poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Skrajna Sieczkowa Turnia

Skrajna Sieczkowa TurniaSkrajna Sieczkowa Turnia (2226m) to zwornikowy szczyt we Wschodniej Grani Świnicy znajdujący się w Wysokich Tatrach na terenie Polski. W lokalnej grani głównej oddzielony jest od Zadniej Sieczkowej Turni (ok. 2220m) na południu Wyżnim Sieczkowym Siodełkiem (ok. 2215m) oraz od Zadniego Granata (2240m) na północy Sieczkową Szczerbą (ok. 2215m). Skrajna Sieczkowa Turnia jest zwornikiem dla swej krótkiej, wschodniej grani, w której oddzielona jest od Pośredniej Sieczkowej Turni (ok. 2205m) Niżnim Sieczkowym Siodełkiem (ok. 2195m).
Z zachodniej strony Skrajna Sieczkowa Turnia jest niewyróżniającą się kopką w grani. Opada z niej do Koziej Dolinki początkowo dość stromy, trawiasto piarżysty stok, w dolnej części poprzecinany bardziej stromymi ściankami. Ze wschodniej strony otacza turnię Dolinka Buczynowa, do której z wierzchołka opada w kierunku północno wschodnim strome, skaliste żebro ograniczone depresją Sieczkowej Szczerby oraz żlebem opadającym z Niżniego Sieczkowego Siodełka. Żebro to zanika około 130 m pod granią.


SPACER GRANIĄ
Zadni Granat
|
Sieczkowa Szczerba
|
Skrajna Sieczkowa Turnia--Niżnie Sieczkowe Siodełko--Pośrednia Sieczkowa Turnia
|
Wyżnie Sieczkowe Siodełko
|
Zadnia Sieczkowa TurniaSzlaki prowadzące na Skrajną Sieczkową Turnię:

Na wierzchołek Skrajnej Sieczkowej Turni nie prowadzą znakowane szlaki turystyczne. Po zachodniej stronie grani kilkanaście metrów poniżej wierzchołka przebiega szlak Orlej Perci. Jest on od szlaku bez trudności dostępny  (0-) w nie dłużej niż minutę spaceru.
Identyfikację wierzchołka turni ułatwia fakt, że idąc od strony Zadniego Granata, na Sieczkowej Szczerbie szlak opuszcza grań i obniża się w stronę Kominka pod Czarnym Mniszkiem. Skrajna Sieczkowa Turnia to pierwszy na południe wierzchołek w tej grani.

SIECZKOWE TURNIE


Sieczkowe Turnie to grupa trzech turni we Wschodniej Grani Świnicy znajdujących się pomiędzy Czarnymi Ścianami (2242m) na południu oddzielonych Zadnią Sieczkową Przełączką (ok. 2185m), a Zadnim Granatem (2240m) na północy oddzielonym Sieczkową Szczerbą (ok. 2210m).
Od południa są to kolejno:
Obydwie turnie i rozdzielająca je przełęcz znajdują się nad dwiema dolinami. Od zachodniej strony jest to Kozia Dolinka, natomiast od strony wschodniej - Buczynowa Dolinka.
W niewielkiej, bocznej, wschodniej grani Skrajnej Sieczkowej Turni znajdują się jeszcze:
Zarówno przełęcz jak i turnia zawieszone są już tylko nad Dolinką Buczynową.

Nazwy Sieczkowych Turni i oddzielających je siodełek wprowadził w 2013r. Władysław Cywiński upamiętniając dawnego Przewodnika Tatrzańskiego, Macieja Gąsienicę Sieczkę.


Nasze wejścia:

Położenie na mapie:


Panorama wspólna z Sieczkowych Turni:
panorama z Sieczkowych Turni
Widok z Sieczkowych Turni na Granaty (na północ)
Sieczkowe Turnie - panorama
Widok z Sieczkowych Turni na Buczynowe Turnie (północny wschód)
panorama z Sieczkowych Turni
Widok z Sieczkowych Turni na Tatry Wysokie (na południowy wschód)
panorama z Sieczkowych Turni
Widok z Sieczkowych Turni na Kozi Wierch (na południe)
panorama z Sieczkowych Turni
Widok z Sieczkowych Turni na Świnicę i Kościelec (na zachód)


Widoki na Skrajną Sieczkową Turnię:
Widok na Sieczkowe Turnie
Widok na Skrajną Sieczkową Turnię z progu Buczynowej Dolinki
Widok na Sieczkowe Turnie
Widok na Skrajną Sieczkową Turnię z Koziego Wierchu
Widok na Sieczkowe Turnie
Widok na Skrajną Sieczkową Turnię z Zawratowej Turni

Autorzy na szczycie:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz