wtorek, 13 sierpnia 2013

Kościelec

Kościelec


KościelecKościelec (2155m) słow. Koščielec to rozpoznawalny szczyt w polskich Tatrach Wysokich. Znajduje się w tzw. Wschodniej Grani Świnicy, ściślej, w bocznej grani Zawratowej Turni dzielącej Dolinę Gąsienicową na Czarną Dolinę Gąsienicową i Zieloną Dolinę Gąsienicową
Przełęcz Karb (1853m) na północy oddziela Kościelec od Małego Kościelca (1866m), a Kościelcowa Przełęcz (2110m) na południu od Zadniego Kościelca (2162m). Na wschód od wierzchołka Kościelca znajduje się Kościelcowy Kocioł - jedno z pięter Czarnej Doliny Gąsienicowej, wprost do którego opada z wierzchołka urwista, wysoka ściana.

W szerokiej, stromo opadającej grani z Kościelca na Karb znajduje się jeszcze mało rzucająca się w oczy Czuba nad Karbem, wyróżniona ze względów topograficznych wschodniej ściany Kościelca. Obydwie formacje ścianowe oddziela od siebie Żleb Zaruskiego.
Na Kościelec prowadzi często uczęszczany szlak turystyczny, jest on też popularnym celem wśród taterników, w szczególności atrakcyjna jest jego zachodnia ściana opadająca ku Zielonej Dolinie Gąsienicowej oraz Grań Kościelców, czyli grań od Mylnej Przełęczy do wierzchołka Kościelca, zwana także dumnie Granią Praojców
Panorama z Kościelca jest pod pewnym względem szczególna, choć nieco ograniczona sąsiednimi, wyższymi graniami. Widać z wierzchołka wszystkie stawy w Dolinie Gąsienicowej. Dzięki swej sylwetce, szczyt nazywany jest czasem "polskim Matterhornem". Sporo to porównanie naciągane - ale do niektórych przemawia :)

SPACER GRANIĄ
Mały
Kościelec
|
Karb
\
Czuba nad Karbem
|
Kościelec
|
Kościelcowa
Przełęcz
|
Zadni Kościelec

Nazwa Kościelca pochodzi najprawdopodobniej od podobieństwa do gmachu kościoła. Istnieją również inne teorie pochodzenia tej nazwy, dotychczas jednak niepotwierdzone.


Szlaki prowadzące na Kościelec:
- na Kościelec można wejść znakowanym czarnym szlakiem z przełęczy Karb. Zejście ze szczytu tą samą drogą.

Nasze wejścia:
Położenie na mapie:
Kościelec na mapie

Panorama z Kościelca:
Kościelec - panorama
Widok z Kościelca w kierunku Hali Gąsienicowej
Kościelec - panorama
Widok z Kościelca na otoczenie Koziej Dolinki
Kościelec - panorama
Widok z Kościelca na Kościelcowe Kopki
Kościelec - panorama
Widok z Kościelca w kierunku Zawratowej Turni
Kościelec - panorama
Widok z Kościelca  w kierunku Świnicy

Widoki na Kościelec:
Widok na Kościelec
Kościelec z Zawratowej Turni
Widok na Kościelec
Kościelec znad Czarnego Stawu Gąsienicowego
Widok na Kościelec
Kościelec z Dubrawisk
Widok na Kościelec
Kościelec spod Kasprowego Wierchu
Widok na Kościelec
Kościelec z okolic Karbu
   Autorzy na szczycie:

2 komentarze:

  1. Cieszy mnie ten opis, bo to moja ukochana góra. Chętnie będę do niej wracać, nie tylko na zdjęciach. Fajnie, że zamieściliście opis okolicznych szczytów :) Pozdrawiam Hej

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest to pierwszy opisany przez nas szczyt. Od tamtej pory troszkę w opisach zmieniliśmy i pewnie zechcemy tutaj coś jeszcze dodać. Wszak Kościelec jest tatrzańskim unikatem:-)

      Usuń