sobota, 10 sierpnia 2013

Mięguszowiecki Szczyt Czarny

Mięguszowiecki Szczyt Czarny

Mięguszowiecki Szczyt Czarny
Mięguszowiecki Szczyt Czarny (2410m) słow. Východný Mengusovský štít to zwornikowy szczyt znajdujący się w Głównej Grani Tatr Wysokich, na granicy polsko-słowackiej. Należy do masywu Mięguszowieckich Szczytów. Od Hińczowej Turni (2377m) oddziela go Czarnostawiańska Przełęcz (2340m), a od Mięguszowieckiego Szczytu Pośredniego (2393m) - Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem (2307m). Ku północnemu wschodowi  od wierzchołka odchodzi długa, szybko opadająca grań. Znajduje się w tej grani Czarnostawiańska Strażnica oddzielona od Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego Wyżnim Czarnostawiańskim Siodełkiem (nazwę tą podaje Jan Żurawski), powyżej którego Władysław Cywiński wyróżnia jeszcze istotny dla "międzykotłowej" komunikacji Wyżni Czarnostawiański Przechód.
Kilkadziesiąt metrów pod wierzchołkiem od powyższej grani odchodzi bardziej w kierunku północnym kolejna, nieco krótsza, ale z taternickiego i turystycznego punktu ważniejsza. Znajduje się w niej bowiem Kazalnica Mięguszowiecka (2159m) oddzielona od szczytu Siodłem za Kazalnicą (ok. 2150m).
Na południową stronę ze szczytu opadają początkowo skaliste grzędy, później piarżyste i trawiaste stoki wprost do Wielkiego Hińczowego Stawu w Dolinie Hińczowej.
Północna strona jest znacznie bardziej skomplikowana. Jego ściany i grzędy zawieszone są całkowicie nad Czarnostawiańskim Kotłem, jednak bezpośrednio tylko nad górnymi piętrami tego kotła. Od zachodu jest to Bańdzioch, Wyżni Bańdzioch, Kocioł Kazalnicy (Sanktuarium) oraz Wyżni Czarnostawiański Kocioł

SPACER GRANIĄ
Czarnostawiańska
Strażnica
/
Wyżnie
Czarnostawiańskie
Siodełko
Kazalnica
Mięguszowiecka
     /
/
|
Siodło za Kazalnicą
|     
Wyżni
Czarnostawiański
Przechód
\         /
\   /
/
Mięguszowiecki
Szczyt Pośredni
-----Mięguszowiecka Przełęcz
pod Chłopkiem
--Chłopek--)(-----Mięguszowiecki
Szczyt Czarny
\
Czarnostawiańska
Przełęcz
\
Hińczowa
Turnia

W przeszłości z Kazalnicy Mięguszowieckiej na wierzchołek prowadził znakowany szlak. Obecnie szczyt nie jest udostępniony turystycznie, aczkolwiek z racji bliskości Przełęczy pod Chłopkiem jest dość często odwiedzany.
Nazwa Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego pochodzi od jego położenia nad Czarnym Stawem pod Rysami, a człon Mięguszowiecki od Doliny Mięguszowieckiej. Niegdyś nazywany był również Mięguszowieckim Szczytem nad Czarnym. Na Słowacji masyw Mięguszowieckich Szczytów nazywa się również: Mengusovský hrebeň, co dosłownie znaczy Mięguszowiecka Grań.


Szlaki prowadzące na Mięguszowiecki Szczyt Czarny:
Na szczyt nie prowadzi żaden szlak turystyczny. Szczyt ten jednak znajduje się w obszarze udostępnionym przez TPN oraz TANAP dla taterników. Jest najłatwiej dostępny spośród Mięguszowieckich Szczytów.

Z Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem:
Z końca zielono znakowanego szlaku początkowo wyraźną ścieżką, długi, lekko obniżający trawers grani po stronie Doliny Hińczowej przez kilka małych żlebków i żeberek na większe żebro (pomocne są kopczyki). Żebrem tym w górę, pod koniec narzucającym się żlebkiem po lewej stronie na grań i nią przez mały prożek łatwo na wierzchołek (0+, 25 min).
Uwaga: Faktyczna ścieżka może się nieco różnić od wrysowanej - pamięć jest bardzo zawodna...
przybliżony przebieg drogi
końcowy fragment drogi

z Czarnostawiańskiej Przełęczy
Z Czarnostawiańskiej Przełęczy:
Z przełęczy w górę blisko grani omijając bardzo łatwo (0) pierwsze skałki po lewej stronie do większej ścianki w grani. Ściankę można ominąć:
- łatwiej - od prawej strony trawersem trawnikami, później w górę pod długi pas niewysokich ścianek, przez który kilka metrów łatwo (0+) na trawniki powyżej.
- trudniej - od lewej strony wprost w górę do zacięcia, przez nie w górę (0+) do wąskiego zachodziku po prawej, którym łatwo na trawniki powyżej.
Dalej trawnikami do podszczytowych skałek, skałkami na wierzchołkową grań i nią kilkadziesiąt metrów na szczyt (0+, 10 min).


Nasze wejścia:

Położenie na mapie:
Mięguszowiecki Szczyt Czarny - mapa

Panorama z Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego:
Widok z Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego w stronę Grani Baszt
panorama z Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego
Widok z Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego na Mięguszowiecki Szczyt Wielki
Panorama z Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego
Widok z Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego na Grań Żabiego
Panorama z Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego
Widok z Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego w stronę Wołowego Grzbietu i Wysokiej

Widoki na Mięguszowiecki Szczyt Czarny:
Mięguszowiecki Szczyt Czarny z Białczańskiej Przełęczy Wyżniej
Mięguszowiecki Szczyt Czarny z Wołowca Mięguszowieckiego
Mięguszowiecki Szczyt Czarny z Rysów
Mięguszowiecki Szczyt Czarny znad Morskiego Oka
Mięguszowiecki Szczyt Czarny z Koprowych Czub
Autorzy na szczycie:

5 komentarzy:

 1. Świetna stronka. A skąd tak dokładne panoramy z Czarnego Mięgusza. Pozdrawiam. Krecik.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy :)
   Nasze panoramy opracowujemy sami, w oparciu o przewodniki (WC, WHP), tak było i w przypadku Czarnego Mięguszowieckiego :)
   Pozdrawiamy!

   Usuń
  2. Świetna robótka! Dzięki dokładnie opisanym panoramom, wasze relacje stają się jeszcze ciekawsze, oraz powodują, że tworzycie jedną z najlepszych stron o Tatrach. Życzę kolejnych wspaniałych wypraw na najpiękniejsze tatrzańskie szczyty ( oczywiście w tym na MSW), rewelacyjnych widoków i ciekawych relacji. Z wielką przyjemnością będę częstym gościem na waszej stronie. POWODZENIA! Serdecznie pozdrawiam! Krecik.

   Usuń
  3. Dziękujemy bardzo, takie słowa to dla nas olbrzymia motywacja do dalszej pracy :) Mamy nadzieję, że życzenie MSW spełni się już w tym roku (oczywiście - powstanie też panorama). Również życzymy wielu udanych tatrzańskich wycieczek i być może do zobaczenia kiedyś w górach! :)

   Usuń
 2. Robicie niesamowitą robotę! ;) świetne opisy i zdjęcia oraz motywacja do odkrywania kolejnych pięknych miejsc w Tatrach :)

  Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń