wtorek, 13 sierpnia 2013

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch
Kasprowy Wierch (1987m) słow. Kasprov vrch, niektóre źródła podają również Kasprový vrch to zwornikowy szczyt znajdujący się w Tatrach Zachodnich, w Głównej Grani Tatr, na granicy polsko-słowackiej. Otaczają go aż cztery doliny: od strony słowackiej (od południa) Dolina Cicha, od północnego zachodu górne piętro Doliny Goryczkowej - Dolina Pod Zakosy, od północy Sucha Dolina Kasprowa oraz od północnego wschodu z odnoga Doliny Suchej Wody - Sucha Dolina Stawiańska.
Cztery doliny oznaczają dwie granie zwornikowe. Kasprowy Wierch w Grani Głównej Tatr oddzielony od Beskidu (2012 m) Suchą Przełęczą (1952 m) i od Pośredniego Wierchu Goryczkowego (1874 m) Przełęczą Goryczkową Pod Zakosy (1816 m). Natomiast w jego bocznych graniach od Uhrocia Kasprowego (1852 m) dzieli szczyt Wyżnie Kasprowe Siodło (1835 m), a od  krótszej grani biegnącej w kierunku północnym od Suchej Czuby (1696 m) wcięte na kilka metrów, nienazwane siodełko.

SPACER GRANIĄ
Sucha CzubaUhrocie Kasprowe
|/
)(Wyżnie Kasprowe
Siodło
| -- Palec  /
Pośredni Wierch
Goryczkowy
---Przełęcz Goryczkowa
nad Zakosy
---Kasprowy Wierch
 \
Sucha Przełęcz
\
Beskid

Kasprowy Wierch od południa i zachodu opada do dolin trawiastymi stokami, od północy zaś podcięty jest urwistymi ścianami i żlebami, które efektownie opadają do Suchej Doliny Kasprowej. Warty wyróżnienia w masywie Kasprowego jest Palec - iglica skalna znajdująca się od strony Suchej Doliny Kasprowej oraz znajdujący się obok Żleb pod Palcem, który wraz z innymi żlebami opadającymi z Kasprowego na północ znany jest jako bardzo ambitny cel dla narciarzy.

Kasprowy Wierch jest jednym z najpopularniejszych szczytów w Tatrach Polskich. Oczywiście za sprawą zagospodarowania go oraz kolejki linowej prowadzącej na jego szczyt. Odwiedza go z pewnością większość turystów przyjeżdżających po raz pierwszy w Tatry - lub jak kto woli - do Zakopanego. Jego sylwetka nie jest może tak bardzo rozpoznawalna jak Giewontu, ale nietrudno dostrzec i rozpoznać go zewsząd ze względu na zabudowania znajdujące się na szczycie. Prowadzą na niego liczne szlaki, na szczyt można wejść praktycznie z każdej strony - nawet od strony naszych sąsiadów, jeżeli oczywiście ktoś ma wcześniej chęć na długą wędrówkę Doliną Cichą Liptowską.
Kasprowy Wierch jest nie tylko celem wędrówek, lub wycieczek odbytych kolejką. Jest również ich początkiem. Wielu turystów wyjeżdża na szczyt Kasprowego z myślą przejścia Orlej Perci, Goryczkowych Czub, czy też Czerwonych Wierchów. Pozwala to zaoszczędzić czas i oczywiście jest to pójście na łatwiznę - unika się wtedy prawie 1000 m podejścia.

Dzwon na Kasprowym WierchuObecnie można natknąć się jeszcze na zdjęcia, gdzie to Kasprowy był nieruszony. Niestety, póki co nic nie wskazuje na to, żeby do tego stanu jeszcze kiedykolwiek powrócono. Kolejka linowa, która prowadzi na Kasprowy zbudowana została w 1936 r, zmodernizowana - w 2007r. Oprócz górnej stacji kolejki, na szczycie znajduje się obserwatorium meteorologiczne (najwyżej położony budynek w Polsce), siedziba TOPRu  oraz... restauracja. W zamieszaniu na szczycie nie wszyscy są w stanie dostrzec dzwon.
Oprócz kolejki linowej na Kasprowy, na jego zboczach znajdują się jeszcze dwie kolejki krzesełkowe, czynne wyłącznie w zimie. Mowa tutaj o kolejce w Kotle Goryczkowym, oraz w Suchej Dolinie Stawiańskiej. Co za tym idzie, Kasprowy był i nadal jest bardzo ważnym miejscem, jeżeli chodzi o narciarstwo. To właśnie ze względu na narciarzy została wybudowana kolejka.

Nazwa szczytu pochodzi od Kaspra - dawnego właściciela Hali Kasprowej. Przed powstaniem kolejki linowej był też nazywany Kasprową Czubą.


Szlaki prowadzące na Kasprowy Wierch:

- zielony szlak z Kuźnic przez Myślenickie Turnie (obok pośredniej stacji kolejki) na Kasprowy Wierch
- graniowy szlak czerwony wiodący z Czerwonych Wierchów przez Kasprowy Wierch w kierunku Świnicy i dalej Orlą Percią,
- szlak żółty z Murowańca na Kasprowy Wierch,
- żółty szlak z Podbańskiej przez Dolinę Cichą na Kasprowy Wierch.

Nasze wejścia:
  • 7 września 2013 -> zobacz relację
  • 22 sierpnia 2010 -> zobacz relację
  • 30 sierpnia 2006 -> zobacz relację

Położenie na mapie:
Kasprowy Wierch na mapie

Panorama z Kasprowego Wierchu:
Panorama z Kasprowego Wierchu
Widok z Kasprowego na Goryczkowe Czuby, Czerwone Wierchy (na zachód)
Panorama z Kasprowego Wierchu
Widok z Kasprowego na Giewont (na północny zachód)
Panorama z Kasprowego Wierchu
Widok z Kasprowego na Uhrocie Kasprowe
Panorama z Kasprowego Wierchu
Widok z Kasprowego na Dolinę Gąsienicową i Świnicę
Panorama z Kasprowego Wierchu
Widok z Kasprowego na Kopy Liptowskie, Krywań

Panorama z Kasprowego Wierchu
Widok z Kasprowego na Słowackie Tatry Zachodnie
Widoki na Kasprowy Wierch:
Kasprowy Wierch z Myślenickich Turni
Kasprowy Wierch z Myślenickich Turni
Kasprowy Wierch z Pośredniego Granata
Kasprowy Wierch z Pośredniego Granata
Kasprowy Wierch z Kalatówek
Kasprowy Wierch z Kalatówek
Kasprowy Wierch z Kościelca
Kasprowy Wierch z Kościelca
Kasprowy Wierch z Małołączniaka (z Czerwonych Wierchów)
Kasprowy Wierch z Małołączniaka

Autorzy na szczycie:

1 komentarz:

  1. Dziękuję , dzięki wam zobaczyłem jak wyglądają nasze góry . Zaczynam przygodę z górami i bardzo mi pomogło to co tu zobaczyłem . Bogumił Czarny .

    OdpowiedzUsuń