piątek, 16 sierpnia 2013

Zadni Hawrani Kopiniak

Zadni Hawrani Kopiniak

Zadni Hawrani Kopiniak (ok. 1740 m) słow. Zadný havraní zub to pierwszy od góry ząb skalny w NW grani Niżniego Hawrania w Tatrach Bielskich.
Od Niżniego Hawrania na SE (1814m) oddziela go Wyżnia Hawrania Ławka (ok.1730m) natomiast od Skrajnego Hawraniego Kopiniaka (ok.1720m)  na NW Niżnia Hawrania Ławka (ok.1710m).
Do Doliny Czarnego Potoku w kierunku N opada z wierzchołka niewielka grzęda zanikająca po kilkudziesięciu metrach w żlebie sąsiednich przełęczy (grzęda ta dzieli górną część żlebu).
Na stronę SW do Doliny Hawraniej urywa się pionowa ściana, wspólna dla Zadniego Hawraniego Kopiniaka oraz sąsiednich szczytów i przełączek. W linii spadku wierzchołka ściana ta ma około 80 metrów wysokości, a jej skośną podstawę stanowi depresja Niżniej Hawraniej Przełęczy.

Nazwa wierzchołka pochodzi od Hawrania.

SPACER GRANIĄ
Skrajny
Hawrani Kopiniak
\
Niżnia
Hawrania Ławka
\
Zadni
Hawrani Kopiniak
\
Wyżnia
Hawrania Ławka
\
\
Niżni Hawrań

Szlaki na Zadni Hawrani Kopiniak:
Na wierzchołek Zadniego Hawraniego Kopiniaka nie prowadzą znakowane szlaki.

z Niżniej Hawraniej Ławki
Z Niżniej Hawraniej Ławki:
Z siodełka przez kosodrzewinę pod ściankę Zadniego Hawraniego Kopiniaka. Pod tą ścianką trawers w lewo (po lewej kosówka, po prawej ścianka) do krawędzi ścianki i zaraz za nią zwrot w prawą w górę. Stamtąd pośród niskiej kosówki, trawek i kruchych skałek dość łagodnie kilkanaście metrów w górę na wierzchołek (0, 10 minut).
z Wyżniej Hawraniej Ławki
Z Wyżniej Hawraniej Ławki:
Z przełęczy przy grani po jej prawej stronie (z lewej urwisko) po niskiej kosodrzewinie kilka metrów, później łagodnie nachyloną, trawiastą ścianką na wierzchołek (0-, 2 minuty).Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Widoki na Zadni Hawrani Kopiniak:
Zadni Hawrani Kopiniak ze Ździarskiej Przełęczy
Zadni Hawrani Kopiniak z Jeleniej Kopki
Zadni Hawrani Kopiniak z Niżniego Hawrania
Zadni Hawrani Kopiniak z Doliny Hawraniej
Zadni Hawrani Kopiniak z Nowego Wierchu

Autorzy na szczycie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz