sobota, 17 sierpnia 2013

Zadni Granat

Zadni Granat
Zadni GranatZadni Granat (2240m) to szczyt należący do masywu Granatów położonego w odchodzącej od Świnicy bocznej grani Tatr Wysokich. Sąsiaduje z trzema dolinami: od południa z Buczynową Dolinką, od zachodu z Dolinką Kozią oraz z Czarną Doliną Gąsienicową od południowego zachodu. Zadni Granat oddziela od południa Sieczkowa Szczerba (ok. 2215m) od Skrajnej Sieczkowej Turni (2226m) oraz Pośrednia Sieczkowa Przełączka (2218m) od Pośredniego Granata (2234m) od strony północnej. Przez szczyt przebiega jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych w Tatrach - czerwono znakowana Orla Perć. Rejon Granatów uchodzi za jej łatwiejszą część - poza jednym miejscem pozbawioną sztucznych ułatwień.
Zachodnia ściana Zadniego Granata, przypominająca kształtem trójkąt podzielony na trzy piętra oddzielone od siebie od dołu najpierw Kozim Tarasem, później Kozim Zachodem, jest ze względu na niezbyt długie i łatwe podejście z Hali Gąsienicowej, bardzo popularna wśród taterników (jedna z popularniejszych w Tatrach dróg Filarem Staszla, V).
Szczyt jest bardzo łatwo dostępny zielonym znakowanym szlakiem z Koziej Dolinki - najłatwiejsze wejście na Orlą Perć, co skutkuje bardzo dużą popularnością.
Łagodnie nachylone zbocze, którym poprowadzony jest zielony szlak na Zadni Granat jest również względnie bezpieczny w warunkach zimowych, przez co jest często wybieranym celem zimowych wędrówek.

SPACER GRANIĄ
Pośredni Granat
|
Pośrednia Sieczkowa Przełączka
|
Zadni Granat
|
Sieczkowa Szczerba
|
Skrajna Sieczkowa Turnia--Niżnie Sieczkowe Siodełko--Pośrednia Sieczkowa TurniaGRANATY

Granaty

Granaty to masyw znajdujący się w bocznej grani Tatr, obejmujący grupę trzech szczytów wraz z przełęczami: (od południa): od Sieczkowej Szczerby (ok. 2210m) przez Zadni Granat (2240m), Pośrednią Sieczkową Przełączkę (2218m), Pośredni Granat (2234m), Skrajną Sieczkową Przełączkę (2200m), aż do Skrajnego Granata (2225m) ograniczonego Pańszczycką Przełączką Wyżnią (2145m) na północy i Granacką Przełęczą (2145m) na wschodzie. Masyw ten jest bardzo popularny i dobrze znany. Przede wszystkim dlatego, że granią Granatów przebiega najtrudniejszy szlak tatrzański - Orla Perć, a mianowicie stosunkowo łatwy jej odcinek. Poza tym prowadzi na nie sporo dróg wspinaczkowych często odwiedzanych zarówno przez taterników jak i tatrzańskich kursantów. Granaty były miejscem wielu wypadków między innymi  za sprawą podciętych żlebów opadających z grani (na przykład łagodnie wyglądający, trawiasty u góry, a podcięty w dolnej części ponad 100-metrowym urwiskiem żleb Drege'a).Zachodnia Ściana Granatów
Zachodnia Ściana Granatów (nad Doliną Gąsienicową)

Wschodnia Ściana Granatów
Wschodnia Ściana Granatów (nad Dolinką Buczynową)

Szlaki prowadzące na Zadni Granat:

- zielonym szlak z Koziej Dolinki na Zadni Granat,
- Orla Perć - szlak czerwony prowadzący z Zawratu na Krzyżne, na odcinku Zawrat - Kozi Wierch szlak jednokierunkowy.

Nasze wejścia:
Położenie na mapie:
Zadni Granat na mapie

Panorama z Zadniego Granata:
panorama z Zadniego Granata
Widok z Zadniego Granata na Pośredni Granat (na północ)
Zadni Granat - panorama
Widok z Zadniego Granata na Buczynowe Turnie (na wschód)
panorama z Zadniego Granata
Widok z Zadniego Granata w stronę Świnicy (na południowy zachód)
panorama z Zadniego Granata
Widok z Zadniego Granata na Dolinę Gąsienicową (na północny zachód)
Widok z Zadniego Granata na Tatry Wysokie (na południe)
Widoki na Zadni Granat:
Widok na Zadni Granat z Pośredniego Granata
Widok na Zadni Granat z Pośredniego Granata
Widok na Zadni Granat z Kościelca
Widok na Zadni Granat z Kościelca
Widok na Zadni Granat z okolic Świstówki Roztockiej
Widok na Zadni Granat z okolic Świstówki Roztockiej

Autorzy na szczycie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz