przełęczy trawersując zbocza Skrajnego Granata. Szlak należy opuścić na niewielkim siodełku około 30 metrów nad Granacką Przełęczą, na którym szlak skręca o 90 stopni w kierunku Granatów (tuż nad stromym, białym, usypistym żlebkiem z łańcuchami). Z siodełka w przeciwną stronę niż wiedzie szlak, wyraźną ścieżką początkowo lekko w dół do dna żlebu (kilka metrów usuwających się spod nóg kamieni), później w górę na przełęcz (od szlaku 0, 3 minuty). 

z Orlej Perci


trawers żlebu Skrajnego Granata

Z Pańszczyckiej Przełęczy:

Z Pańszczyckiej Przełęczy
Z przełęczy granią lub w jej pobliżu po prawej stronie przez wierzchołki Pańszczyckich Czub i dzielącą je przełączkę na wąskie siodełko Pańszczyckiej Przełączki Wyżniej (0-, 10 minut).

UwagaPrzewodniki WHP 2 (droga 226A) i WC 18 (droga 49) odcinek od Pańszczyckiej Przełęczy do Pańszyckiej Przełączki Wyżniej oceniają na "bardzo łatwo (0)". Według nas jest to ocena zawyżona.

Wedle przewodnika WC 18 można również łatwo (0+) wejść na przełęcz w 30 minut od żółtego szlaku północno-zachodnim żlebem (oraz wcześniej żlebem Pańszczyckiej Przełęczy).


Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Widoki na Pańszczycką Przełączkę Wyżnią:
Widok na Pańszczycką Przełączkę Wyżnią
Widok na Pańszczycką Przełączkę Wyżnią z Małego Wołoszyna
Widok na Pańszczycką Przełączkę Wyżnią z Małego Kościelca
Widok na Pańszczycką Przełączkę Wyżnią z Małego Kościelca
Autorzy na przełęczy: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz