Nowa Baszta (ok. 1805 m) słow. Nová bašta to obok Nowego Kopiniaka najistotniejszy szczyt w długiej grani Kominów Ździarskich odbiegającej na N od Nowego Wierchu. Oddzielona jest ostro wciętą Niżnią Nową Szczerbiną (ok.1785m) na S od Nowego Zęba (ok.1795m) oraz Niżnim Nowym Przechodem (ok.1710m) od grani Niżnich Kominów (ok.1710m) na NW.
Najwyższy punkt Nowej Baszty znajduje się w odległości kilkanastu metrów od pionowego uskoku Niżniej Nowej Szczerbiny. W 150-metrowej grani zbiegającej ku Niżniemu Nowemu Przechodowi znajduje się kilka skalnych garbów.
Od Wierzchołka Nowej Baszty odgałęzia się na NE przeszło 300-metrowej długości grzęda z pokaźną, SE ścianą. Ściana ta ma ukośną podstawę, ukośna jest również jej górna krawędź, a wysokość sięga około 100 metrów. Jest w niej kilka dużych okapów oraz otwór kilkanaście metrów pod granią tuż ponad płatem kosodrzewiny, wyglądający z daleka na jaskinię. Poniżej SE ściany Nowej Baszty bardzo stromy teren - trawiasto, skalisto kosodrzewinowy, opada do Hawraniej Równi w Dolinie Hawraniej.
most w Żlebie z Mostem
Z grani Nowej Baszty opada ku NE do Doliny Hawraniej Żleb z Mostem. Nazwę opartą na dość niezwykłym tworze skalnym - przelotowym tunelu na dnie żlebu - nadał mu Władysław Cywiński. W Żlebie z Mostem dominuje kosodrzewina, samo dno jest jej pozbawione.
Do Nowej Doliny opada z wierzchołka i jego grani ściana około 70-cio metrowej wysokości. Jest ona ograniczona kosówkowym zachodem oadającym z Niżniego Nowego Przechodu. Zachód ten stanowi jedyny łatwy dostęp do Nowej Baszty ze strony Nowej Doliny.
Szlaki na Nową Basztę:
Na Nową Basztę nie prowadzą znakowane szlaki.
Z Niżniego Nowego Przechodu obchodząc grań:
Z siodełka w górę bez trudności (0-) przez porośniętą kosodrzewiną kopkę (blisko prawej krawędzi grani wygodniej - prześwity w kosodrzewinie) i przez pierwszy skalisty w niej wierzchołek na przełączkę tuz za nim.
Z przełączki skośnie w dół w lewo kilkanaście metrów i poniżej kolejnych skałek trawers (miejsca łatwe 0+) dość stromym terenem nad i częściowo przez kosodrzewinę do najwyższej części żlebka opadającego z grani w pobliżu wierzchołka Nowej Baszty. Lewą stroną żlebka po skałkach łatwo na grań i granią w lewo już bez trudności na pobliski wierzchołek (miejsca 0+, 20 minut).
Z Doliny Hawraniej:
Z Wyżniej Hawraniej Polany przez płytkie tutaj i najczęściej suche koryto Hawraniego Potoku ku widocznemu z daleka (jedynemu w okolicy) trawnikowi najniższej części Żlebu z Mostem. Przez niewielkie płaty kosodrzewiny na te trawniki i nimi stromo w górę ku dość unikalnej skalnej nyży nazwodajnej dla żlebu. Nyża jest na wysokości 1500m, otwarta również z drugiej strony, ale przejście kilkumetrowej, zamykającej ją, mokrej ścianki wymaga trudnej wspinaczki.
Najłatwiejsze (choć najtrudniejsze w całej drodze) miejsce ominięcia mostu jest po prawej stronie żlebu. Na prawo od stromej ścianki koło mostu opada skaliste, strome zacięcie. Zacięciem tym, bądź bezpieczniej - z wykorzystaniem gęstej roślinności po prawej stronie zacięcia kilkanaście metrów nieco trudno (I) w górę do połogiego terenu nad ściankę i nim trawers w lewą do dna żlebu już nad mostem. Dalej bezkosówkowym dnem żlebu w górę (trzymając się lewej strony) aż pod spiętrzenie ścianek w najwyższej części Żlebu z Mostem. Przez ściankę po lewej stronie blisko ostrza lewej, bocznej grani Nowej Baszty łatwo (0+) na wierzchołkową grań i nią w lewą na pobliski wierzchołek (0-, 10 metrów 0+, 10 metrów I, 1,5 godz).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz