piątek, 16 sierpnia 2013

Skrajny Hawrani Kopiniak

Skrajny Hawrani Kopiniak

Skrajny Hawrani Kopiniak (ok. 1720 m) słow. Predný havraní zub to niższy z dwóch skalnych wierzchołków w NW grani Niżniego Hawrania w Tatrach Bielskich.
Oddzielony jest pobliską Niżnią Hawranią Ławką (ok.1710m) od Zadniego Hawraniego Kopiniaka (ok.1740m) na SE oraz oddalonym o niespełna 400 metrów oraz znacznie niższym Jelenim Siodłem (ok.1475m) od Jeleniej Kopki (1481m) na N.
Na stronę Doliny Czarnego Potoku z samego wierzchołka opada niska, połoga ścianka szybko zanikająca w kosówkowym gąszczu żlebu Niżniej Hawraniej Ławki. Całe zbocze grani pomiędzy Skrajnym Hawranim Kopiniakiem, a Jelenim Siodłem jest łagodnie nachylone i porośnięte kosodrzewiną (w dole już lasem). Natomiast na stronę Doliny Hawraniej cała grań urywa się wysoką, pionową ścianą. Najniższy punkt tej ściany jest na poziomicy około 1480m, przez jej co deniwelacja wynosi około 240m i jest to najwyższa ściana Tatr Bielskich. Ściana ma dwie ekspozycje przedzielone filarem: ekspozycja SW ma swą podstawę na najniższej części depresji Niżniej Hawraniej Przełęczy tuż nad skalnym jej progiem. Wierzchołek Skrajnego Hawraniego Kopiniaka znajduje się nad tą częścią ściany. Ściana W znajduje się pod granią zbiegającą na Jelenie Siodło, ma wysokość malejącą ku N, a podstawę już względnie poziomą na Hawraniej Równi (poza częścią opadającą na ww próg skalny). Około 50 metrów poniżej wierzchołka i nieco na N od niego jest wyróżnia się w ścianie odpęknięta turniczka oddzielona od W ściany wyraźną rysą - w najniższej części jest to Komin Tatarki oraz trawiastym, przewieszonym wierzchołkiem.
Przepisy TANAP oraz kruchość skały sprawiają, że nie ma zbyt wiele przejść taternickich na ścianie Skrajnego Hawraniego Kopiniaka. Dopiero pod koniec XX wieku poprowadzono przez ścianę drogi taternickie odkrywając przy okazji 3 jaskinie: Jaskinia w Niżnim Hawraniu (122m), Jaskinia Lodowka (35m?) oraz mniejszą jaskinię w górnej części Komina Tatarki.

Nazwa szczytu pochodzi od Hawrania.

SPACER GRANIĄ
Jelenia Kopka
|
Jelenie Siodło
|
|
|
Skrajny
Hawrani Kopiniak
\
Niżnia
Hawrania Ławka
\
Zadni
Hawrani Kopiniak

Szlaki na Skrajny Hawrani Kopiniak:
 Na Skrajny Hawrani Kopiniak nie prowadzą znakowane szlaki. Najłatwiej można go osiągnąć przez Niżnią Hawranią Ławkę.

krucha, eksponowana grańka
Z Niżniej Hawraniej Ławki:
Z najniższego punktu przełęczy kilka metrów w górę po niskiej kosodrzewinie (z lewej urwisko) na skalny występ w grani. Z niego eksponowaną, kruchą grańką jeszcze kilka metrów w górę wierzchołek (0+, duża ekspozycja, 3 minuty).
z Niżniej Hawraniej Ławki


Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Widoki na Skrajny Hawrani Kopiniak:
Skrajny Hawrani Kopiniak ze Ździarskiej Przełęczy
Skrajny Hawrani Kopiniak z Doliny Hawraniej
Skrajny Hawrani Kopiniak z Jeleniej Kopki
Skrajny Hawrani Kopiniak z Zadniego Hawraniego Kopiniaka
Skrajny Hawrani Kopiniak ze Żlebu z Mostem
Skrajny Hawrani Kopiniak z Nowego Kopiniaka

Autorzy na szczycie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz