wtorek, 16 lipca 2013

Niżnia Hawrania Ławka

Niżnia Hawrania Ławka

Niżnia Hawrania Ławka (ok. 1710 m) słow. Nižná havrania lávka to porośnięte kosodrzewiną siodełko w NW grani Niżniego Hawrania w Tatrach Bielskich. Oddziela Zadni Hawrani Kopiniak (ok.1740m) na SE od Skrajnego Hawraniego Kopiniaka (ok.1720m) na NW.
Do Doliny Czarnego Potoku opada z przełęczy niewielki żlebek w znacznej części porośnięty kosodrzewiną, łączący się po kilkudziesięciu metrach z nieco większym żlebem Wyżniej Hawraniej Ławki.
Na stronę SW do Doliny Hawraniej opada z przełęczy urwista ściana wysokości około 80 metrów o ukośnej podstawie, którą stanowi depresja Niżniej Hawraniej Przełęczy tuż powyżej jej skalistego progu.

Nazwa przełeczy pochodzi od Hawrania.


SPACER GRANIĄ
Jelenie Siodło
|
|
|
Skrajny
Hawrani Kopiniak
\
Niżnia
Hawrania Ławka
\
Zadni
Hawrani Kopiniak
\
Wyżnia
Hawrania Ławka

Szlaki na Niżnią Hawranią Ławkę:
Na Niżnią Hawranią Ławkę nie prowadzą znakowane szlaki.

z Jeleniego Siodła
Z Jeleniego Siodła:
Z przełęczy na południe od razu w górę lasem trzymając się blisko grani. Po prawej stronie pojawiają się coraz większe stromizny, oraz coraz lepsze widoki na Ździarskie Kominy nad Doliną Hawranią. Po kilkudziesięciu metrach przewyższenia las ustępuje miejsca kosodrzewinie - fragmentami prześwity skał pośród kosówki. Po dotarciu pod spiętrzenie skał w grani (z płatem kosodrzewiny na wierzchołku widocznym z daleka) trawers skośnie w lewo w górę (po lewej kosówka, po prawej ścianka). Po przejściu za krawędź (do tej pory bez trudności, 0-) po skałkach stromo w górę trzymając się blisko coraz niższej kosodrzewiny, bardzo łatwo (0) na grań tuż nad siodełkiem przełęczy. Granią kilka metrów w lewo na jej najniższe wcięcie (0-, miejsce 0, 40 min).
z Jeleniego Siodła

Uwaga: Prawdopodobnie wygodniej jest iść z Jeleniego Siodła do dna żlebu spadającego z Niżniej Hawraniej Ławki i tym żlebem na przełęcz - mniej kosodrzewiny.


Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Widoki na Niżnią Hawranią Ławkę:
Niżnia Hawrania Ławka z Jeleniej Kopki
Niżnia Hawrania Ławka z Zadniego Hawraniego Kopiniaka
Niżnia Hawrania Ławka z Niżniej Nowej Przełęczy
Niżnia Hawrania Ławka z Nowego Wierchu

Autorzy na przełęczy:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz