wtorek, 16 lipca 2013

Wyżnia Hawrania Ławka

Wyżnia Hawrania Ławka

Wyżnia Hawrania Ławka (ok. 1730 m) słow. Vyšná havrania lávka to zarośnięte kosodrzewiną siodełko w bocznej grani Hawrania w Tatrach Bielskich.
Oddziela Niżni Hawrań (1814m) na SE od pobliskiego wierzchołka Zadniego Hawraniego Kopiniaka (ok.1840m) na NW.
Na stronę NE do Doliny Czarnego Potoku opada z siodełka niewielki, głównie trawiasty żlebek łączący się po niespełna 100 metrach wysokości z żlebkiem Niżniej Hawraniej Ławki. W dolnej części żlebu zaczyna przeważać kosówka, w najniżej już las. Dno doliny żleb osiąga na wysokości około 1320m.
Na stronę SW do Doliny Hawraniej przełęcz urywa się pionową ścianką wysokości wynoszącej w linii spadku najniższego punku około 60m (Władysław Cywiński podaje wartość 40m, ale to dotyczy raczej wyższej części grani zbiegającej z Niżniego Hawrania). Ścianka kończy się na trawiastej depresji Niżniej Hawraniej Przełęczy.

Nazwa Wyżniej Hawraniej Ławki pochodzi od Hawrania.

SPACER GRANIĄ
Niżnia
Hawrania Ławka
\
Zadni
Hawrani Kopiniak
\
Wyżnia
Hawrania Ławka
\
\
Niżni Hawrań
|
Niżnia
Hawrania Przełęcz

Szlaki na Wyżnią Hawranią Ławkę:
Na Wyżnią Hawranią Ławkę nie prowadzą znakowane szlaki.


na Wyżnią Hawranią Ławkę
Z Jeleniego Siodła:
Z przełęczy najwygodniej kierować się do lewej części żlebu opadającego z Wyżniej i Niżniej Hawraniej Ławki (grzęda je dzieląca jest wyraźniejsza jedynie w górnej części). Dno żlebu w większości jest pozbawione kosodrzewiny. Żlebem w górę do jego najwyższej części, skąd w prawo przez niewielki pas kosówki na przełęcz (0-, 50 min).

Uwaga: Mniej wygodnie jest wędrować w górę w pobliżu grani Skrajnego Hawraniego Kopiniaka (miejscami gęsta kosodrzewina), jednak są tam widoczne ślady bywalców.

Z Niżniej Hawraniej Ławki:
Z siodełka w górę trawersem w lewo poniżej ścianki Zadniego Hawraniego Kopiniaka na porośniętą kosówką niewielką grzędę. Przez tą grzędę w kosodrzewinie na Wyżnią Hawranią Ławkę (0-, 10 minut).

Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Widoki na Wyżnią Hawranią Ławkę:
Wyżnia Hawrania Ławka ze Ździarskiej Przełęczy
Wyżnia Hawrania Ławka z grzbietu Czarnego Wierchu
Wyżnia Hawrania Ławka z Niżniej Hawraniej Przełęczy
Wyżnia Hawrania Ławka z Nowego Kopiniaka

Autorzy na przełęczy:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz