piątek, 5 lipca 2013

Szalona Przełęcz

Szalona Przełęcz


Szalona Przełęcz (1933m) słow. Sedlo pod Hlúpym to szeroka, trawiasta przełęcz w głównym grzbiecie Tatr Bielskich oddzielająca Szalony Wierch (2061m) na południowym zachodzie od głównego wierzchołka Zadnich Jatek (2020m) na południowym wschodzie. Z obydwu wierzchołków opadają ku przełęczy długie, trawiaste, łagodnie nachylone granie.
Na południe, do Doliny Przednich Koperszadów opada z przełęczy jedna z odnóg Szalonego Żlebu, błędnie na mapach oznaczana jako Szalony Żleb - faktyczny żleb jest znacznie niżej, utworzony z połączenia kilku sąsiadujących ze sobą depresji. Stoki i ww depresja są raczej łagodne, w górnej części trawiaste, w dolnej częściowo porośnięte kosodrzewiną.
Od północnej i północno-zachodniej strony otacza Szaloną Przełęcz Szalony Kocioł - jedno z górnych pięter Doliny do Regli. Opada z przełęczy i z jej okolic do kotła umiarkowanie strome, trawiasto-skaliste zbocze.
Dawniej przez Szaloną Przełęcz przebiegał odcinek magistrali tatrzańskiej.

Nazwa Szalonej Przełęczy pochodzi od sąsiedniego Szalonego Wierchu.

SPACER GRANIĄ
Szalona Szczerbina
|
Kozi Klin
Szalona Przełęcz  \
/\      \
Szeroka Przełęcz Bielska-----Szalony WierchZadnie Jatki- )( -Zadnie Jatki
(wsch)
---Przełączka nad
Wielkim Koszarem
|
Szalony Przechód

Szlaki prowadzące na Szaloną Przełęcz:
Na Szaloną Przełęcz nie prowadzą znakowane szlaki turystyczne, jest też położona poza terenem udostępnionym dla taternictwa. Do 1978 roku przez przełęcz przebiegała Magistrala Tatrzańska, do dziś pozostała po niej wyraźna ścieżka.

Z Zadnich Jatek:
z Zadnich Jatek
Z głównego, zachodniego Wierzchołka Zadnich Jatek łagodnie opadającą, trawiastą granią w dół do punktu zwornikowego dla północnej grani, później dowolnie bez trudności ku przełęczy (0-, 10 min).z Szalonego Wierchu
Z Szalonego Wierchu:
Z wierzchołka Szalonego Wierchu ściśle granią bez trudności omijając od prawej jedynie widoczną z dala trawiasto-skalistą kopkę tuż za pierwszą szczeliną w grani. Nieopodal przełęczy w grani jest kolejna szczelina - Szalona Dziura (0-, 15 min).


z Szalonego Przechodu
Z Szalonego Przechodu:
Zamknięta część Magistrali Tatrzańskiej łączyła Szaloną Przełęcz z Szalonym Przechodem niemal poziomym trawersem po trawiastych, południowo-wschodnich stokach Szalonego Wierchu. Do dziś pozostała tutaj wyraźna, z daleka widoczna ścieżka. Ścieżką tą z Szalonego Przechodu bez trudności na przełęcz (0-. 15 min).

Uwaga: Zimą przechodzenie w poprzek stoku może być niebezpieczne.Nasze wejścia:
Położenie na mapie:

Widoki na Szaloną Przełęcz:
Szalona Przełęcz z Koperszadzkiej Grani
Szalona Przełęcz ze Ździaru
Szalona Przełęcz z Długiego Wierchu
Autorzy na przełęczy:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz