środa, 17 lipca 2013

Gankowa Przełęcz

Gankowa Przełęcz

Gankowa Przełęcz
Gankowa Przełęcz (ok. 2388m) słow. Ganková štrbina to dwusiodłowa przełęcz w Głównej Grani Tatr Wysokich, po słowackiej stronie. Niższe, a zatem główne jest siodło północno-zachodnie. Przełęcz oddziela Ganek (2462m) od Rumanowego Szczytu (2428m), opadającego na południowo-wschodnie siodło stromą ścianą.
Na południowo-zachodnią stronę opada do Dolinki Rumanowej (górnej odnogi Doliny Złomisk) łagodny żleb rozdwajający się i stromiejący ( prawy żleb jedynie na krótkim odcinku) poniżej Rumanowej Ławki. Na północny wschód zaś, do odległej o 600 metrów różnicy wysokości Doliny Kaczej (górna część Doliny Białej Wody) z Gankowej Przełęczy opada początkowo sporych rozmiarów urwista depresja, zmieniająca się w środkowej części w Żleb Stanisławskiego. Natomiast w dolnej części żleb ten łączy się ze Żlebem Świerza opadającym z Pośredniej Gankowej Przełączki i zmienia się w komin zwany Rynna Birkenmajera. 

SPACER GRANIĄ
Pośrednia Gankowa
Przełączka
|
Ganek---Przełączka za Gankową Kopką--Gankowa Kopka
|
Gankowa Przełęcz
|
Rumanowy Szczyt
|
Wyżnia Żłobista
Przełączka

Gankowa Przełęcz najczęściej zdobywana jest przez turystów przy okazji wchodzenia na Ganek, czy też Rumanowy - prowadzą z jej okolic bowiem najłatwiejsze drogi na obydwa szczyty.

Nazwa przełęczy pochodzi od znajdującego się w jej sąsiedztwie Ganku.


Szlaki prowadzące na Gankową Przełęcz:

Na Gankową Przełęcz nie prowadzą żadne szlaki turystyczne. Znajduje się ona jednak w terenie udostępnionym przez TANAP dla taterników. Najłatwiejsze drogi  na przełęcz prowadzą z Dolinki Rumanowej (Rumanową Ławką bądź z okolic żlebu opadającego z przełęczy).Najłatwiejsze wejście na Gankową PrzełęczWejście wprost na przełęcz rozpoczynamy u  wylotu prawego żlebu i od razu kierujemy się w lewo, do
wyraźnej rynny. Rynną po dobrych stopniach w górę (0+), do mniej więcej 2/3 jej wysokości. Tam następuje trawers w lewo po niewielkiej półce na mniej przepaścisty teren i nim w górę (0+) na Rumanową Ławkę (możliwe jest też kontynuowanie drogi rynną, trudności są jednak nieco większe i rośnie wysokość pod nogami). Przecinając Rumanową Ławką dalej w górę, a następnie bezpośrednio żlebem opadającym z Gankowej Przełęczy, lub w razie zalegania w żlebie śniegu, skalną grzędą po lewej stronie żlebu.Nasze wejścia:


Położenie na mapie:


Gankowa Przełęcz na mapiePanorama z Gankowej Przełęczy:

Panorama z Gankowej Przełęczy
Widok z Gankowej Przełęczy na otoczenie Doliny Złomisk (na południowy zachód)

Panorama z Gankowej Przełęczy
Widok z Gankowej Przełęczy w stronę Doliny Kaczej i Lodowego Szczytu
Panorama z Gankowej Przełęczy
Widok z Gankowej Przełęczy na Dolinę Białej Wody i masyw Młynarza

Widoki na Gankową Przełęcz:

Widok na Gankową Przełęcz z Dolinki Rumanowej
Widok na Gankową Przełęcz z Dolinki Rumanowej
Widok na Gankową Przełęcz
Widok na Gankową Przełęcz z progu Doliny Litworowej

Autorzy na przełęczy:

Na Gankowej Przełęczy