piątek, 2 sierpnia 2013

Zachodni Wołowy Róg

Zachodni Wołowy Róg

Zachodni Wołowy Róg (ok. 2370m) słow. Západný volí roh to turniczka w Głównej Grani Tatr należąca do Wołowego Grzbietu. 
Oddzielony jest Wołową Przehybą (ok. 2350m) na W od Hińczowego Zwornika (ok. 2360) oraz Małą Wołową Szczerbiną (ok. 2355m) na E od Wschodniego Wołowego Rogu (ok. 2370m). W kierunku obydwu przełęczy opadają z wierzchołka uskoki, a w grani opadającej na Wołową Przehybę znajdują się jeszcze dwa skalne zęby.
Ścianki opadające z Zachodniego Wołowego Rogu na S do Wołowcowej Równi w Wołowej Kotlince oraz na najwyższą część Zachodu Grońskiego po N stronie mierzą do 30 metrów. Poniżej Zachodu Grońskiego łączą się wklęsłe formacje sąsiednich przełęczy i razem tworzą w linii spadku Zachodniego Wołowego Rogu głęboki komin uchodzący do najwyższej części Wyżniego Czarnostawiańskiego Kotła.

SPACER GRANIĄ
Hińczowy Zwornik---Wołowa Przehyba--Zachodni
Wołowy Róg
--Mała Wołowa
Szczerbina
--Wschodni
Wołowy Róg

Nazwa Wołowych Rogów pochodzi od ich kształtu przy obserwacjach z dala od południowej strony. Z bliska może również przypominać głowę zwróconą na wschód ze szpiczastym nochalem:) Nazwę dla turniczek wprowadził Arno Puškáš.

Szlaki prowadzące na Zachodni Wołowy Róg:
Na wierzchołek nie prowadzą żadne znakowane szlaki. Jest położony w terenie udostępnionym dla taternictwa.

Z Wołowej Przehyby:
Tuż nad przełęczą piętrzy się w górę stroma grań I zęba. Ząb ten ma krótkie, południowe żebro z wyraźną szczerbiną tuż pod wierzchołkiem. Z przełęczy skośnie w prawo w górę nieco trudno (I) na tą szczerbinę. Ze szczerbiny rynienką w lewo w górę na grań i przez wierzchołek II zęba łatwo (0+) w dół pod uskok właściwej turni. Uskokiem nieco trudno (I) w górę na poziomą półeczkę na N od wierzchołka, na który kilka metrów po pochyłej, spękanej płycie (I, 5 minut).
z Wołowej Przehyby
ze szczerbinki pod uskok
podwierzchołkowa spękana płyta

Nasze wejścia:
Położenie na mapie:

Widoki na Zachodni Wołowy Róg:
Zachodni Wołowy Róg z Żabiego Mnicha

Zachodni Wołowy Róg z Doliny Mięguszowieckiej
Zachodni Wołowy Róg z Żabiej Doliny Mięguszowieckiej
Autorzy na szczycie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz