Żabi Mnich (2146m) słow. Žabí mních to zwornikowy szczyt na granicy polsko-słowackiej, w bocznej Grani Tatr Wysokich zwanej Granią Żabiego, dla której zwornikiem są Rysy.
Od masywu Żabiego Szczytu Wyżniego, a dokładniej od zwornikowej Wyżniej Spadowej Przełączki (ok. 2235m) oddziela go Białczańska Przełęcz Wyżnia (2085m), od Żabich Zębów zaś, ściśle od Zadniego Żabiego Zębu jest oddzielony Wyżnimi Żabimi Wrótkami (ok. 2085m). Żabi Mnich uprzednio uznawany był za szczyt dwuwierzchołkowy. Obecnie jego niższy o kilka metrów wierzchołek znajdujący się w bocznej grani odchodzącej na południowy zachód od Żabiego Mnicha nosi nazwę Żabiego Kapucyna (ok. 2138m), a wcięcie pomiędzy nimi to Żabia Szczerba (ok. 2111m).
Żabi Mnich wznosi się nad dwoma dolinami: na zachodzie, po stronie polskiej jest to Dolina Rybiego Potoku, na wschodzie, po słowackiej stronie jest to Żabia Dolina Białczańska.
Żabi Mnich wraz z całym jego masywem jest popularnym celem wśród taterników oraz wśród wprawniejszych turystów.
Nazwa Żabiego Mnicha pochodzi - pierwszy człon żabi od nazwy całego masywu, drugi człon mnich od jego kształtu, który przypomina mnicha.
Szlaki prowadzące na Żabiego Mnicha:
Na Żabiego Mnicha nie prowadzą żadne szlaki turystyczne. Żabi Mnich leży w rejonie udostępnionym przez TPN dla taterników. Od strony słowackiej wejście jest wzbronione - Żabia Dolina Białczańska stanowi bowiem rezerwat i jest wyłączona z jakiegokolwiek ruchu turystycznego i taternickiego.
Droga na Żabiego Mnicha
Na wierzchołek najłatwiej jest wejść z Białczańskiej Przełęczy Wyżniej dość wyraźną ścieżką, miejscami w ekspozycji (trudności I, z przełęczy do 10 minut).
Na przełęcz natomiast można się dostać ścieżką podejściowo-zejściową wspinających się w tym rejonie (od Czarnego Stawu na szczyt około 1 godz. 30 min, miejscami trudności I).
O jak mi dogodziłaś ;) Szykuj
OdpowiedzUsuńwięcej :) miało być :P
OdpowiedzUsuńOj szykuje, szykuje się więcej! :D
Usuń