wtorek, 16 lipca 2013

Niżnia Hawrania Przełęcz

Niżnia Hawrania Przełęcz

Niżnia Hawrania Przełęcz (ok. 1800 m) słow. Nižné havranie sedlo to przełęcz w Tatrach Bielskich w N grani Hawrania. Oddziela odległy o około 700 metrów i znacznie wyższy Wyżni Hawrani Zwornik na SE od zawieszonego tuż nad przełęczą i opadającego nań stromym, przewieszonym uskokiem Niżniego Hawrania (1814m) na N.
Do Doliny Czarnego Potoku na NE opada z przełeczy szeroki u góry, zwężający się niżej żleb o niespełna 400 metrach różnicy wzniesień osiągający dno doliny na S krańcu Starej Polany.
NW depresja Niżniej Hawraniej Przełęczy
Na stronę NW do Doliny Hawraniej opada z przełęczy trawiasta, znacznie bardziej stroma, ale sprawiająca złudne wrażenie prowadzącej do dna doliny trawiasta depresja. Prowadzi ona tuż pod ścianą Niżniego Hawrania aż do linii spadku wierzchołka Skrajnego Hawraniego Kopiniaka, gdzie urywa się do dna doliny stromym, około 80-metrowym, skalistym uskokiem na S skraj Hawraniej Równi.

Nazwa Przełęczy pochodzi od Hawrania.

SPACER GRANIĄ
Wyżnia
Hawrania Ławka
\
\
Niżni Hawrań
|
Niżnia
Hawrania Przełęcz
\
\
\
Wyżni
Hawrani Zwornik
|
)(

Szlaki na Niżnią Hawranią Przełęcz:
Na Niżnią Hawranią Przełęcz nie prowadzą znakowane szlaki.

z Wyżniej Hawraniej Ławki
Z Wyżniej Hawraniej Ławki:
Z siodła przełęczy poziomy trawers z ominięciem kosówek przez najwyższą część żlebu na z dala widoczne siodełko w N grzędzie Niżniego Hawrania (wygodniej w dalszej części drogi jest przekroczyć grzędę nieco powyżej tego siodełka, tuż nad pasem kosodrzewiny). Następnie z siodełka w grzędzie w dół łatwą ścianką (0+) lub poziomy, pozbawiony trudności (0-) trawers z punktu w grzędzie ponad siodełkiem do kolejnego żlebka. Z dna żlebka możliwie wygodnie prze kolejną, NE grzędę Niżniego Hawrania do kolejnego żlebu opadającego na S skraj Starej Polany. Do dna tego żlebu przez pas kosodrzewiny i nim trawkami wygodnie na przełęcz (0-, wariant z miejscem 0+, 25 min).

na siodełko w N grzędzie
do NE żlebu
na NE grzędę

Uwaga: Wygodniejsze (choć nie koniecznie łatwiejsze technicznie) drogi na Niżnią Hawranią Przełęcz prowadzą ze Starej Polany w Dolinie Czarnego Potoku (WC-4 droga 55) i z Hawraniej Równi w Dolinie Hawraniej (WC-4 droga 54). 

Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Widoki na Niżnią Hawranią Przełęcz:
Niżnia Hawrania Przełęcz z Długiego Wierchu
Niżnia Hawrania Przełęcz z Jurgowa
Niżnia Hawrania Przełęcz z Niżniej Nowej Przełęczy
Niżnia Hawrania Przełęcz z Nowego Kopiniaka
Niżnia Hawrania Przełęcz z Wielkiego Regla

Autorzy na przełęczy:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz