piątek, 16 sierpnia 2013

Niżni Hawrań

Niżni Hawrań

Niżni Hawrań (1814 m) słow. Malý Havran, Nižný Havran to skalista turnia w N grani Hawrania w Tatrach Bielskich. Oddzielony jest Niżnią Hawranią Przełęczą (ok.1800m) na SW od Wyżniego Hawraniego Zwornika.
 Wierzchołkową grań Niżniego Hawrania stanowią trzy skaliste kopki rozdzielone płytkimi szczerbinkami. Według przewodnika WC-4, najwyższy jest wierzchołek S, zawieszony tuż nad Niżnią Hawranią Przełęczą. Wizualnie natomiast z różnych stron oraz na samej grani szczytowej najwyższy wydaje się wierzchołek środkowy.
Z Niżniego Hawrania odbiegają aż 4 grzędy. Najważniejsza jest grzęda NNW zakończona daleko ku N Czarnym Wierchem. W grzędzie tej Niżni Hawrań oddzielony jest Wyżnią Hawranią Ławką (ok.1730m) od Zadniego Hawraniego Kopiniaka (ok.1740m).
Poza ww grzędą, ku N, NE oraz NEE odbiegają mniej znaczne grzędy, z których najbardziej wyróżnia się grzęda N, w jej najwyższej części jest trzeci wierzchołek Niżniego Hawrania.  Grzęda NEE swój początek ma nieco poniżej szczytowych skał Niżniego HawraniaWszystkie cztery grzędy rozdzielone są trzema bezimiennymi żlebkami, z których pierwszy od N opada najniżej do dna Doliny Czarnego Potoku, natomiast dwa pozostałe wprost na Starą Polanę.
Na Niżnim Hawraniu kończy się wielka ściana rozpoczynająca się u stóp Skrajnego Hawraniego Kopiniaka ponad dnem Doliny Hawraniej. W linii spadku wierzchołka ściana ta ma około 30 metrów wysokości i w kierunku Wyżniej Hawraniej Ławki opada tak jej podstawa jak i górna krawędź. Poniżej tej ściany znajdują się trawniki depresji Niżniej Hawraniej Przełęczy podcięte kilkudziesięciometrowym uskokiem ponad Hawranią Równią.

Nazwa Niżniego Hawrania pochodzi od najwyższego w całych Tatrach Bielskich Hawrania. Część źródeł (W.H. Paryski, T. Szczerba, mapa sygnatury) przypisuje szczytowi rodzaj żeński - "Mała Hawrań", stosując jednocześnie słowacki odpowiednik nazwy w rodzaju męskim - Nižný Havran. Tadeusz Szczerba wyjaśnia pochodzenie nazwy z gwary miejscowej ludności - Ździaru, u której nazwa to Hawrań miała występować w rodzaju żeńskim.

SPACER GRANIĄ
Zadni
Hawrani Kopiniak
\
Wyżnia
Hawrania Ławka
|
|
\|
\|
Niżni Hawrań
|
Niżnia
Hawrania Przełęcz
\
\
\
Wyżni
Hawrani Zwornik

Szlaki na Niżni Hawań:
Na wierzchołek Niżniego Hawrania nie prowadzą znakowane szlaki.

z Wyżniej Hawraniej Ławki
Z Wyżniej Hawraniej Ławki:
Z siodła przełęczy poziomy trawers z ominięciem kosówek przez najwyższą część żlebu na z dala widoczne siodełko w N grzędzie Niżniego Hawrania (wygodniej w dalszej części drogi jest przekroczyć grzędę nieco powyżej tego siodełka, tuż nad pasem kosodrzewiny). Następnie z siodełka w grzędzie w dół łatwą ścianką (0+) lub poziomy, pozbawiony trudności (0-) trawers z punktu w grzędzie ponad siodełkiem do kolejnego żlebka. Z dna żlebka możliwie wygodnie prze kolejną, NE grzędę Niżniego Hawrania do kolejnego żlebu opadającego na S skraj Starej Polany. Dnem żlebu w górę w kierunku lewej, S rynny opadającej z międzywierzchołkowej szczerbinki. Rynną tą kilka metrów dość trudno (II) do kosówek, przez kosówki pod szczerbinkę i dalej już łatwo w lewo na pobliski wierzchołek. (0-, miejsca 0+, kilka metrów II, 25 minut).

zejście z N grzędy
wejście na NE grzędę
wejście ze żlebu do S rynny

z Niżniej Hawraniej Przełęczy
Z Niżniej Hawraniej Przełęczy:
Z siodełka na prawo od uskoku przez mały kominek łatwo (0+) na żeberko. Stamtąd stromą, dość trudną (II) ścianką w górę około 6 metrów na połogą grańkę już ponad przewieszką, którą łatwo kilka metrów na wierzchołek. (II, 3 minuty).


Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Panorama z Niżniego Hawrania:
Widok na Starą Polanę
Widok na wschodnie Tatry Bielskie
Widok w kierunku Hawrania
Widok na Nowy Wierch
Widok na dolną część Doliny Hawraniej

Widoki na Niżni Hawrań:
Niżni Hawrań z Jurgowa
Niżni Hawrań z Jeleniej Kopki
Niżni Hawrań z Niżniej Hawraniej Polany
Niżni Hawrań z Niżniej Nowej Przełęczy
Niżni Hawrań z Nowego Wierchu
Niżni Hawrań z Ptasiowskich Turni

Autorzy na szczycie:

2 komentarze:

 1. Świetny blog, nie znalazłem do tej pory tak dokładnego opisu Tatr Bielskich, do których mam mieszane uczucia. Z jednej strony fascynują, z drugiej miałem znajomą, która po Niżnym Hawraniem straciła życie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przykro nam z powodu znajomej. Niżni Hawrań, Świnica czy Rysy - tutaj znaczenia nie ma, takie wydarzenie pozostaje trwale w pamięci.
   Dużo mamy jeszcze do opisania w Bielskich, małymi kroczkami powiększamy ilość opisów na stronie.
   pozdrawiam

   Usuń