piątek, 5 lipca 2013

Sieczkowa Szczerba

Sieczkowa Szczerba

Sieczkowa Szczerba (ok. 2215m) to dość szeroka przełęcz oddzielająca Zadni Granat (2240m) od Sieczkowych Turni, ściślej - Skrajnej Sieczkowej Turni (2226m). Za sprawą wprowadzenia nazewnictwa dla Sieczkowych Turni, Sieczkowa Szczerba "zawęziła" masyw Granatów - uprzednio w stronę południową rozciągał się aż do Zadniej Sieczkowej Przełączki. Na południowy zachód do Koziej Dolinki z przełęczy opada piarżysto-trawiaste zbocze. Północno wschodnia strona zawieszona jest nad Buczynową Dolinką.

   Przez Sieczkową Szczerbę przebiega szlak Orlej Perci. Jest łatwo rozpoznawalna, gdyż idąc Orlą Percią ze strony Koziego Wierchu, po opuszczeniu grani na Przełączce nad Buczynową Dolinką właśnie na Sieczkowej Szczerbie na tą grań powracamy (aż do przełęczy szlak wiedzie zachodnimi stokami grani).


SPACER GRANIĄ
Pośrednia Sieczkowa Przełączka
|
|
Sieczkowa Szczerba
|
--
--
|
Wyżnie Sieczkowe Siodełko


Nazewnictwo przełęczy wprowadził w 2013 roku Władysław Cywiński. Pierwszy człon nazwy, jak i trzech innych sąsiednich przełączek, pochodzi od nazwiska słynnego, dziewiętnastowiecznego przewodnika tatrzańskiego - Macieja Gąsienicy Sieczki, który dokonał pierwszego wejścia na Granaty. Drugi człon prawdopodobnie dzięki podobieństwu przełęczy do Szczerby w Giewoncie.
GRANATY

Granaty

Granaty to masyw znajdujący się w bocznej grani Tatr, obejmujący grupę trzech szczytów wraz z przełęczami: (od południa): od Sieczkowej Szczerby (ok. 2210m) przez Zadni Granat (2240m), Pośrednią Sieczkową Przełączkę (2218m), Pośredni Granat (2234m), Skrajną Sieczkową Przełączkę (2200m), aż do Skrajnego Granata (2225m) ograniczonego Pańszczycką Przełączką Wyżnią (2145m) na północy i Granacką Przełęczą (2145m) na wschodzie. Masyw ten jest bardzo popularny i dobrze znany. Przede wszystkim dlatego, że granią Granatów przebiega najtrudniejszy szlak tatrzański - Orla Perć, a mianowicie stosunkowo łatwy jej odcinek. Poza tym prowadzi na nie sporo dróg wspinaczkowych często odwiedzanych zarówno przez taterników jak i tatrzańskich kursantów. Granaty były miejscem wielu wypadków między innymi  za sprawą podciętych żlebów opadających z grani (na przykład łagodnie wyglądający, trawiasty u góry, a podcięty w dolnej części ponad 100-metrowym urwiskiem żleb Drege'a).


Zachodnia Ściana Granatów
Zachodnia Ściana Granatów (nad Doliną Gąsienicową)

Wschodnia Ściana Granatów
Wschodnia Ściana Granatów (nad Dolinką Buczynową)


Szlaki prowadzące na Sieczkową Szczerbę:


- Orla Perć - szlak czerwony prowadzący z Zawratu na Krzyżne, na odcinku Zawrat - Kozi Wierch szlak jednokierunkowy.


Nasze wejścia:


Położenie na mapie:
Sieczkowa Szczerba na mapie

Panorama z Sieczkowej Szczerby:
Sieczkowa Szczerba panorama
Widok z Sieczkowej Szczerby w kierunku Świnicy (na zachód)
Sieczkowa Szczerba - panorama
Widok z Sieczkowej Szczerby w kierunku Tatr Bielskich (wschód)
Sieczkowa Szczerba - panorama
Widok z Sieczkowej Szczerby na Buczynowe Turnie i grań Koszystej (północny wschód)
Sieczkowa Szczerba - panorama
Otoczenie Koziego Wierchu z Sieczkowej Szczerby (południowy zachód)

Widok z Sieczkowej Szczerby w kierunku Kościelców

Widoki na Sieczkową Szczerbę:
Sieczkowa Szczerba z Kościelca
Sieczkowa Szczerba z Kościelca
Sieczkowa Szczerba z Koziego Wierchu
Sieczkowa Szczerba z Koziego Wierchu
Sieczkowa Szczerba znad Krzyżnego
Sieczkowa Szczerba znad Krzyżnego
Sieczkowa Szczerba z Zawratowej Turni
Sieczkowa Szczerba z Zawratowej Turni


Autorzy na przełęczy: