poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Szalona Kazalnica

Szalona Kazalnica


Szalona Kazalnica (1945m) słow. Hlúpa kazateľnica to słabo wyróżniający się szczyt w Głównej Grani Tatr w Tatrach Bielskich. Znajduje się pomiędzy Szalonym Wierchem, a Jagnięcym Szczytem, w południowej grani opadającej z tego pierwszego. W najbliższym otoczeniu nazwanych obiektów oddzielona jest położonym tuż na północ Szalonym Przechodem (1933m) od znacznie wyższego Szalonego Wierchu (2061m) oraz odleglejszą Przełęczą pod Kopą (1750m) na południu od znacznie niższej Małej Bielskiej Kopki (1773m).
Szaloną Kazalnicę otaczają dwie doliny - Dolina Zadnich Koperszadów na zachodzie i Dolina Przednich Koperszadów po stronie wschodniej. Na wschód opadają z wierzchołka i długiej, południowej grani łagodne trawniki, poniżej spore łany kosówki.
Strona zachodnia jest urozmaicona. Na cały stok (nie jest to na pewno ściana) składają się skalisto-trawiaste grzędy pooddzielane niezbyt głębokimi żlebami powyżej znakowanej ścieżki na Przełęcz pod Kopą. Poniżej ścieżki skały ustępują miejsca trawnikom, kosodrzewinie i lasom. Pionowych formacji, do czego przyzwyczaiło słowo "kazalnica", niestety brak.

Nazwa Szalonej Kazalnicy pochodzi od Szalonego Wierchu.

SPACER GRANIĄ
Szalony Wierch
|
Szalony Przechód
|
Szalona Kazalnica
|
Przełęcz pod Kopą
|
Mała Bielska Kopka

Szlaki prowadzące na Szaloną Kazalnicę:
Ściśle na wierzchołek Szalonej Kazalnicy nie prowadzi żaden znakowany szlak, jednak jest on położony wystarczająco blisko szlaku, i jest wystarczająco zachęcający do uchwycenia z niego widoku, że odwiedzany jest przez większość przechodzących tędy turystów solidnie wydeptaną ścieżką (z Szalonego Przechodu: 0-, 1 minuta).

Uwaga: Wedle nielicznych źródeł, wierzchołek kazalnicy przewyższa pobliski przechód o 11-12 metrów. W rzeczywistości wydaje się, że jest to nie więcej niż 5-6 metrów.

Nasze wejścia:
Położenie na mapie:
Szalona Kazalnica na mapie

Widoki na Szaloną Kazalnicę:
Widok na Szaloną Kazalnicę
Szalona Kazalnica z Koperszadzkiej Grani
Widok na Szaloną Kazalnicę
Szalona Kazalnica z Płaczliwej Skały
Widok na Szaloną Kazalnicę
Szalona Kazalnica z okolic Szerokiej Przełęczy Bielskiej
Widok na Szaloną Kazalnicę
Szalona Kazalnica z Golicy Bielskiej

Autorzy na szczycie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz