Szalona Przełęcz
Na południe, do Doliny Przednich Koperszadów opada z przełęczy jedna z odnóg Szalonego Żlebu, błędnie na mapach oznaczana jako Szalony Żleb - faktyczny żleb jest znacznie niżej, utworzony z połączenia kilku sąsiadujących ze sobą depresji. Stoki i ww depresja są raczej łagodne, w górnej części trawiaste, w dolnej częściowo porośnięte kosodrzewiną.
Od północnej i północno-zachodniej strony otacza Szaloną Przełęcz Szalony Kocioł - jedno z górnych pięter Doliny do Regli. Opada z przełęczy i z jej okolic do kotła umiarkowanie strome, trawiasto-skaliste zbocze.
Dawniej przez Szaloną Przełęcz przebiegał odcinek magistrali tatrzańskiej.
Nazwa Szalonej Przełęczy pochodzi od sąsiedniego Szalonego Wierchu.
Szlaki prowadzące na Szaloną Przełęcz:
Na Szaloną Przełęcz nie prowadzą znakowane szlaki turystyczne, jest też położona poza terenem udostępnionym dla taternictwa. Do 1978 roku przez przełęcz przebiegała Magistrala Tatrzańska, do dziś pozostała po niej wyraźna ścieżka.
Z Zadnich Jatek:
z Zadnich Jatek |
z Szalonego Wierchu |
Z wierzchołka Szalonego Wierchu ściśle granią bez trudności omijając od prawej jedynie widoczną z dala trawiasto-skalistą kopkę tuż za pierwszą szczeliną w grani. Nieopodal przełęczy w grani jest kolejna szczelina - Szalona Dziura (0-, 15 min).
z Szalonego Przechodu |
Zamknięta część Magistrali Tatrzańskiej łączyła Szaloną Przełęcz z Szalonym Przechodem niemal poziomym trawersem po trawiastych, południowo-wschodnich stokach Szalonego Wierchu. Do dziś pozostała tutaj wyraźna, z daleka widoczna ścieżka. Ścieżką tą z Szalonego Przechodu bez trudności na przełęcz (0-. 15 min).
Uwaga: Zimą przechodzenie w poprzek stoku może być niebezpieczne.
Nasze wejścia:
- 5 czerwiec 2015 -> zobacz relację
Szalona Przełęcz z Koperszadzkiej Grani |
Szalona Przełęcz ze Ździaru |
Szalona Przełęcz z Długiego Wierchu |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz