czwartek, 8 sierpnia 2013

Wielka Orla Turniczka

Wielka Orla Turniczka


Wielka Orla Turniczka (2162m) słow. Veľká Orlia vežička to niezbyt wyróżniająca się turniczka (mimo przydomka: "Wielka") we Wschodniej Grani Świnicy pomiędzy Skrajnym Granatem, a Orlą Basztą. W najbliższym otoczeniu oddzielona jest od odleglejszego Skrajnego Granata (2225m) Granacką Przełęczą (2145m) na zachodzie oraz od bliźniaczej Małej Orlej Turniczki (ok. 2158m) na wschodzie wciętą na kilka metrów Orlą Przełączką Wyżnią (ok. 2155m).
Do położonych u stóp turniczki dolin (Pańszczycy na północy i Buczynowej Dolinki na południu) opadają z wierzchołka niewysokie ściany zamknięte u dołu żlebami i rynnami sąsiednich przełęczy.

Kilkanaście metrów poniżej Wielkiej Orlej Turniczki przebiega szlak Orlej Perci przecinający w poprzek jej północną ścianę.

SPACER GRANIĄ
Skrajny Granat--Granacka Przełęcz--Wielka Orla Turniczka--Orla Przełączka Wyżnia--Mała Orla Turniczka


Szlaki prowadzące na Wielką Orlą Turniczkę:

Na Wielką Orlą Turniczkę nie prowadzi żaden znakowany szlak. Jest ona położona w terenie udostępnionym dla taternictwa, jednak tylko od strony Buczynowej Dolinki.

Z Granackiej Przełęczy:
Z Granackiej Przełęczy
Z przełęczy łatwo (0+) w górę przez około 2-metrowy prożek skalny na trawnik tuż nad prożkiem. Stamtąd trawnikiem kilka metrów w prawo do ciasnego, pionowego kominka. Kominkiem w górę kilka metrów dość trudno (II) i trochę krucho na łatwą grań i nią kilka metrów w górę na wierzchołek (II, 5 minut).

UwagaWHP tom 3 w drodze 268A (oraz w identycznym opisie WC tom 18 droga 119A) po wyjściu na trawnik "kieruje" na grań od lewej strony po stromych skałkach (II).


Od szlaku Orlej Perci:
Najłatwiejsza droga z Orlej Perci
Najłatwiejsza droga na turniczkę wiedzie przez Orlą Przełączkę Wyżnią. Od Orlej Perci na przełączkę nieco trudno (I), z niej łagodnie nachyloną granią po skałkach na wierzchołek (od szlaku I, 5 minut).Uwaga: Poruszając się w okolicach grani powyżej szlaku Orlej Perci należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość strącenia kamieni! Odnotowano już na Orlej Perci wypadek śmiertelny spowodowany  strąceniem przez turystę kamienia i jego uderzeniem w głowę turystki wędrującej szlakiem.

Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Widoki na Wielką Orlą Turniczkę:
Widok na Wielką Orlą Turniczkę
Widok na Wielką Orlą Turniczkę z Doliny Pańszczycy
Widok na Wielką Orlą Turniczkę
Widok na Wielką Orlą Turniczkę z Orlej Perci
Widok na Wielką Orlą Turniczkę
Widok na Wielką Orlą Turniczkę z Doliny Roztoki
Autorzy na szczycie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz