czwartek, 18 lipca 2013

Przełączka pod Fajki

Przełączka pod FajkiPrzełączka pod Fajki (ok. 2095m), słow. Sedielko pod Fajkami to przełęcz w bocznej, tzw. Wschodniej Grani Świnicy. Dokładnie znajduje się w krótkiej, bocznej grani Wierchu pod Fajki.  W grani tej oddziela jedyny wierzchołek - Pańszczycką Turnię (2102m) na północnym wschodzie od północno-zachodniego, niższego wierzchołka Wierchu pod Fajki (2134m).
Przełączka pod Fajki zawieszona jest nad jedną tylko doliną - Pańszczycą. Opada do niej z przełęczy na stronę północną umiarkowanie stromy żleb łączący się ze żlebem Żółtej Przełęczy opadającym do Żółtego Kotła. Urwisty i trudny żleb opada natomiast z przełęczy na stronę południową.

SPACER GRANIĄ
Pańszczycka
Turnia
/
Żółta PrzełęczPrzełączka pod Fajki
\/
Wierch pod Fajki
(pn-zach)
\          
Wierch pod Fajki
\
Pańszczycka
Przełęcz


Szlaki prowadzące na Przełączkę pod Fajki:

Na Przełączkę pod Fajki nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne. Jest ona położona nieopodal terenu udostępnionego dla taternictwa, jednak znajduje się już tylko nad Doliną Pańszczycą, w obrębie której nie wolno się wspinać.

Na Przełączkę pod Fajki dostać się można łatwo (0-, kilkanaście metrów 0+) znad Czarnego Stawu Gąsienicowego przez Żółtą Przełęcz. Z Żółtej Przełęczy w kierunku Wierchu pod Fajki granią kilkanaście metrów po skałkach (0+), a później trawnikami z usypanymi głazami po lewej, pańszczyckiej stronie grani ledwo wyraźną ścieżką bez trudności (0-) na przełęcz.
Ewentualne zalegające, wczesno-letnie śniegi (dość strome pod samą przełączką) można obejść łatwo (0+) i bez ekspozycji po skałkach bliżej grani - w zależności od ilości śniegu. Z Żółtej Przełęczy (0+, 10 minut).


Przełączka pod Fajki z Żółtej Przełęczy


Przełączka pod Fajki, ostatni odcinekNasze wejścia:

Położenie na mapie:

Uwaga - na popularnej mapie Orlej Perci Wyd. Sygnatura w skali 1:5000 Przełączka pod Fajki wraz z Pańszczycką Turnią są błędnie umieszczone w grani opadającej z Wierchu pod Fajki ku Żółtej Przełęczy.

Widoki na Przełączkę pod Fajki:
Widok na Przełączkę pod Fajki
Widok na Przełączkę pod Fajki z Doliny Pańszczycy

Widok na Przełączkę pod Fajki
Widok na Przełączkę pod Fajki z Wielkiej Buczynowej Turni

Autorzy na przełęczy:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz